Visoka predstavnica za vanjsku politiku i sigurnost Evropske unije Kaja Kallas tokom službene posjete Bosni i Hercegovini obratila se pripadnicima misije EUFOR Althea u bazi u Butmiru.
Na početku je istakla važnost misije.
- Pod okriljem mandata Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija, ovdje je stvorena Zajednička sigurnosna i odbrambena politika Evropske unije. Čujem brojne pohvale za sve što radite, bilo od naših država članica, domaćih vlasti ali i kolega iz Evropske unije.
U vremenima kada je naš fokus u velikoj mjeri na sigurnosti i odbrani Evrope, operacija EUFOR Althea je još i više u centru pažnje. Znate, bolje od mnogih, šta potrebno za očuvanje mira i sigurnosti u opasnim vremenima. Vi znate da postizanje mira zahtijeva diplomatske napore, ali njegovo očuvanje iziskuje snagu - navela je ona.
Dodaje kako upravo iz tog razloga, evropske trupe, kao i trupe iz drugih zemalja, od stupanja na snagu Ustava prije trideset godina, pružaju podršku ovoj zemlji u očuvanju sigurnog okruženja.
- Sigurnosno okruženje je danas stabilno, ali također i veoma krhko, u vremenima kada je zemlja suočena sa ozbiljnom ustavnom krizom. Rukovodstvo Republike Srpske podriva ustavno-pravni poredak, ugrožavajući temeljne slobode svih građana.
Ovakvo postupanje je u suprotnosti sa obavezama koje je Bosna i Hercegovina preuzela na svom evropskom putu. Nećemo tolerisati nikakve prijetnje teritorijalnom integritetu, suverenitetu i ustavnom poretku Bosne i Hercegovine - rekla je Kallas.
Ističe kako je neprihvatljiv bilo kakav pokušaj razbijanja ove zemlje.
- U martu smo rasporedili stotine dodatnih pripadnika snaga u okviru Operacije Althea kako bismo poslali jasnu poruku da Evropska unija ostaje čvrsto posvećena stabilnosti ovog regiona i sigurnost Bosne i Hercegovine.
Vaše prisustvo i vaš angažman također šalje poruku ohrabrenja lokalnom stanovništvu i odvraća promotore podjela i straha. Ljudi u ovoj zemlji ne zaslužuju ništa manje od stabilnosti i prosperiteta - poručila je.
Kaže kako će Evropska unija uvijek ostati najstabilniji, najpouzdaniji i najpredvidljiviji partner ove zemlje.
- U svakom izazovu sa kojim se ova zemlja suočila, uvijek je nailazila na podršku Evropske unije i podršku NATO-a. Iz tog razloga pružamo podršku i domaćim Oružanim snagama, uključujući i putem Medicinske radne grupe za Zapadni Balkan.
Od obuke Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, do pomoći u deminiranju. U oktobru prošle godine pomogli smo tokom katastrofalnih poplava - podsjetila je.
Naredne sedmice ministri vanjskih poslova Evropske unije, govori Kallas, će razmatrati mogućnosti našeg još i snažnijeg angažmana ovdje, ali i u širem regionu Zapadnog Balkana.
- Upravo sam o tome razgovarala tokom svoje posjete Zapadnom Balkanu. Moja poruka je veoma jednostavna. Istinski nam je stalo do ove zemlje i njene evropske budućnosti.
Politički lideri moraju zajednički raditi na rješavanju problema, Ali zapaljiva retorika i postupanja u pravcu podjela su opasni. Predstavljaju direktnu prijetnju Bosni i Hercegovini.
Uz nekoliko ostvarivih koraka, zemlja bi uskoro mogla zvanično otvoriti pristupne pregovore. Nema prečica do članstva u EU, ali vrata za Bosnu i Hercegovinu su otvorena. Za to je potrebna snažna politička volja i kolektivni napori svih aktera - naglasila je Kallas.