Iako je na sjednici Upravnog odbora JU Dom zdravlja KS, održanoj 31. maja prošle godine, izmijenjen Pravilnik o radu, unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta i plaćama radnika, kada je u djelokrug rada glavnih sestara unijet rad u ambulantama porodične medicine i drugim službama u sklopu organizacione jedinice, to im ni do danas nije priznato.
Ovim su izmjenama glavne sestre organizaconih jedinica, njih deset, trebale dobiti naknadu od tri posto na osnovnu plaću, no kako Faktor saznaje, ni 15 mjeseci poslije ugovori još nisu izmijenjeni niti su glavne sestre dobile navedeno povećanje.
Sedmog juna 2023. godine Ministarstvo zdravstva KS dalo je saglasnost na Pravilnik o izmjenama i dopunama pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta i plaćama radnika JU Dom zdravlja KS.
U Članu 44. Kolektivnog ugovora radnika u zdravstvu navodi se da je poslodavac uposleniku na radnom mjestu sa posebnim uvjetima rada dužan uvećati plaću rukovodeći se stepenom nepovoljnog utjecaja faktora radnog mjesta na zdravlje i radnu sposobnost radnika.
- Glavnim sestrama nikada nisu usklađeni ugovori sa Pravilniklom o radu. To nije nikakav veliki posao, trebalo je izmijeniti deset ugovora i ništa više. Šesnaesti mjesec menadžment Doma zdravlja to nije uspio uraditi. Više od godinu dana ti radnici ne dobijaju naknadu na plaću od tri posto koja im je propisana Pravilnikom - navelo je nekoliko uposlenika Doma zdravlja KS koji su se javili redakciji Faktor.
Sve je pokrenuto nakon što su glavne sestre saznale da odgovorne medicinske sestre porodične medicine u organizacionim jedinicama imaju veća primanja od njih.
- Kad su to saznale i shvatile koje sve poslove one moraju odraditi za manju plaću, glavne sestre su se žalile menadžmentu ustanove. Kako se radi o propustima koji su regulisani pravnim aktima, glavnim sestrama će javna ustanova sada morati retroaktivno isplatiti tih tri posto za sve mjesece za koje to nisu uradili - pojasnili su uposlenici JU Dom zdravlja KS.
U Članu 43. Statuta Javne ustanove Dom zdravlja KS, navedene su i mjere u slučaju da menadžment ne provodi odluke Upravnog odbora. Tako je Upravni odbor dužan razriješiti generalnog direktora i prije isteka mandata na koji je imenovan ako, kako je navedeno pod alinejom - f), u svom radu krši propise i opće akte Doma zdravlja ili neopravdano ne izvršava odluke Upravnog odbora ili postupa u suprotnosti s njima.
Također, član 23. Ugovora o radu glavnih sestara Doma zdravlja KS, kojeg su potpisali poslodavac i uposlenik, precizirano je da se na sva prava, obaveze i odgovornosti, koji nisu utvrđeni ovim ugovorom i eventualna sporna pitanja primjenjuju odgovarajuće odredbe Zakona o radu, Kolektivnog ugovora, Pravilnika o radu, unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta i plaćama radnika JU Dom zdravlja KS, što se, kako je u svom dopisu prema upravi naveo glavni tehničar ustanove, a do kojeg je došao Faktor, nije desilo, jer ugovori nisu usklađeni sa Pravilnikom, kao ni sam član Kolektivnog ugovora.
U odgovoru iz JU Dom zdravlja KS kažu da po zakonu još imaju vremena za usklađivanje ugovora o radu glavnih sestara.
- S obzirom na to da svaka Izmjena i dopuna Pravilnika o radu, unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta i plaćama radnika produžava rok za usklađivanje ugovora o radu obavještavamo vas da je JU Dom zdravlja KS još u zakonom predviđenom roku za usklađivanje navedenih ugovora po izmjenama i dopunama Pravilnika o radu, unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta i plaćama radnika ustanove. Kao veoma bitnu činjenicu ističemo da će se u zakonom predviđenom roku uskladiti svi ugovori o radu po Izmjenama i dopunama pravilnika o radu, unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta i plaćama radnika JUDZKS - stoji u odgovoru kojeg smo dobili iz Doma zdravlja KS.
Međutim, kako navode uposlenici Doma zdravlja, u članu 118. Pravilnika o radu, a koji je, kako dodaju, na snazi, jasno je napisano da je generalni direktor ustanove dužan u roku od šest mjeseci od donošenja Pravilnika, ponuditi radnicima zaključivanje novih ugovora o radu, ukoliko nisu u skladu s njim, primjenom člana 107. Zakona o radu FBiH.
O ponudi za zaključivanje ugovora o radu pod izmijenjenim uvjetima radnik se mora izjasniti u roku od osam dana.
Na ponuđeni ugovor o radu primjenjuju se odredbe člana 178., stav 3, 4 i 5 Zakona o radu FBiH.