open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Pčelari zadovoljni prinosom
Duranović po košnici dobio 15 kilograma meda: Zdravije je pojesti kašiku bestilja nego kašiku patvorenog meda
Organski med ima i svoju cijenu, a Duranović kaže da je i ove godine ostala ista kao i prošle - 30 KM za kilogram
AUTOR: A. S.
01.08.2024. u 08:02
get url
text
Iako nije dostigla rekord iz 2022, ova godina za mnoge pčelare u Bosni i Hercegovini je dobra.
Tako kaže Avdo Duranović, pčelar iz Konjica, koji je ove godine, kada je riječ o vrcanju bagrema, dobio 15 kilograma meda po košnici.
- Dugo imam pčele, ali nikada nisam zapamtio da je osmog aprila počeo cvjetati bagrem kao ove godine. Zadovoljan sam, po košnici sam "izvukao" 15 kilograma meda. Naravno, da je to daleko od rekorde 2022. godine, kada sam imao 25 kilograma po košnici, ali je ipak bolje od prošle 2023. Bit će još meda, sad treba cvjetati vrijesak, ako bude kiše. U Podveležju cvjeta malo kasnije, ali u sjevernijim područjima vrijeme mu je sad. Suša je, nadamo se da će biti kiše. Vidjet ću krajem devetog mjeseca, kad budem ponovo vrcao koliko će ga biti. Naravno, treba nešto ostaviti i pčelama za zimu - pojašnjava Duranović.
Duranović se decenijama bavi pčelarstvom. Ima više od 500 košnica, a njegov med nadaleko je poznat po kvaliteti.
Organski med ima i svoju cijenu, a Duranović kaže da je i ove godine ostala ista kao i prošle - 30 KM za kilogram.
- Proizvodim organski med, da nije tako ne bi bio pčelar. Iza svog meda stojim sto posto i godinama imam iste mušterije. To je za pčelara najbolji pokazatelj da je na pravom putu - ističe Duranović.
Kaže da pravim organskim pčelarima godinama velike probleme pričinjavaju proizvođači lažnog meda.
- Patvoreni med nam je najveći problem. Onima koji se tim bave na ruku ide i što izdaju godine u pčelarstvu nakon čega tržište preplave neke smjese koje se prodaju pod medom. Nadležne vlasti i inspekcija možda rade kako bi suzbili proizvođače i prodavače lažnog meda, ali teško im uspjeva jer su lobiji jaki. Na ruku takvim proizvođačima idu i građani koji "potrče" za jeftinijim proizvodom ne razmišljajući da to sigurno nije pravi med koji im može i naškoditi. Sto puta je zdravije pojesti kašiku bestilja nego kašiku takvog meda - ispričao nam je Duranović.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.