Predsjednik RS-a Milorad Dodik i lider SNSD-a obratio se danas zastupnicima na posebnoj sjednici NSRS-a zakazanoj na zahtjev članice i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović.
Cvijanović je preglasana na sjednici Predsjedništva BiH kada su druga dva člana, Denis Bećirović i Željko Komšić, usvojili nekoliko zaključaka kojim se, između ostalog, poziva EUFOR da asistira policijskim agencijama u BiH u hapšenju zvaničnika RS-a.
Cvijanović je "Zaključak o razmatranju unutrašnjopolitičke situacije u Bosni i Hercegovini povodom napada organa vlasti entiteta Republika Srpska na ustavni poredak BiH", usvojenog na 22. redovnoj sjednici Predsjedništva BiH održanoj 12. maja, proglasila "destruktivnim po vitalne interese RS-a".
Dodiku su posebno zasmetale dvije stvari u tom zaključku.
Sporna mu je formulacija "ustavna struktura države", tvrdeći da je u Dejtonskom sporazumu navedeno da "Bosna i Hercegovina prestaje da postoji kao Republika i nastavlja da živi kao Bosna i Hercegovina".
- Kako možete reći da je ovo država? Koja država? Oni stalno država ovo, država ono ... Nije država! – rekao je Dodik i dodao da "BiH ima karakter države samo na međunarodnom planu, te da po Ustavu ima samo tri ministra".
Posebno mu je sporan član jedan ovog zaključka u kojem se navodi da je entitet podređen državi BiH i da je
NSRS svojim zakonima i aktima napala ustavni poredak zemlje.
- Lažu, nismo podređeni, nego ste vi podređeni nama, ovom parlamentu. Ova današnja sjednica je dokaz da je BiH izvedena iz RS i FBiH... Prestanite jednom lagati – kazao je Dodik i najavio da će zastupnici SNSD-a podržati veto Cvijanović.
Dodik je dodao i da kriza u BiH nije izazvana politikama koje vodi RS.
- Došlo je do instrumentalizacije pravosuđa u BiH i spirale krize koja je ustavno-pravna bez sigurnosnih aspekata, a koju žele da izazovu Bošnjaci muslimani – rekao je Dodik i poručio kako su "Srbi graditelji BiH, a ne razbijači".
- Mi nismo pobunjenička grupa. Želimo da se očuva Dejtonski sporazum, Ustav BiH i aneks 4 – dodao je.
Nebojša Vukanović obratio se zastupnicima u ime Liste za pravdu, ali nije precizirao kako će njegova četiri zastupnika glasati.
Međutim, ocijenio je da je NSRS do sada pokazala neprincipjelnost i da je obesmislila zaključke koje su donosili.
Između ostalog, podsjetio je na skupštinske akte o zabrani djelovanja državnih pravosudnih organa i Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA).
- I šta se desilo? Pripadnici SIPA-e vas zaustavljaju, pretresaju, normalno radeu RS-u, hapse, a onda imamo vaša autentična tumačenja da mogu hapsiti za organizovani kirminal, ali nas nemojte dirati. Što smo onda usvajali to? – rekao je Vukanović.
Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić je poručio kako je "nacionalna svijest iznad političke", te da RS "nema razloga da se prepadne“.
- Ako sada pokažemo da su Bećirović i Komšić jači od RS-a, tako što će uvesti nekoga iz opozicije, šta ćemo sutra pokazati na imovini – rekao je Stevandić.
Predsjednik PDP-a Draško Stanivuković je kazao da ova stranka nema dilemu kako će glasati, te najavio podršku vetu.
- Ko god bio srpski član Predsjedništva BiH, Srbi nikada ne smiju biti preglasani. Pitanje veta nije pitanje politike i stranke, nego nas Srba. Smatrajte da u nama imate prijatelje na nacionalnim temama – naglasio je Stanivuković.
Milan Miličević (SDS) je rekao da, kako god zastupnici SDS-a budu glasali, bit će proglašeni izdajnicima, te upitao predsjednika RS-a Milorada Dodika da li on postavlja kriterijume o tome ko je izdajnik.
- Vi ste nas podijelili. Vi ste predstavnik politike koja nas je dovela u ovu krizu – kazao je Miličević.
Miličević nije precizirao kako će SDS glasati, ali je naveo da su donijeli odluku te da će to pokazai kada dođe trenutak za glasanje.
- Nalazimo se u atmosferi koja mi se nimalo ne dopada, a to je atmosfera linča. Kako god se završilo glasanje, da li će SDS glasati za, protiv, biti suzdržan ili napustiti sjednicu, oni će na ovaj ili na onaj način biti proglašavani izdajnicima – istakao je Miličević.
Podvukao je da SDS ne priželjkuje i ne priziva strani intervencionizam, pa ni EUFOR-a kako se to traži u zaključcima Predsjedništva BiH na koje je Cvijanović uložila veto.