Britanski parlament je održao hitnu raspravu o političkoj krizi u Bosni i Hercegovini, s posebnim naglaskom na secesionističkim potezima predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Ujedinjeno Kraljevstvo je oštro osudilo Dodikove poteze, ističući da oni predstavljaju ozbiljnu prijetnju suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine.
Tokom rasprave govorili su brojni zastupnici, a na pitanja je odgovarao Stephen Doughty, britanski ministar za evropska i sjevernoamerička pitanja.
On je oštro osudio Dodikove postupke, naglašavajući da oni ugrožavaju suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.
- Takvi postupci su neustavni i opasni, čak i za one koji žive u Republici Srpskoj, kojima on navodno pruža zaštitu - rekao je ministar. Ukazao je na čvrstu posvećenost Ujedinjenog Kraljevstva Dejtonskom sporazumu, koji poštuje ovlasti oba entiteta i podržava Bosnu i Hercegovinu kao suverenu i politički nezavisnu državu.
Podsjetio je da je Sud Bosne i Hercegovine 26. februara osudio Dodika zbog odbijanja da izvrši odluke visokog predstavnika.
- Jurisdikcija Visokog predstavnika je neupitna, a zanemarivanje nezavisnih odluka sudova Bosne i Hercegovine podriva vladavinu prava - rekao je.
Potom je upoznao parlamentarce da je nakon presude Narodna skupština Republike Srpske usvojila niz neustavnih zakona i predložila novi ustav, a što je, kako je kazao, direktno kršenje Dejtonskog sporazuma.
Upozorio je da ovakvi potezi predstavljaju značajno pogoršanje secesionističkog puta i ugrožavaju suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.
- Dodikovi postupci ne služe građanima Bosne i Hercegovine, uključujući i one koji žive u Republici Srpskoj. Građani Bosne i Hercegovine trebaju da njihovi politički lideri budu fokusirani na donošenju reformi i izgradnji inkluzivne budućnosti, umjesto na pogoršavanju tenzija i pojačavanju secesionističke retorike - rekao je Doughty.
Ministarica vanjskih poslova u sjeni Priti Patel istaknula je da su pokušaji podrivanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine, a time i Dejtonskog sporazuma, duboko zabrinjavajući.
- Već mnogo godina Ujedinjeno Kraljevstvo je pouzdan podržavalac demokratskog i pluralističkog puta Bosne i Hercegovine i pouzdan promotor sigurnosti Zapadnog Balkana - rekla je Patel.
Pitala je ministra koje konkretne korake Ujedinjeno Kraljevstvo preduzima kako bi podržalo Bosnu i Hercegovinu na putu stabilnosti i kako brani i promoviše slobodu i demokratiju u regionu.
Doughty je odgovorio da Ujedinjeno Kraljevstvo intenzivno radi na diplomatskim aktivnostima sa partnerima i saveznicima, uključujući SAD, Evropsku uniju i članice Kvinte.
- Već smo imali razgovore sa regionalnim partnerima, koji su ključni za stabilnost. Razgovarao sam sa hrvatskim ministrom vanjskih poslova Radmanom i srbijanskim ministrom vanjskih poslova Markom Đurićem. Ovo je dio redovne serije angažmana koje imamo, uključujući i kroz Berlinski proces - rekao je.
Naglasio je važnost uloge NATO-a i EUFOR-a u očuvanju mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini.
- Podržavamo aspiracije Bosne i Hercegovine za euroatlantsku integraciju, uključujući i članstvo u NATO-u, kroz zajedničke vježbe oružanih snaga Ujedinjenog Kraljevstva i Bosne i Hercegovine - dodao je Doughty.
Tokom rasprave on je upozorio i na štetne aktivnosti Rusije u regionu, uključujući i širenje dezinformacija.
- Rusija nastavlja da širi laži i dezinformacije, ne samo u Bosni i Hercegovini, već i širom Evrope. Zato je važno da radimo sa našim saveznicima kako bismo se suprotstavili ovim aktivnostima - rekao je.
Emily Thornberry iz Laburista je rekla da se "na Zapadnom Balkanu vidi scenario kojeg je Rusija već provodila u Gruziji, Moldaviji, Rumuniji i u baltičkim zemljama."
- To je hibridno ratovanje. Dok je jasno da su se demokratske države udružile kako bi pomogle Ukrajini, da li ministar Doughty smatra da trebamo uraditi više da podržimo države u Istočnoj Evropi, a koje se također nalaze na meti Rusije? - pitala je, na što joj je ministar odgovorio da "je jasno da u ovim državama postoji ruski maligni uticaj".
Dodao je "da se vidi obrazac u ponašanju koji za cilj ima urušavanje euroatlanskih integracija te da iskoristi nestabilnost i podjele", te je pohvalio rad Thornberry kao "dokaz da britanski parlament jasno radi na podršci za teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine."
James MacLeary iz stranke Liberalnih demokrata je podsjetio da je ovu stranku u jednom trenutku vodio Paddy Ashdown, bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini.
- On je često podsjećao na nestabilnost i krhkost sistema u Bosni i Hercegovini, referirajući se na njegovo vrijeme provedeno u ovoj državi. Iako je dobila više upozorenja, Velika Britanija je ignorisala rad Milorada Dodika na dezintegrisanju BiH, koji je za to imao podršku iz Kremlja. Dodikovi posljednji potezi su pokazivanje otvorenog otpora međunarodnoj zajednici i posljednje u nizu odluka koje podrivaju Dejtonski mirovni sporazum. Jasno je da je Velika Britanija značajno popustila po pitanju Bosne i Hercegovine - rekao je MacLeary.
Pitao je Doughtyja da li će se Velika Britanija vratiti u program EUFOR-Althea, ali on na to nije direktno odgovorio, rekavši kako je ova država i dalje prisutna kroz NATO trupe u BiH.
Parlamentarci su takođe izrazili zabrinutost zbog Dodikovog poricanja genocida u Srebrenici i njegovog učešća na konferenciji o antisemitizmu u Jerusalimu. Ministar je ponovio stav Ujedinjenog Kraljevstva da je u Srebrenici počinjen genocid i pozvao sve lidera da se uzdrže od upotrebe provokativne retorike.
Rasprava je završena pozivom političkim liderima u regionu da se fokusiraju na izgradnju stabilne i inkluzivne budućnosti, umjesto na pogoršavanje tenzija.
Poručeno je da Ujedinjeno Kraljevstvo i dalje ostaje posvećeno podršci miru i stabilnosti u Bosni i Hercegovini i širem regionu.
Snimak možete pogledati
ovdje.