open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Borci čekaju
Parlament FBiH je u blokadi, zapelo i kod boračkog dodatka, Lokmić: Bilo je prijedloga koje ni Njemačka ne bi izdržala
Parlament zapeo na svim frontovimam ni borci, ni fiskalna reforma ne prolaze
AUTOR: M. Lingo Demirović
05.05.2025. u 17:03
get url
text
Zakoni na čekanju, nejedinstvo koalicije
Zakoni na čekanju, nejedinstvo koalicije
Čini se da je Parlament Federacije Bosne i Hercegovine u blokadi. Problem je nastao zbog činjenice da su stranke s hrvatskim predznakom "preglasane" od strane koalicionih partnera iz Trojke, koji su prošle sedmice na vanrednoj sjednici imenovali članove Komisije čija stručna ocjena je neophodna za izdavanje urbanističke saglasnosti, prema Zakonu o gasovodu "Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina – Republika Hrvatska".
Ali nije samo to oborilo dnevni red redovne sjednice. Sjednica je prekinuta nakon što je opozicija zahtijevala da se na dnevni red stavi borački dodatak, ali je i to vlast odbila, pa je dnevni red pao uz svesrdnu pomoć stranaka s hrvatskim predznakom u Zastupničkom domu.
Donošenje posebnog zakona o boračkom dodatku bio je jedan od tri zaključka Odbora za boračka i invalidska pitanja Zastupničkog doma Parlamenta FBiH koji su, kao jedna tačka, povučeni sa sjednice Zastupničkog doma 2. aprila, što je izazvalo ostavke četiri člana ovog odbora.

 Izborna karta

Istovremeno, radna grupa koja treba definirati borački dodatak, ali kroz izmjene postojećeg Zakona o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica, nedavno je počela s radom.
Almedin Aliefendić
Almedin Aliefendić, zastupnik u Parlamentu FBiH i bivši član Odbora za boračka i invalidska pitanja ovog doma, koji je s još trojicom kolega dao ostavku, za Faktor kaže da se dugo vremena priča o boračkom dodatku i da je ministar za boračka pitanja taj koji bi trebao upravljati procesom i doći do kompromisnog rješenja koje će zadovoljiti zahtjeve svih boračkih organizacija.
 - Jedino što u ovom trenutku mogu zaključiti jeste da se radi o jednoj opstrukciji, u kojoj se, po principu: "kad hoćeš nešto razvući ili ne riješiti, formiraš komisiju ili neko radno tijelo". Parlament FBiH je godinu dana čekao da bi ministar reagovao na zaključak Parlamenta. To dovoljno govori da tu nema dobre namjere koja će rezultirati prijedlogom zakonskog rješenja – ističe Aliefendić.
Dodaje da je manje važno da li se radi o izmjeni postojećeg zakona ili donošenju novog – ključna je iskrenost u pristupu.
 - Sumnjam u ministrovu namjeru i već ranije sam kazao da je ovo potencijalno pitanje za kampanju 2026. godine, jer će aktuelna vlast vjerovatno razvlačiti ovu temu do tada kako bi pokušala pridobiti boračku populaciju - naglašava Aliefendić.

Parlament u blokadi, ništa ne prolazi

Aliefendić navodi da se blokada Parlamenta FBiH već osjetila i na vanrednoj sjednici o fiskalnoj reformi, kada aktuelna vlast nije podržala dnevni red i otvaranje rasprave o ovom važnom pitanju.
 - Drugi primjer je posljednja redovna sjednica kada dio aktuelne većine nije podržao dnevni red, a na stolu su bila veoma važna pitanja. Mislim da je vlast već u nekoj vrsti blokade i pitanje je kada će biti zakazana nova sjednica i da li će se uspostaviti potreban nivo povjerenja unutar koalicije da bi mogli nastaviti s radom -  kaže Aliefendić.
Tvrdi da je trenutno definitivno na djelu blokada Parlamenta FBiH i da će ona potrajati, te da će biti sve više tema oko kojih se partneri neće slagati.
Kaže da će, ako dođe do nove sjednice, ponovo tražiti da se na dnevni red stavi borački dodatak, te naglašava da on i njegove trojica kolega imaju kompetencije kada je riječ o boračkim pitanjima.

Skupo za budžet, daleko za rješenje

Nedžad Lokmić
Nedžad Lokmić, ministar za boračka pitanja u Vladi FBiH, za Faktor ističe kako je formirana radna grupa koja sada treba izaći na teren jer je riječ o ozbiljnom poslu. Vjeruje da će prve prijedloge imati tek za dva mjeseca.
- Ne ide to tako lako. Ne znam zašto se prethodnih osam godina nije o tome raspravljalo i zašto to nije bilo na dnevnom redu. Bio je prijedlog da se obračunava po pet KM po mjesecu provedenom u vojsci. To vam je 16,5 miliona KM na mjesečnom nivou, a 200 miliona KM godišnje. To znači 50 posto budžeta, to ni Njemačka ne bi mogla izdržati - zaključuje Lokmić.
comment
prikaži komentare (1)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.