Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na posljednjoj održanoj sjednici ponovo nije usvojilo izmjene Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH.
Kako je nakon sjednice kazao ministar pravde BiH Davor Bunoza, iz RS-a nije bilo podrške da se te izmjene podrže, odnosno traženo je da se izjašnjavanje o tome odgodi za neki drugi put.
Predloženim izmjenama nastoji se produžiti rok za formiranje Odjela koji je predviđen novim Zakonom o VSTV-u, a čija je zadaća provjera prijavljene imovine nosilaca pravosudnih funkcija. Bez tih provjera, bez obzira što je Visoko sudsko i tužilačko vijeće imenovalo sudije i tužioce, kao i jednog člana Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, oni ne mogu preuzeti dužnost.
Primjena novog Zakona o visokom sudskom i tužilačkom vijeću već je jednom prolongirana početkom godine kako bi dotad izabrani nosioci pravosudnih funkcija mogli preuzeti dužnost, ali svi koji su imenovani od marta do danas, njih oko 50, to ne mogu.
S druge strane, zbog neusvajanja budžeta na nivou BiH, VSTV nije imao potrebna finansijska sredstva za osnivanje Odjela i raspisivanje konkursa za prijem 14 uposlenika posredstvom Agencije za državnu službu.
Stoga je kao prijelazno rješenje ponovno traženo da se prolongira primjena Zakona u tom dijelu, ali zakonodavna i izvršna vlast čini se nema sluha za potrebe pravosuđa.
Zbog cijele ove situacije umanjena je efikasnost rada sudova i tužilaštava na svim nivoima.
U međuvrenu je na nivou Vijeća ministara usvojen budžet, te slijedi njegovo upućivanje u parlamentarnu proceduru.
Na pitanje dokad bi ova trakavica mogla potrajati i šta misli o tome što je sa Vijeća ministara povučeno odlučivanja o odlaganju početka primjene odredaba novog Zakona, predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija za Faktor je kazao kako je odlaganje odredaba koje govore o obavezi pozitivnog mišljenja Odjela za preuzimanje dužnosti "samo krpljenje sistema".
- Mi, laički rečeno, krpimo sistem. Suštinski, jedino pravo i ispravno je bilo odmah usvojiti budžet, odnosno posebnu odluku, pa da mi krenemo u redovnu proceduru uspostave Odjela. Nadam se da će oni usvojiti budžet, pa ćemo i mi ušićariti i krenuti u proceduru uspostave ovog odjela - kaže Lagumdžija.
Međutim, dodaje, "zarad u ovom tenutku sudova i tužilaštava dobro bi bilo da se i prolongira".
- Mada je pitanje koliko je i to ustavno i koliko je zakonski kada se već počelo primjenjivati, ali evo dobro bi bilo radi sudova i tužilaštava da ti ljudi koje smo imenovali počnu raditi, ali ključna stvar je da čim prije se usvoji to i da mi krenemo u proceduru osnivanja Odjela i da to ide redovnim tokom - kazao je Lagumdžija.
Dodaje da se VSTV obraćao i sa zahtjevom da im se dostavi samo formalno-pravno odluka na osnovu koje bi oni mogli prema Agenciji za državnu službu ići sa zahtjevom za raspisivanje konkursa, jer bez toga bi im zahtjev bio odbačen, ali nije bilo sluha nadležnih ni za to.
- Kad dobijemo odluku onu koju smo tražili ili budžet proći će minimalno pet mjeseci do potrebe angažovanja sredstava. Meni je samo cilj da čim prije krenemo u proceduru. Dakle, privremeno prolongiranje bi zadovoljilo, ali nama je cilj da čim prije sudovi i tužilaštva dobiju ljude koji im trebaju kao hljeb nasušni da mogu raditi, da nadoknade ove zaostatke i ova sad silna kašnjenja - istaknuo je Lagumdžija.
Parlamentarna skupština BiH je u septembru 2023. usvojila Izmjene i dopune Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV), a posebnom odredbom je predviđeno da će u roku jedne godine, od dana stupanja na snagu ovog zakona, on biti usklađen sa standardima Evropske unije (EU).
Zbog toga je pripremljen novi, sveobuhvatni Nacrt zakona o VSTV-u, za koji Ministarstvo pravde BiH, kao predlagač, tvrdi da rješava sva pitanja u skladu s preporukama koje je ranije utvrdila Venecijanska komisija, ali i pravni stručnjak Reinhard Pribe, te Greco preporuke i izvještaji o Bosni i Hercegovini.
Ovaj zakon je jedan od 14 prioriteta za približavanje BiH Evropskoj uniji.