Na sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH na samom početku krenula je rasprava o arbitražnom sporu s Viaductom, pa su delegati postavili pitanje Borjani Krišto, predsjedavajućoj Vijeća ministara BiH.
Revizija spora sa Viaductom
Zlatko Miletić, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, pitao je predsjedavajuću Vijeća ministara BiH, koja uzgred nije bila na sjednici, da li je predsjedavajućoj poznata činjenica da li je do 18. aprila i jedna institucija pokrenula reviziju arbitražnog spora.
- Sasvim slučajno sam došao do jednog građanina koji je otišao na lice mjesta da vidi gdje je ta firma (Viaduct) i konstatovao da ta firma ne postoji - rekao je Miletić.
Kazao je da su mu privatno službenici sigurnosne agencije u Sloveniji potvrdili da je to fiktivna firma i da ne postoji.
- Ono što je suština, u toj firmi su zaposlena samo dva lica i jedan od tih lica je vlasnik 85 firme, u toj firmi nema niti jednog zaposlenog.
Na adresi na kojoj je prijavljena, ta firma ne postoji. U nekoliko navrata svi računi te firme su blokirani.
Najveće transakcije u toj firmi, evo papira, nisu bile veće od četiri hiljada eura, u posljednjoj deceniji ta firma nije ni radila. Obratio sam se nadležnom tužilaštvo da se provjeri sve od 2003. godine. Ta firma ni 2004. godine nije imala bonitet jer se bavila sitnim građevinskim poslovima i ovdje se nedvojbeno nameće jedno pitanje, "pa ljudi moji zar je ovo moguće na današ država uplaćuje fiktivnoj firmi" - poručio je Miletić.
Šefik Džaferović, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, pitao je, također, predsjedavajuću Vijeća ministara BiH šta je poduzelo i šta poduzima Vijeće ministara BiH kako bi obavezu o arbitražnoj odluci izvršila Vlada RS-a čijim postupcima je prouzrokovana ova obaveza i koja je stvarni dužnik.
- Mi smo vidjeli da Vijeće ministara zasjeda i pokušava nači rješenje i uglavnom se fokusira na imovinu BiH. Posljednji prijedlog je sraman jer se pokušava Nacrtom zakona o budžetu institucija BiH uzeti novac s računa Centralne banke. Znamo da je 2017. godine potpisan sporazum između Vijeća ministara BiH i Vlade RS-a o obavezama u arbitražnom postupku i iz tog sporazuma proizlazi da sve novčane iznose plaća Vlada RS-a - zaključio je Džaferović.
Dug od 110 miliona
Kada je riječ o slučaju Viaduct, važno je istaći da se ovdje radi o, kako je već navedeno, dugu Vlade RS-a koji je sada veći od 110 miliona KM budući da dnevne kamate iznose 18.000 KM.
Problem je nastao kada Vlada Republike Srpske nije ispoštovala ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana ovom preduzeću.
Uslijedio je spor pred Arbitražnim vijećem u Washingtonu, a potom i presuda u korist Viaducta. Prema Sporazumu potpisanom 2017. godine Vlada Republike Srpske bezuvjetno se obavezala da će isplatiti sve novčane kazne. Sporazum je potpisala Željka Cvijanović tadašnja premijerka RS-a. Neizmireni dug već pravi ogromne probleme BHANSA-i jer neće moći dobijati sredstva od Eurocontrola.
Osim toga, kolateralna šteta u ovom procesu je i Centralna banka BiH i već je formalno stigla obavijest od Općinskog suda u Mostaru za pljenidbu njene imovine u ovom gradu.
Preko 50 tačaka dnevnog reda
Pred delegatima će se naći prijedlog HDZ-a BiH o Izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, smjene i razrješenje SNSD-ovih kadrova i druge tačke.