U toku je ročište u Sudu Bosne i Hercegovine na kojem, nakon Tužilaštva BiH, završnu riječ izlaže branilac Milorada Dodika Goran Bubić.
U toku je 20-minutna pauza, a Bubić je, nakon gotovo dvosatnog izlaganja, na upit sutkinje Sene Uzunović koliko još planira govoriti, kazao da je "iznio otprilike trećinu završne riječi", te da planira još "najmanje četiri sata". Od toga, dva sata namjerava govoriti on, a dva Dodik.
Sutkinja je braniocu rekla "kako ga nije prekidala ni u političkoim govoru te da ga je samo opominjala za vrijeđanje".
- Sud nema problem da ostane ovdje do ponoći - kazala je Uznunović dodavši da će danas završiti završne riječi.
Bubić je pitao da li je to "pošteno prema odbrani", na što mu je sutkinja odgovorila "da ne može biti poštenije i da će Sud raditi prekovremeno".
U dosadašnjem dijelu onoga što je iznio, a što je više ličilo na politički govor, nego pravnu odbranu, Bubić je kazao kako su "stranci zarobili naše društvo i da je ovaj krivični postupak pravna greška ne samo prema optuženima, nego i prema svim građanima".
On je i danas više puta ponovio tvrdnje koje je odbrana iznosila tokom cijelog suđenja o tome kako je visoki predstavnik Christian Schmidt "nelegalan" jer ga "nije potvrdilo Vijeće sigurnosti" i ostale tvrdnje koje se tiču imenovanja Schmidta za visokog predstavnika u BiH.
- Ne možemo se osjećati kao guske u magli - rekao je Bubić kazavši, između ostalog, da se "Tužilaštvo nije ni osvrnulo na prigovor na imenovanje visokog predstavnika".
- Schmidt i ovo troje sudija u Ustavnom Sudu BiH čuvaju Ustav kao što lisica čuva kokošinjac - rekao je Bubić dodavši da "tu smo gdje smo, a izgleda može i gore".
Rekao je da je "politika okupirala Tužilaštvo i da je jasan cilj da se Dodik eliminiše iz politike".
Ponovio je ranije više puta iznesene stavove kako je "Dodik na prvoj liniji odbrane Dejtonskog sporazuma", kazavši da "djelo koje mu se stavlja na teret ne može biti krivično jer nema ovlaštenog zakonodavca, u momentu potpisivanja to nije bilo krivično djelo, da je to beznačajno djelo i da činjenični opis optužnice nema obilježja krivičnog djela".
Naveo je i da je Sud odbijao da se provjeri legitimitet "navodnih diplomata".
Pokušao je Bubić i sa taktikom kako "Dodik nije bio svjestan protivpravnosti djela".
Kazao je i da su na svijest njegovog branjenika utjecali njegovi savjetnici i da je on bio u "neotklonjivoj zabludi".
- Dodik nije osuđivana osoba. On je političar poznat u regionu kojem srpski narod vjeruje i kontinuirano ga bira - rekao je dodavši da "iza njega stoji čvrst mandat", dok je "iza Schmidta kontroverzan".
Naveo da je i da je "Schmidt vršio izmjene radi odabranog pojedinca", aludirajući na svog branjenika i da se tu "radilo o klopci".
- Visoki predstavnik nema zakonodavna ovlaštenja jer nije valjano imenovan i da on ima ovlaštenje samo ako se političari nisu mogli dogovoriti o donošenju zakona - rekao je branilac.
Za Dodika je tražio oslobađajuću presudu, navodeći da radnje njegovog branjenika "nisu izazvale posljedicu".
Rekao je i da u vrijeme potpisivanja ukaza zakon Christiana Schmidta nije bio stupio na snagu.
Također je kazao da je Dodik bio dužan potpisati ukaz jer drugačije ne bi ispoštovao Ustav i izložio bi se progonu prema Krivičnom zakonu RS-a, a za što je propisana kazna 12 godina zatvora.
- Schmidt je mogao donijeti odluku o zabrani političkog djelovanja Dodika - rekao je Bubić, na što mu je Dodik dobacio: "Da je legalan".
Bubić je rekao da je Schmidt vruć krompir prebacio Sudu BiH, da izvrši političku egzekuciju Dodika, na što ga je sutkinja upozorila na vrijeđanje Suda.
- Schmidt, svjestan tog rizika nije htio da na tom dokumentu bude njegov, nego vaš potpis - kazao je Bubić.