Federalna vlada u ponedjeljak, 2. septembra, donijela je odluku da prihvata ponudu firme Euro stan d.o.o. Istočno Novo Sarajevo, radi najma prostorija u kojima će biti smješten dio federalnih istražno-pravosudnih institucija, u javnosti nazvanih federalnim USKOK-om.
U objektu poznatom kao zgrada Privredne banke, Alipašina ulica u Sarajevu na broju šest, trebao bi biti smješten posebni odjel Federalnog tužilaštva.
Posebni odjeli Federalnog tužilaštva i Vrhovnog suda FBiH, čije uspostavljanje i rad predstavljaju implementaciju Zakona o suzbijanju korupcije i organiziranog kriminala u Federaciji BiH, trebali su biti uspostavljeni još prije nekoliko godina. Aktivnosti na uspostavljanju i smještanju ovih institucija počele su još 2017. godine u vrijeme premijera Fadila Novalića.
Svako rješenje za smještaj posebnih odjela je odbijeno, što otvoreno, što tihom opstrukcijom i iz samih pravosudnih institucija, što indolentnošću drugih institucija. Međutim, kako se u javnosti može čuti, ovog puta je Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu izvršila pritisak da se konačno krene u realizaciju, pa je tako i Vlada Nermina Nikšića, uprkos navodnom protivljenju HDZ-a, konačno donijela odluku o najmu prostora.
Historijat potrage za prostorom
Između ostalog, ranijih godina u opticaju je bilo nekoliko objekata u Sarajevu gdje bi bili smješteni ovi odjeli, ali su i čelnici Federalnog tužilaštva i Vrhovnog suda FBiH konstantno odbijali prostore nalazeći im razne mane, od toga da im na tim lokacijama fali od kancelarija do utičnica. Prema Faktorovim informacijama iz pravosudnih krugova, ovog puta je Munib Halilović, glavni federalni tužilac, pisao Vladi da prostor u zgradi Privredne banke nije najadekvatniji, ali je na kraju "popustio". Odjel Federalnog tužilaštva, prema odluci Vlade FBiH od ponedjeljka, iako se u medijima može pročitati da je odluka donesena danas, bit će smješten u zgradu Privredne banke, u prostorije čiji je vlasnik firma iz entiteta RS.
Prostorije su površine skoro 700 metara kvatratnih i Vlada FBiH će ih plaćati na osnovu ugovora u narednih pet godina.
Novalić je u više navrata pisao urgencije raznim institucijama, pa i međunarodnim uključujući i Ambasadu SAD-a, kako bi se uspostavili posebni odjeli Tužilaštva FBiH i Vrhovnog suda FBiH, ali sve dosad to pitanje nije riješeno. Jedn od objekata koji se razmatrao za smještaj ovih institucija bio je i Dom policije u centru Sarajeva.
U 11. mjesecu 2020. godine Novalić je pisao i Uredu visokog predstavnika u BiH, ali i nekadašnjem predsjedavajućem Vijeća ministara Denisu Zvizdiću.
- Koristim priliku da podsjetim da su za početak rada i neometano funkcioniranje Posebnog odjela Federalnog tužilaštva i Posebnog odjela Vrhovnog suda FBiH izdvojena značajna finansijska sredstva za prijem i zapošljavanje državnih službenika, namještenika i sudskih policajaca kao i sudija i tužilaca.
Međutim, kao preduvjet za navedene aktivnosti je osiguranje adekvatnog prostora za smještaj. S tim u vezi podsjećam vas da je Vlada FBiH u cilju iznalaženja adekvatnog prostora za smještaj Posebnog odjela na sjednici održanoj 22. juna 2017. razmatrala informaciju FMUP-a u vezi sa objektom Doma policije za koji su Vrhovni sud FBiH i Federalno tužilaštvo iskazali interes.
Međutim, još nije donesen propis o podjeli imovine bivšeg Republičkog sekrtarijata za unutrašnje poslove između Države BiH, entiteta i kantona koji koriste imovinu spomenutog Sekretarijata, a na osnovu koje bi se moglo izvršiti uknjižavanje nekretnine - upoznao je tada premijer Novalić visokog predstavnika u BiH.
Novalić je 2017. godine uputio zahtjev prema Vijeću ministara Bosne i Hercegovine, tadašnjem predsjedavajućem Zvizdiću. Predloženo je da Vijeće ministara BiH donese odluku kojom će odobriti prijenos vlasništva ili eventualnog prava korištenja objekta Doma policije na FBiH, odnosno, na Vladu FBiH.
Ništa od toga nije realizirano.
Federalna vlada na čelu s Novalićem, među ostalim potezima na uspostavljanju ovih posebnih odjela, prije nekoliko godina iselila je i Federalno pravobranilaštvo sa petog sprata zgrade u Valtera Perića 15, gdje su smješteni Vrhovni sud i Tužilaštvo, kako bi tu smjestili posebne odjele koji će se baviti procesuiranjem kriminala. Ukratko, ove dvije institucije našle su zamjerku i na taj prostor, tako da - niti su prostorije adaptirane za ovu namjenu, niti je Visoko sudsko i tužilačko vijeće imenovalo sudije i tužioce za posebni odjel.
Prijetnje i zahtjevi za odgodu
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV) obavilo je razgovore sa sudijama i tužiocima koji bi trebali raditi pri posebnim odjelima Federalnog tužilaštva FBiH i Vrhovnog suda FBiH još prije skoro pola godine. Imenovanja još nisu završena a Ambasada SAD-a, kako je pisala
Istraga, tražila je od VSTV-a da na sjednici ove sedmice ne donose odluku o imenovanju, već da to odgode za kraj septembra, dok su istovremeno vršili pritisak, pa na neki način i prijetili, federalnom premijeru Nikšiću da Vlada pronađe prostor za smještaj ovih odjela Federalnog tužilaštva za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala i Vrhovnog suda FBiH.
Također, prema navodima portala Istraga, kadrovi HDZ-a u Vladi FBiH insistiraju da se izmijeni važeći zakon usvojen 2014. godine te da se posebnom odjelu oduzmu nadležnosti u oblasti korupcije. Time bi kadrovi HDZ-a, faktički, ostali van dometa tzv. federalnog USKOK-a. Istovremeno, ambasador SAD-a u Sarajevu Michael Murphy, umjesto na kadrove HDZ-a, vrši pritisak na premijera Federacije Nermina Nikšića prijeteći mu, faktički, sudbinom bivšeg premijera Fadila Novalića ukoliko posebni odjel ne profunkcionira do decembra ove godine.