Stručna konferencija pod nazivom "Strateški okvir reformi u sektoru pravosuđa u BiH: ključne zakonodavne inicijative", u organizaciji Udruženja "Vaša prava Bosne i Hercegovine" i saradnji sa Ministarstvom pravde BiH, održava se danas.
Konferencija je okupila ključne domaće i međunarodne aktere kako bi se razgovaralo o aktuelnim pravosudnim reformama, prioritetima u zakonodavnom okviru, te usklađivanju sa evropskim standardima i najboljim praksama u oblasti vladavine prava.
Ministar pravde Bosne i Hercegovine Davor Bunoza kazao je da će se na konferenciji razgovarati o ključnim dokumentima i zaključcima bitnim za nastavak evropskog puta Bosne i Hercegovine, bitnim za sve građane u Bosni i Hercegovini.
- Dakle, govorimo o zakonu o VSTV-u, zakon o sudu Bosne i Hercegovine i strategiji za reformu sektora pravde BiH, a sve je to trebalo biti prošle godine usvojeno. Ministarstvo pravde BiH je predlagalo ove dokumente i zakone prošle godine, ali nažalost ne postoji politička volja u Bosni i Hercegovini da se zakoni usvoje. Ipak, Ministarstvo pravde BiH je već formiralo radnu grupu koja radi užurbano na novom zakonu o VSTV-u – kazao je Bunoza.
Ministar se nada da će se politička situacija popraviti, te da će se uskoro početi usvajati prioritetni zakoni na evropskom putu BiH.
Osvrnuo se i na odluku Tužilaštva Bosne i Hercegovine u predmetu "Milorad Dodik", te je naglasio da ima puno povjerenje u institucije BiH, ali poziva i na odgovornost ako se krši zakon.
- Da bismo vratili povjerenje građana ključno je da se u praksi pokažu rezultati. Mi prvi put imamo presude za visoku korupciju, možemo vidjeti da odgovaraju i visoko rangirani političari, da se pokreću procesi. Mi u Ministarstvu pravde zapravo nastojimo stvoriti zakonski okvir koji bi zapravo imao za posljedicu bolje pravosuđe. Ti rezultati neće doći za godinu, za dvije, ali donijeli smo stroge zakone, puno strožije nego u Evropskoj uniji i nastojimo zapravo da omogućimo zakonski okvir koji će omogućiti da na pravosudne funkcije dolaze najbolji kandidati. Čeka nas velik posao, mislim da je postignut određeni iskorak, ali to sve ide dosta sporo. Sporo usvajamo zakone i tu se mora promijeniti naš mentalitet – zaključio je Bunoza.
U radu konferencije učestvuju ambasadori, predstavnici Direkcije za evropske integracije Vijeća ministara BiH, Delegacije Evropske unije u BiH, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, sudije, pravni eksperti, predstavnici organizacija civilnog društva, te drugi relevantni aktere iz pravosudnog i institucionalnog sektora.
Teme konferencije obuhvataju trenutni status strateškog dokumenta za reformu pravosuđa u BiH, izazove u njegovoj provedbi, ključne zakonodavne promjene koje slijede, te ulogu međunarodnih partnera i civilnog društva u tom procesu.