Bio je 23. januar kada je Trojka "raskinula koaliciju" sa SNSD-om. Svjedočili smo gromoglasnim populističkim izjavama Elmedina Konakovića o čišćenju Dodikovih kadrova iz državne vlasti "bagerima" i njihovom "brisanju gumicama".
Sve su pratili naslovi i prilozi na režimskim portalima i televizijama o tome kako je Dodik izbačen iz vlasti, a obmane o tome kako će se formirati nova koalicija, kako opozicija iz RS-a ulazi u vlast, a Trojka i prateći medijski trabanti haman su već posadili Nebojšu Vukanovića u fotelju ministra sigurnosti, piše
Stav.Dakle, isti onaj SNSD koji je očišćen Konakovićevim bagerima i izbrisan nekakvim gumicama, i onaj HDZ za koji nas iz Trojke sedmicama uvjeravaju kako se odmakao od Dodika.
Ruka gore, ruka dolje
Ništa od onoga što je Trojka najavljivala nije se desilo, ali to Konakovića ne sprečava da obmanama nastavi bombardovati javnost. Desilo se to i nakon posljednje sjednice Vijeća ministara BiH. Ponudio je Konaković novi red šarenih laža o tome kako će "država kad-tad naplatiti dug od RS-a", kako "nakon juna više ništa neće biti isto", kako će "prekinuti i saradnju sa HDZ-om"...
Jedino što nije objasnio, a morao je, jeste kako se desilo da Trojka bude preglasana u Vijeću ministara? Prema sistemu odlučivanja u Vijeću ministara ne može doći do preglasavanja, jer jedan zamjenik predsjedavajuće iz konstitutivnih naroda (u slučaju Bošnjaka to je Zukan Helez) može svojim vetom zaustaviti da bilo koja tačka dođe na dnevni red, odnosno da bude izglasana. Kada Helez nije na sjednici, to po njegovom ovlaštenju može uraditi ministar kojeg on ovlasti, a to je Elmedin Konaković, jedini preostali Bošnjak u Vijeću ministara iz FBiH.
Istina, odluka neće biti efektivna ako je ne potvrde Predsjedništvo ili Parlament, ali ostaje misterija zbog čega Konaković tako nonšalantno ispunjava želje SNSD-a?
Objašnjenje kako su on i Sevlid Hurtić bili protiv, ali "eto, preglasani su" vrijeđanje je inteligencije ljudima u ovoj zemlji jer, kao što rekosmo, Konaković je imao mogućnost da ne bude preglasan. Trebalo je samo da digne ruku prije stavljanja tačke na dnevnik red i kaže: "Ne može".
Od kuma do Viaducta
Razlog više je što je donesena odluka nezakonita. Član 27. Zakona o Centralnoj banci BiH vrlo jasno propisuje da se sredstva ostvarena od profita Centralne banke uplaćuju isključivo u budžet Bosne i Hercegovine. Umjesto toga, Trojka je zajedno sa SNSD-om i HDZ-om prvo odlučila da 200 miliona dobiti Centralne banke rasporedi u entiteteske budžete, a sada da od toga pokriva dug koji je napravio entitet RS.
Obje odluke su nezakonite, i morale bi biti predmetom interesa pravosudnih institucija.
Odluka o pokrivanju duga RS-a nije prva u kojoj je Konakovićeva ruka bila presudna za ostvarivanje finansijskih interesa Dodikovog režima. Njegov glas, u odsutnosti Zukana Heleza, bio je presudan da se za zgradu Dodikovog kuma konačno izdvoji svih 100 miliona KM. Ta odluka je donesena isključivo zahvaljujući Konakovićevom glasu – da on nije glasao, odluke ne bi bilo.
Tako je ovaj populista, samo u posljednja tri mjeseca, od kada je, navodno, "raskinuo koaliciju s SNSD-om", Dodikov režim počastio sa odlukama teškim skoro 200 miliona KM. Prvi put glasanjem, drugi put neglasanjem.
Upada u oči da kada su se donosile ove odluke Zukana Heleza "uredno" nije bilo na sjednicama. Sumnjičaviji imaju puno pravo da se zapitaju da li je riječ o svojevrsnom igrokazu u kojem je: Helez sit, a Konaković na broju, piše
Stav.