Dvostranačko rukovodstvo Helsinškog komiteta SAD-a snažno je osudilo destabilizirajuće i secesionističke akcije predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika te je upozorilo da one riskiraju izazivanje međuetničkog sukoba u Bosni i Hercegovini.
Reakciju na Dodikove destabilizirajuće i secesionističke akcije potpisali su predsjedavajući Helsinškog komiteta senator Roger Wicker, kopredsjedavajući kongresmen Joe Wilson, rangirani član senator Sheldon Whitehouse i rangirani član kongresmen Steve Cohen.
- Snažno osuđujemo nedavne destabilizirajuće i secesionističke akcije Milorada Dodika, koje riskiraju izazivanje međuetničkog sukoba u Bosni i Hercegovini. Njegovi napori da prkosi, poništi i potisne institucije Bosne i Hercegovine unutar RS-a predstavljaju direktan napad na suverenitet i teritorijalni integritet BiH, kao i na Dejtonski sporazum koji je očuvao mir u zemlji gotovo tri decenije - navodi se u saopćenju Helsinškog komiteta SAD-a.
U saopćenju se navodi da je Dodikovo otvoreno neprijateljstvo prema ustavnom poretku BiH omogućeno podrškom Rusije i Srbije, a da je kao takvo nespojivo s budućnošću zemlje kao stabilne i prosperitetne članice Evropske unije.
- Naši partneri iz EU-a trebali bi to jasno staviti do znanja slijedeći primjer Sjedinjenih Država u nametanju kaznenih sankcija Dodiku i njegovim saučesnicima. Ako se to ne može postići unutar EU-a zbog opstrukcije država članica, onda bi evropske zemlje to trebale učiniti pojedinačno. Pozdravljamo nedavno povećanje snaga u operaciji EU-a Althea - navodi se u saopćenju.
Helsinški komitet SAD-a pozvao je EU da dodatno pojača kapacitete i sposobnosti EUFOR-a kako bi mogli vjerodostojno očuvati sigurno okruženje u Bosni i Hercegovini.
- Također pozivamo Moskvu i Beograd da se suzdrže od daljnjeg omogućavanja Dodiku da destabilizira regiju - poručili su.
Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH.
Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo napad na ustavni poredak nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.