Predsjednica Samostalnog sindikata radnika hemije i nemetala u Federaciji Bosne i Hercegovine Ilvana Smajlović uputila je otvoreno pismo odnosno apel Vladi FBiH na čelu sa premijerom Nerminom Nikšićem i Vladi Tuzlanskog kantona, odnosno premijeru TK Irfanu Halilagiću.
- Svi smo proteklih dana zgroženi katastrofom koja je zadesila područje općina Jablanica, Konjic, Kiseljak, Fojnica, a koja je fizički uništila mnogo ljudskih života, kao i mnoga dobra koja su ljudi stjecali cijeli život. Međutim, i životi onih koji su preživjeli kataklizmu su ugroženi zbog pretrpljeniih, gubitaka svojih najmilijih i sve imovine, jer su ostali na ulici bez igdje ičega.
Ovim putem Samostalni sindikat radnika hemije i nemetala izražava saučešće svim porodicama koje su izgubile svoje najmilije i pružamo punu ljudsku podršku svim ljudima na ovom ugroženom području, a koju ćemo i konkretno pokazati na mjestu događaja - navela je Smajlović.
Pored ove ogromne katastrofe koja je zadesila ovaj kraj, dodala je, katastrofalne poplave i klizišta su uzrokovale trajna oštećenja infrastrukture, posebno željezničkog i cestovnog saobraćaja.
Nije moguće dopremiti dovoljne količine uglja
- Jasno je da privreda zbog ovoga trpi ogromne gubitke svaki dan, posebno kompanije koje direktno zavise od dopreme sirovina i otpreme gotovog proizvoda željeznicom ili drumskim saobraćajem.
Jedna od trenutno najugroženijih kompanija jeste Global Ispat Koksna Industrija Lukavac. Ova kompanija dopremu sirovine – uglja za koksovanje iz luke Ploče vrši putem željeznice. Trenutno, zbog uništene željeznice, nemoguć je transport na ovaj način. Radi prevazilaženja ovog problema, trenutna doprema se vrši drumskim saobraćajem, koji je duplo skuplji od željezničkog.
Ali ono što je još važnije jeste da na ovaj način nije moguće dopremiti dovoljne količine uglja potrebne za kontinuiranu planiranu proizvodnju. Naime, kamionima se dnevno može dopremiti samo četvrtina količine uglja od one koja se može dopremiti željeznicom. Još jedna mogućnost, pristajanje brodova sa ugljem u luku Bar, a zatim transport željezničkim i drumskim saobraćajem do kompanije GIKIL, košta skoro četiri puta više, a opet je u pitanju nedovoljna količina uglja koja se na ovaj način može dopremiti u kompaniju - istakla je.
Ističe da, ukoliko se u najskorije vrijeme (najduže mjesec dana), ovaj problem ne riješi, kompaniji Global Ispat prijeti potpuni zastoj proizvodnje koksa, jer se neće moći održati kontinuitet proizvodnje.
- Ovakav scenarij bi za posljedicu imao ugrozu egzistencije 900 radnika i još otprilike 3.000 članova njihovih porodica, jer poslodavac neće biti u mogućnosti održati redovnu isplatu plaća koje su jedini izvor prihoda za zaposlene u kompaniji.
Svaki dan kompanija Global Ispat trpi ogromne gubitke, a dodatni trošak zbog transporta do kraja godine bi mogao iznositi i do 10 miliona KM. Svima je poznato da je Global Ispat Koksna Industrija Lukavac godinama u budžetsku kasu kako kantona tako i države izdvajala ogromna finansijska sredstva, i da je obaveza svih sačuvati jedan ovakav gigant, koji to može i dalje biti, jer bi svaki drugi scenarij znatno ugrozio i našu privredu - kazala je.
Dodaje da je bitno također naglasiti da "ovdje ne govorimo samo o GIKIL-u".
- Ova situacija je pogubna i za kupce, kao što je ArcelorMittal, kupac lukavačkog koksa, Željezara Smederevo, Željeznice Federacije BiH i RS-a također trpe ogromne gubitke, kao i otprilike 400 komintenata kompanije Global Ispat.
Dakle, definitivno su ugroženi radnici, odnosno svi zaposleni u GIKIL-u sa članovima svojih porodica, ali, ugrožena je posredno i neposredno i privreda države Bosne i Hercegovine, Federacije BiH i kantona - navodi ona.
Temperaturno-tehnološki minimum na kojem sad rade postrojenja je, kako napominje, korak do gašenja proizvodnje u kompaniji Global Ispat Koksna Industrija, a to bi onda bila i privredna i ljudska katastrofa.
- Nadamo se da nam je svima dosta katastrofa i da moramo učiniti sve da katastrofa više ne bude, jer sve ovo je zaista previše za jednu ovako malu zemlju. Stoga, Samostalni sindikat radnika hemije i nemetala u Federaciji Bosne i Hercegovine apeluje na Vladu Federacije Bosne i Hercegovine, Vladu Tuzlanskog kantona, sve poslodavce koju mogu dati svoj doprinos, da se ova trenutno bezizlazna i katastrofalna situacija riješi na najbrži mogući način (najduže za mjesec dana), jer svako produženje je propast za GIKIL - upozorila je Smajlović.
Radnici ne znaju da li će primiti sljedeću plaću
Potrebno je, ističe ona, hitno operativno djelovati, ne danas nego jučer.
- Ovakve vanredne situacije zahtijevaju promptnu akciju, bez zastoja zbog administrativnih, birokratskih ograničenja, koja usporavaju rješenja i uništavaju i ono što se spasiti može i mora. Molimo Vladu Federacije Bosne i Hercegovine da angažuje sve svoje kapacitete, animira i međunarodnu zajednicu (koja je već pokazala razumijevanje i interes) i upotrijebi sva raspoloživa sredstva kako bi riješila ovaj kolaps.
Očiti su i mi cijenimo ogromne napore koje ulaže Vlada Federacije Bosne i Hercegovine na rješavanju trenutne situacije, ali mi moramo sa svoje strane istaći koliko je ovo veliki problem za jednu ovakvu kompaniju kao što je Global Ispat Koksna Industrija Lukavac, za naše radnike i njihove porodice - dodala je i poručila:
Na kraju, molimo Vladu Federacije i Vladu Tuzlanskog kantona, da iznađu mogućnost da finansijski pomognu kompaniji Global Ispat u smislu refundacije ogromnih neplanskih troškova alternativnog transporta, koji će rezultirati velikim gubitkom do kraja godine.
I još nešto. Radnici GIKIL-a, koji ne znaju da li će primiti sljedeću plaću, sakupljaju novac da bi ljudima na područjima pogođenim katastrofom pružili finansijsku pomoć. I ne samo radnici Global Ispat Koksne Industrije, također i sve članice Sindikata hemije i nemetala, zajedno sa Sindikatom hemije i nemetala, provode akciju prikupljanja sredstava za pomoć nesretnim ljudima koji su preživjeli kataklizmu. Te ljude planiramo obići, uručiti im pomoć i pružiti svu ljudsku podršku, iskazati svoje saosjećanje i pokazati im da nisu sami.
Nadamo se da ste razumjeli naš apel i težinu situacije u kompaniji Global Ispat Koksna Industrija Lukavac zbog koje Vam se obaraćamo, i također se nadamo da ćete poduzeti sve što je u Vašoj moći, upotrijebiti sve resurse da se ovaj veliki problem što prije riješi.