Vlada Federacije Bosne i Hercegovine još jednom je pokazala potpunu neosjetljivost i ravnodušnost prema najosjetljivijoj kategoriji našeg društva - teško bolesnim.
Stav je ovo predstavnika udruženja u FBiH koja okupljaju pacijente, među kojima su i oni najteži - onkološki, nakon prošlosedmičnog usvajanja prijedloga budžeta za 2025. godinu.
Iako se pohvalila do sada najvećim budžetom u historiji FBiH, u iznosu od skoro 8,25 milijardi KM, koji je za 773 miliona maraka veći od prošlogodišnjeg, prema riječima dr. Fikreta Operte, zamjenika predsjednika Udruženja oboljelih od malignog melanoma u FBiH, Federalna vlada odlukom da Fondu solidarnosti dodijeli 77 miliona KM ponovo je poslala poruku pacijentima da će i u 2025. po humanitarnim organizacijama prositi po dvije KM za spasonosni lijek.
Ovakvom svojom odlukom Vlada je ponovo prekršila Član 82. Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH, u kojem stoji da je Federalna vlada obavezna u Fond solidarnosti svake godine uplatiti isti iznos sredstava koji se prikupi i uplati po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje.

- Iz zdravstvenog osiguranja godišnje Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja dobije više od 200 miliona KM, što znači da bi i Federalna vlada trebala izdvojiti isti iznos. Ali ona to ni ovog puta nije uradila, nego je bolesne ponovo zakinula, ovog puta za najmanje 123 miliona KM. Apsurd je činjenica da Federalna vlada godinama krši zakon koji je sama donijela na štetu najranjivije populacije. Šta im znači to hvaljenje u medijima da imaju najveći budžet u historiji ako su ponovo ukrali od bolesnih? Prije nekoliko dana u jednom mediju slušam premijera Nermina Nikšića koji kaže "da su penzioneri prioritet u odnosu na kantone". Slažem se, ali je Nikšić propustio da kaže da su prioritet i teško oboljeli. Šta nam to govori? Samo jedno, da imamo neosvještenog premijera i članove Vlade, među kojima je i federalni ministar zdravstva. Strašno je to da ljekari, udruženja i pacijenti pozivaju Vladu da poštuje zakon - ističe Operta.
Zaključno sa 30. novembrom prošle godine na listama čekanja na hemato-onkološkim komisijama bilo je 1.254 pacijenta po lijeku, podatak je koji smo krajem prošle godine dobili iz Federalnog zavoda.
U međuvremenu, kako navode iz udruženja pacijenata, brojka je povećana, s obzirom na to da se povećava i broj novooboljelih od malignih bolesti.
- Budžeti rastu, ali i liste smrti koje su sve duže. Zamislite kakvu mi licemjernu vlast imamo. Oni nemaju empatiju, ne samo prema oboljelima, nego i porodicama pacijenata koje pate snalazeći se na rezne načine kako bi kupili terapiju. Predugo ova borba pacijenata traje i mnogi su iscrpljeni, što od bolesti, što od neosjetljive vlasti - naglašava Operta.
Ali ako je Vlada neosjetljiva i ponovo krši zakon, takvi ne bi trebali biti parlamentarci koje su građani birali da im svojim odlukama olakšaju život.

Prof. dr. Fatima Gavrankapetanović-Smailbegović
Delegatkinja u Domu naroda Parlamenta FBiH prof. dr. Fatima Gavrankapetanović-Smailbegović prošle sedmice uputila je amandman na prijedlog budžeta FBiH za 2025. u kojem je od Federalne vlade zatražila da ispoštuje Zakon i u Fond solidarnosti uplati isti iznos sredstava koji su uplatili i kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja (kantonalni zavodi godišnje u Fond solidarnosti uplaćuju 10,2 posto od svog budžeta).
- Premijer je rekao da je budžet historijski, pozivam ga onda da ispoštuje zakon i u Fond solidarnosti uplati onoliko novca koliko je propisano. Amandman prvo ide na Vladu i nadam se pozitivnom ishodu. Ukoliko ga Vlada ne odobri, tražit ću da se Dom naroda, na sjednici, koja je zakazana za četvrtak (30. januar), izjasni o amandmanu - dodaje Gavrankapetanović-Smailbegović.
U amandmanu Gavrankapetanović-Smailbegović zatražila je da se od 200 miliona KM, koliko je Vlada namijenila kantonima, 130 miliona maraka preusmjeri u Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH.
- Kantoni su u decembru dobili novac tako da su gotovo svi u suficitu. Oni imaju svoj izvor finansiranja i kada je Vlada FBiH u mogućnosti treba im pomoći. Ali prije toga treba ispoštovati Zakon i odvojiti novac za Fond solidarnosti u onom omjeru u odnosu na kantone kako to Zakon nalaže - navodi Gavrankapetanović-Smailbegović.
Podsjetila je na problem zbog kojeg godinama imamo katastrofalno stanje u zdravstvu, navodeći da je u Članu 9. Zakona o izvršenju budžeta FBiH zdravstvo na zadnjem, osmom mjestu pod tačkom - ostalo.
- Život i terapije našim građanima ne smiju biti na zadnjem mjestu nego na vrhu prioriteta i upravo će to biti moja sljedeća inicijativa da se kroz izmjenu Zakona Fond solidarnosti uvrsti u prva tri prioriteta. Ne smijemo više nikada dozvoliti da postoje liste čekanja za propisanu terapiju teško oboljelih i da se liječimo putem SMS poruka - zaključila je Gavrankapetanović-Smailbegović.