Veliki je broj bivših pripadnika Armije Republike Bosne i Hercegovine koji su otišli u zagarantovanu penziju i koji gotovo isti iznos primaju već dvije decenije.
I dok su minimalne i one najveće penzije u Federaciji BiH, rasle iz godine u godinu, korisnici zagarantovanih penzija povećanje su dobili samo dva puta.
Kaže da su ostale
penzije do danas narasle za više od 20 posto i da su minimalne skoro pa dostigle nivo zagarantovanih, te da veliki broj korisnika ove penzije – bivših pripadnika Armije RBiH, ima osjećaj kao da plaća porez državi zato što je bio u Armiji RBiH.
- Nepravedno je da oni koji su u vrijeme agresije na BiH bili u "radnoj obavezi" sada imaju penzije i po 1.700 KM, a da mi koji smo branili ovu zemlju imamo duplo manje od njih - kaže Mehmed Buro, bivši pripadnik Armije RBiH.
Ističe da nije mali broj onih koji su u njegovoj poziciji, te da su se obraćali i PIO-u FBiH, ali da su im iz ove institucije rekli da to nije u njihovoj nadležnosti.
Potrebno sistemsko rješenje
Almedin Aliefendić, zastupnik u Parlamentu Federacije BiH i član Odbora za boračka i pitanja invalida u ovom domu (u ostavci), za Faktor kaže da je to pravo pitanje za ministra Nedžada Lokmića jer se radi o statusnom pitanju bivših pripadnika Armije RBiH.
- Ta pitanja su se razmatrala na Odboru dok smo imali sjednice, i uglavnom, Odbor je bio stava da Ministarstvo mora napraviti jednu kvalitetnu analizu svih onih koji su otišli u penziju po raznim osnovama. Znamo da su ranije bile one famozne tri uredbe koje su pretočene u Zakon o prijevremenom, povoljnijem penzionisanju, pa su neki otišli iz Armije RBiH, odnosno Oružanih snaga BiH - kaže Aliefendić.
Tvrdi da je svako od pripadnika
Armije RBiH na razne načine završavao svoj status, tako da bi to trebalo da izanalizira Ministarstvo i da adekvatno odgovori.
- Ako nisu u mogućnosti da daju odgovor, onda su obavezni da delegiraju to pitanje Parlamentu FBiH, kako bi ovo zakonodavno tijelo moglo adekvatno odgovoriti kroz izmjenu nekog zakonskog rješenja. Nama treba jedno sistemsko rješenje koje će sve pripadnike Armije RBiH dovesti u ravnopravan položaj.
To ne može raditi ni jedan zastupnik samostalno, niti sam Parlament, jer se radi o vrlo kompleksnoj problematici, gdje imamo nevjerovatno veliki broj pripadnika – više od 60 posto – koji su biološki u fazi da se penzionišu ili su već penzionisani – ističe Aliefendić.
Ministarstvo traži rješenje
Smatra da se tim pitanjem treba baviti ministar Nedžad Lokmić koji, kako navodi, u protekle dvije godine nije pokazao da je ušao u problematiku, niti riješio ijedan problem.
- Uglavnom se s rješenjima odugovlači, kao što se odugovlači i pitanje boračkog dodatka. Na neki način se vrijeme kupuje, a u suštini ništa se ne radi za pripadnike boračke populacije - zaključuje Aliefendić.
Nedžad Lokmić, federalni ministar za boračka pitanja, za Faktor ističe da je upoznat sa situacijom te da u Ministarstvu imaju veliki broj upita i zahtjeva bivših pripadnika Armije RBiH koji su otišli u zagarantovanu penziju.
- Dolaze nam takvi prigovori i zahtjevi da se to riješi. Radimo na tome aktivno i čim prije ćemo probati pronaći neko adekvatno rješenje, jer mnogo je takvih slučajeva - kaže ministar Lokmić za Faktor.