Evropski parlament će danas poslijepodne, tokom plenarne sjednice u Strasbourgu, obilježiti 30. godišnjicu genocida u Srebrenici.
Uoči sjednice, reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH dr. Husein Kavazović je uputio pismo vjerskim liderima i zvaničnicima širom svijeta, prevedeno na više svjetskih jezika.
Dostavljeno svim zastupnicima
Pismo je dostavljeno i svim zastupnicima u Evropskom parlamentu, a Uprava za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta Islamske zajednice je, uz pismo, svima dostavila i cvijet Srebrenice.
Pismo reisul-uleme prenosimo u cijelosti:
"Poštovani građani Evrope, svijeta,
obraćam se kao vjerski poglavar Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, ali i kao čuvar sjećanja na one čiji su životi ugašeni u jednom od najmračnijih ratova i zločina moderne historije. Obraćam se i s osjećajem duboke odgovornosti, jer način na koji pamtimo i učimo o počinjenom zločinu određuje granicu između civilizacije i njenog posrnuća.
Trideseta godišnjica genocida u Srebrenici koju obilježavamo ovih dana nije samo trenutak pijeteta, već i trenutak suočavanja s istinom i odgovornošću. Gotovo tri decenije prošle su od kada je pred očima svijeta ubijeno 8.372 muškaraca i dječaka, samo zbog svog imena.
Taj zločin, pravosnažno presuđen kao genocid, ne pripada samo historiji Bosne i Hercegovine. On pripada kolektivnoj svijesti čovječanstva, jer, kada se negdje ugasi pravda, gubi se tlo pod nogama svima koji vjeruju u dostojanstvo ljudskog života.
Zahvalni smo svima koji su u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u maju prošle godine podržali Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, kao i onima koji su prepoznali važnost očuvanja historijske istine o onome što se devedesetih godina dešavalo u Bosni i Hercegovini.
Suočavanje s istinom
Njeno usvajanje predstavlja korak ka pravdi, ali njena istinska snaga ogleda se u onome što slijedi nakon nje. Suočavanje s istinom ne smije biti sporadičan čin, već trajna obaveza institucija, zakonodavnih tijela i obrazovnih sistema. Genocid u Srebrenici ne smije biti sveden na historijsku fusnotu, već mora postati temeljna lekcija u školama i univerzitetima, kako u Bosni i Hercegovini, tako i širom Evrope i svijeta. Samo obrazovanjem i samo kroz jasno razumijevanje kako su nastali ovi zločini možemo stvoriti društva koja neće dozvoliti njihovo ponavljanje.
Danas kada svjedočimo pokušajima negiranja genocida i veličanja zločinaca, odgovornost nije samo na onima koji su preživjeli, niti samo na Bosni i Hercegovini. Ona pripada svima koji vjeruju u univerzalne vrijednosti istine i pravde.
Svako poricanje nije samo moralna uvreda žrtvama – ono je prijetnja miru i stabilnosti, jer relativizacija zločina uvijek priprema teren za njegovo ponavljanje. Zato međunarodna zajednica ne smije ostati nijema pred onima koji pokušavaju falsifikovati historiju i potkopati temelje pravde.
Srebrenica nije samo prošlost
Sjećanje na genocid u Srebrenici ne smije ostati samo godišnja komemoracija, već mora biti ugrađeno u temelje društva – kroz obrazovne programe koji će generacijama prenositi istinu, kroz zakone koji će spriječiti njeno poricanje i kroz institucije koje će osigurati da se zločini nikada ne relativiziraju niti opravdaju. Ako želimo svijet u kojem pravda i mir neće biti prolazni ideali, već trajne vrijednosti, moramo ih graditi na istini koja se ne dovodi u pitanje.
Srebrenica nije samo prošlost, već upozorenje koje ne smijemo ignorisati. Zaborav nije samo nepravda prema mrtvima – on je prijetnja živima. Istina nije teret, već jedini put koji vodi ka pravednijem i sigurnijem svijetu.
Ako naučimo lekcije iz genocida u Srebrenici možda njegove žrtve neće uzaludno stradati. Možda će njihova nevina žrtva osvijetliti bolju budućnost za sve nas.
S poštovanjem, reisul-ulema Husein-ef. Kavazović", navodi se u pismu.
U sklopu projekta "Svijet pamti Srebrenicu" Uprave za vanjske poslove i dijasporu, pismo reisul-uleme će biti poslano na hiljade adresa u svijetu, kako političkim, tako i vjerskim predstavnicima.