Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik danas je u obraćanju zastupnicima u NSRS-u tokom rasprave o nacrtu novog Ustava RS-a poručio da ovo nije avanturizam.
Osvrnuo se i na prijedlog zakona čiji je on predlagač, a o kojem se tek treba raspravljati i kojim se predviđa osnivanje Specijalnog tužilaštva i Specijalnog suda RS-a za zaštitu ustavno-pravnog poretka.
- Prvi optuženi bit će Christian Schmidt, ganjat ćemo ga kao zvijer – rekao je Dodik.
Dodik je svjestan da za je za izglasavanje ustava potrebno dvije trećine zastupnika.
- Volja većine postoji i priznajemo da će biti potrebna podrška dijela opozicije. Danas utvrđujemo polazni dokument – rekao je Dodik.
Podsjećamo, za usvajanje nacrta ustava potrebna je prosta, a za prijedlog, dvotrećinske većina od 55 zastupnika, dok vladajuća koalicija ima 54 zastupnika.
Rok za javnu raspravu nakon eventualnog usvajanja nacrta je šest mjeseci, ali Dodik je danas naslutio da bi to moglo trajati kraće, izjavivši "15 dana, mjesec, dva ...".
Dodik je naveo da je prilikom izrade nacrta novog Ustava RS-a namjera bila da se brišu svi amandmani koje je nametnuo bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Wolfgang Petritsch.
- Potpisao je anekse koji su uveli novu ustavnopravnu strukturu – kazao je Dodik.
Rekao je da novi ustav nije ishitrena odluka, nego da se njome bavi u kontinuitetu.
- Sadašnje okolnosti su povoljne. Muslimani u Sarajevu misle da mogu da pridobiju pažnju međunarodnog faktora. Ja tvrdim da to nije tako i da su se stvari promijenile – kazao je Dodik.
Poručio je da je ustav sjajna prilika ove generacije.
- Ne treba nam saglasnost sa strane. Pozivam sve da učestvuju u javnoj raspravi, hrabro i bez oklijevanja i da ugradimo sve što je interes naroda koji žive ovdje. Ubili su nas nametanjima –rekao je Dodik.
Podvukao je da je moguće sprovesti odredbu iz novog ustava, a po kojoj sve zakone koji se donose na nivou BiH treba da potvrdi NSRS da bi se sprovodili na teritoriji RS-a, te rekao da "treba pogledati Quebec".
Pozvao je predstavnike Hrvata i Bošnjaka da učestvuju u javnoj raspravi, te poručio kako će, ukoliko podrže novi ustav, vratiti potpredsjednike i Vijeće naroda RS-a, a čije je brisanje predviđeno novim ustavom.
- Ako ćete podržati ovaj ustav, vratit ćemo odredbe. Nije problem da se vrati da se biraju dva potpredsjednika, može i Vijeće naroda, ali ne na ovaj način – kazao je Dodik.
Zastupnicima u NSRS-u danas su se obratili predsjednici parlamentarnih stranaka u entitetu.
Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić je kazala da ovo jeste historijski trenutak, ali da on može biti loš i dobar.
- Ako sada nastavimo, možemo rizikovati da ne bude RS-a. Ovo što vi radite, vodi ka tome da neko tamo negdje, a mnogi se sada bave RS-om, kaže "a ko su ovi..." - rekla je Trivić.
Smatra da prethodno nisu iscrpljene sve ustavne mjere.
- Ovo je klasična improvizacija. Danas improvizujete na ustavu kao najvišem političko-pravnom aktu. Mi smo nacrt dobili jutros. Imam osjećaj da je san svakog ratnog dezertera da u jednom momentu postane vrhovni komandant. Hvala, živio RS – rekla je Trivić, aludirajući da se u novom ustavu propisuje formiranje vojske RS-a čiji će vrhovni komandant biti predsjednik RS-a.
Predsjednik pokreta Za pravdu i red Nebojša Vukanović je, podsjećajući na jučerašnje burno zasjedanje, kazao je da ga je stid da učestvuje u ovakim sjednicama.
Rekao je i da "nijednom Srbinu ovakva BiH nije tijesna".
- Ne igrajte se s nama, vrhunski patriotizam je da živimo u miru. Niko iz Sarajeva nas ne ugrožava. Samo jedan čovjek se osjeća ugroženim. Ovo što radite je suludo. Dajete nam nacrt ustava, sat vremena pred početak sjednice – rekao je Vukanović.
Smatra da je namjera novog Ustava RS-a stvaranje "savremene despotije", a da Dodik bude "nekrunisani kralj".
- Ovo je velika opasnost, raspakujete Dejton. Nemojte nas gurati u sukobe. Nemate podršku nigdje u svijetu. Nama Bošnjaci nisu neprijatelji niti nam iko uzima ijednu instituciju. Jedan je čovjek u problemu, nemojte da nas sve gurate u problem – rekao je Vukanović.
Darko Banjac u ime NPS-DNS je kazao da ova sjednica neće proizvesti nikakav haos ni sukobe.
- Ovaj ustav održava upravo takvo političko uređenje koje je bilo na snazi u vrijeme potpisivanje Dejtonskog mirovnog ugovora – rekao je Banjac.
Dodao je da je postojeći Ustav RS-a pretrpio jednu trećinu izmjena, ali ne voljom, nego nametanjem i pritiscima.
- Ovo je iznuđen potez, da zaštitimo institucije RS-a - rekao je Banjac.
Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić je pozvao one koji imaju dilemu o novom ustavu, da pogledaju šta govore oni koji hoće da ukinu RS.
- Na mjestu smo sa kojeg nema nazad – rekao je Stevandić, a kao crvenu liniju označio je nametanje izmjena Krivičnog zakona BiH visokog predstavnika u BiH.
Predsjednik PDP-a Draško Stanivuković je Dejtonski sporazum uporedio sa rijekom Rubikon, a smatra da rukovodstvo RS-a mnogim najavama i zakonima koje usvaja, a koje njegova stranka nije podržala, "prelazi Rubikon".
- Ako mijenamo ustav ili donosimo novi, čiju međunarodnu podršku imamo? Dok se to ne osigura, nemojte da srljamo – rekao je Stanivuković i dodao da od tih odgovora zavisi podrška PDP-a novom Ustavu RS-a.
Upitao je i da li je ovo najbolje vrijeme za donošenje novog ustava i da li je ovaj trenutak podređen RS-u ili pojedincu i njegovom mandatu.