Zakon o sudovima apostrofiran je duže vrijeme kao jedan od uvjeta za evropski put Bosne i Hercegovine i istican u više navrata i ovog mjeseca tokom susreta evropskih i bh. zvaničnika, ali od njega nema još ništa.
- To je stalo. Čeka političku volju – rekao je za Faktor Davor Bunoza, ministar pravde Bosne i Hercegovine.
Kazao je da se predviđene krivične nadležnosti ne sviđaju RS-u iz kojeg smatraju da ih treba smanjiti, ali da su one prilikom izrade teksta zakona usaglašene s mišljenjem Venecijanske komisije i ispod toga se neće ići.
Ranije su kao kamen spoticanja za okončanje posla izrade zakona o sudovima spominjani sjedište budućeg apelacionog odjela i sam naziv zakona.
I dok Evropska unija govori o zakonu o sudovima, a ne zakonu o sudu niti zakonu o Sudu BiH, kako to traži SNSD i govori i HDZ, Bunoza ističe da nije bitno kako će se zvati, samo da se dođe do kvalitetnog zakona.
Dodao je da nema pomaka ni kada je u pitanju sjedište apelacionog odjela, jer SNSD i dalje traži da to bude Banja Luka, dok partneri iz Trojke pa i HDZ-a smatraju da to treba biti Istočno Sarajevo.
Kada je u pitanju drugi evropski uvjet, a to je novi zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) Bosne i Hercegovine, Bunoza je ustvrdio da su neistinite informacije koje su iznesene nakon sjednice VSTV-a da će se nacrt ovog zakona pripremati bez prisustva javnosti.
Predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija kazao je u srijedu da Ministarstvo pravde BiH više neće raditi s radnom grupom za pripremu nacrta zakona o VSTV-u i da će iskoristiti svoje pravo i nacrt zakona proslijediti Vijeću ministara Bosne i Hercegovine, bez slanja Venecijanskoj komisiji na uvid i komentare.
Zanimalo nas je zašto se Ministarstvo na ovo odlučilo i kako ćemo biti sigurni da ćemo bar ovaj put dobiti evropski zakon imajući u vidu da je Venecijanska komisija savjetodavno tijelo Vijeća Evrope.
Bunoza je demantovao informacije objavljene nakon sjednice VSTV-a.
- Ministarstvo je, poštujući upravo mišljenje Venecijanske komisije, uputilo relevantnim nevladinim organizacijama, i to Transparency international i Vaša prava BiH, te udruženjima sudija i tužilaca FBiH i RS-a, nacrt zakona što je dosad urađen, sa zahtjevom da nam dostave komentare. Nakon toga ćemo s njima imati veliki sastanak, u ponedjeljak. Dakle, ne da nismo zatvorili učešće javnosti nego smo ga otvorili kao nijedno ministarstvo - ustvrdio je Bunoza.
Rekao je da je radna grupa uradila svoj dio posla, da je urađeno 95 posto zakona, ali imaju neke stvari koje nisu logične i koje treba riješiti.
Dodao je da će, kada dobiju mišljenja nevladinih organizacija i udruženja sudija i tužilaca, s radnom grupom uraditi finalni tekst zakona koji će uputiti Venecijanskoj komisiji.
Nije mogao precizirati kada će zakon ići na Vijeće ministara BiH, odnosno hoće li ili neće čekati Venecijansku komisiju.
- Teoretski može istovremeno u Vijeće ministara i Venecijansku komisiju jer do sjednica Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (o ovom zakonu) možemo ispraviti neke stvari – rekao je Bunoza.