open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Rasprava u Zastupničkom domu BiH
Emrić optužio Nezavisni odbor da provodi političke dogovore, Tužilaštvo BiH da se uključi zbog nepostupanja kod Galića
AUTOR: M. R. S.
18.03.2025. u 18:59
get url
text
Jasmin Emrić
Jasmin Emrić
Jasmin Emrić, zastupnik NES-a u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, iznio je niz kritika i optužbi na račun Nezavisnog odbora Parlamentarne skupštine BiH tokom rasprave o njihovom izvještaju o radu za prošlu godinu.
Na sjednici Zastupničkog doma bh. Parlamenta Emrić je kazao da u izvještaju o radu Nezavisnog odbora uočava da Nezavisni odbor baš i nije nezavisno tijelo koje djeluje na profesionalnim osnovama.
- Na svojoj 38. sjednici su razmatrali prijave na konkurs za izbor direktora SIPA-e. Konstatovano da je pristiglo sedam prijava, da su one potpune, a zanimljivo je da su svi prijavljeni Srbi iako u konkursu nije navedena etnička pripadnost. To nije slučajno.
Ovo je dugogodišnja praksa gdje se unaprijed zna koji kandidati mogu proći u skladu s podjelom funkcija između stranaka u vlasti, tako da su neke najvažnije rukovodeće funkcije policijske strukture BiH privatizirane. To je pokazatelj da se ne radi o nezavisnom tijelu već o politički snishodljivom koje provodi dogovor vladajućih stranaka dok su profesionalne kvalifikacije u drugom planu – rekao je Emrić.
Optužio je da je unaprijed određeno koja će stranka predložiti kandidata i koje etničke pripadnosti, a da Nezavisni odbor prilagodi proceduru tom dogovoru.
- Sistem je tako postavljen da je Nezavisni odbor samo u nazivu nezavisan, a sve ostalo provodi u skladu s političkim dogovorom stranaka u vlasti.
Došlo je vrijeme da razmišljamo o unapređenju tog kvazinezavisnog sistema na način da se uspostavi novi model imenovanja članova Nezavisnog odbora koji bi i suštinski, a ne samo formalno, osigurao dominaciju profesionalizma, stručnosti i odgovornosti – stava je Emrić.
Ustvrdio je da se "potreba dodvoravanja članova Nezavisnog odbora vladajućoj koaliciji, ne samo u ovom nego i u ranijim mandatima, može lako prepoznati u njihovom nepravovremenom radu i poptupanju u vezi predmeta bjegunca Zorana Galića", bivšeg zamjenika direktora SIPA-e koji se sumnjiči da je počinio više krivičnih djela dok je obavljao dužnost direktora Granične policije.
- Nezavisni odbor, umjesto da poduzima nadležnosti iz člana 3. Zakona i da utvrdi odgovornost unutar SIPA-e zbog curenja informacija i saučesništva u bjekstvu Galića, traži informaciju o tome od Tužilaštva BiH. To je potpuna zamjena uloge i odgovornosti koja rezultira neblagovremenim postupanjima čime postaju saučesnici ovog presedana i višemjesečne sapunice razrješenja bjegunca Galića.
Politizacija i neprofesionalizam Nezavisnog odbora u ovom predmetu se nastavlja i na sjednici kada jednoglasno zaključuju da je u skladu sa zakonom stvarno nadležan da, kada ocijeni opravdanim, predloži smjenu i suspenziju rukovodioca policijskog organa. Trebao im je cijeli mandat, 39 sjednica, da zaključe da im je to jedna od osnovnih nadležnosti – rekao je Emrić.
Dodao je da je "zahvaljujući neodgovornosti i neprofesionalizmu, Galić razriješen tek nakon tri i po mjeseca na osnovu rješenja Vijeća ministara i to na njegov lični zahtjev sa retroaktivnom primjenom, što je pravni nonsens".
Zatražio je da mu predsjednik Nezavisnog odbora, koji je bio na sjednici Zastupničkog doma, odgovori da li je Vijeće ministara BiH donijelo zakonitu odluku, te zašto Nezavisni odbor nije predložio primjenu člana Zakona o SIPA-i po kojem rukovodioci mogu biti razriješeni prije isteka mandata ako je izrečena disciplinska mjera.
- Direktor SIPA-e je bio u obavezi pokrenuti disciplinski postupak i izreći sankciju prekida radnog odnosa. U ovom slučaju Nezavisni odbor je u skladu sa zakonom bio u obavezi pravovremeno inicirati pokretanje postupka disciplnske ogvornosti kako bi se izbjegla retroaktivna primjena prava kojom je Vijeće ministara prekršilo princip i iz međunarodnog prava – kazao je Emrić.
On je pozvao Tužilaštvo BiH da se uključi u proces provjere zakonitosti i pravovemenosti postupanja Nezavisnog odbora i drugih organa i rukovodilaca.
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.