Slučaj glumca Moamera Kasumovića koji je za bludnje radnje nad maloljetnikom 2021. godine dobio godinu zatvora koju je otkupio uzdrmao je bh. javnost. Činjenica da se za ovaka krivična djela kazna zatvora može otkupiti i izbjeći odsluženje u zatvoru, nameće pitanje da li zakonodavac treba izmijeniti zakon.
Moamer Kasumović je otkupio svoju kaznu za 36.500 KM. Dakle, dan zatvora u zamjenu za 100 KM. Krivični zakon Bosne i Hercegovine i Federacije BiH isti su u tom pogledu kada propisuju kako i na koji način osuđenici mogu da otkupe kaznu zatvora.
Zakon dozvoljava izricanje novčane kazne, a ona se može izreći i kao glavna i kao sporedna kazna.
Otkupiti se može izričito izrečena kazna zatvora do godinu dana, a plaća se u jednokratnom iznosu u roku do 30 dana.
U bh. entitetu Republika Srpska (RS) zakon predviđa da dan zatvora košta 50 KM, pa tako u konačnici godina iznosi 18.250 KM. Broj dnevnih iznosa novčane kazne određuje sud primjenjujući opća pravila za odmjeravanje kazne. Visinu dnevnog iznosa sud određuje tako što uzima u obzir visinu dnevnog dohotka počinitelja prema iznosu njegove tromjesečne neto plaće i njegove druge dohotke, te porodične obveze.
Prema Krivičnom zakonu BiH, kaznu ne mogu otkupiti počinioci krivičnih djela protiv integriteta Bosne i Hercegovine što uključuje: terorizam, finansiranje terorističkih aktivnosti, javno podsticanje na terorističke aktivnost, vrbovanje radi terorističkih aktivnosti, obuka za izvođenje terorističkih aktivnosti i organizovanje terorističke grupe.
U slučajevima pedofilije, seksualnog zlostavljanja, počiniocima zakon dozvoljava da otkupe kaznu. Pitali smo stručnjake da li treba onemogućiti zamjenu zatvorske kazne novčanom za seksualno zlostavljanje ili pedofiliju, čak i onda kada je izrečena kazna do godinu zatvora.
Profesor krivičnog prava i advokat Almin Dautbegović smatra da za takvu odluku - za ili protiv, treba uključiti stručnjake iz više oblasti.
- Treba biti oprezniji u stavu, ma kakav bio. Moje mišljenje je da bi trebalo biti dosljedno i da kazne zatvora koje se mogu otkupiti da budu vezane za vrijeme, do jedne godine ili pola. Zatvor nije samo represija. Treba razmišljati da li je sve uredu sa čovjekom i treba li psihijatar da provjeri, ne samo da se kazna pretvori u zatvorsku. Pitanje je složeno i iziskuje više oblasti i nauka, a ne samo pravo - kazao je Dautbegović.
Alma Kratina (DF), zastupnica u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH, kazala je kako se godinama bori za izmjene Krivičnog zakona koji će uključiti standarde konvencija na koje smo se obavezali.
- Kao zastupnica sam već upućivala niz inicijativa da se, kada su u pitanju takva djela zlouptrebe i zlostavljanaj djece, grublje kazni i da kroz Krivični zakon imamo snažniju osudu i kaznenu politiku. Nadam se da će ministar pravde uvažiti sve to što sam mu ja kao zastupnica sugerirala kod Izmjena i dopuna Krivičnog zakona koje su u proceduri, da se obavezno uskrati mogućnost otkupa kazne - kazala je.
Istakla je da podržava sve što se odnosi na pooštravanje politike za takve slučajeve, ali i za trgovinu ljudima.
- Tražila sam kod izmjena Krivičnog zakona da dijete ima status žrtve u porodičnom nasilju čak iako nije direktno zlostavljano, ali je prisustvovalo tome. To će ostaviti psihološke i druge posljedice po dijete - naglasila je Kratina.
Federalni zastupnik Haris Šabanović (SDA) uputio je Vladi FBiH i Federalnom ministarstvu pravde zastupničku inicijativu da u roku 60 dana pokrenu sveobuhvatne izmjene Krivičnog zakona FBiH.
- Svjedoci smo drastično pogoršane sigurnosne situacije u Bosni i Hercegovini, naročito u urbanim centrima. Mišljenja sam da trenutni zakonski okvir, ako nije motivirajući, onda bar nije demotivirajući za počinjenje raznih, naročito ozbiljnih krivičnih djela. Smatram da je neophodno donijeti izuzetno strožiji pravni okvir spram počinjenja krivičnih djela što je neophodno, za početak, kroz izmjene Krivičnog zakona FBiH. Pred problemima sa kojima se suočavaju građani ne smijemo zatvarati oči, te je potrebno promptno promijeniti i drastično postrožiti postojeći pravni okvir - naveo je Šabanović u obrazloženju.
Krivični zakon Bosne i Hercegovine jasno je odredio i kakva je predviđena kazna za počinioce sličnih krvičnih djela.
- Ko dijete ili maloljetnika snimi radi izrade fotografija, audio-vizualnog materijala ili drugih predmeta pornografskog sadržaja, ili posjeduje ili uvozi ili prodaje ili rasparčava ili prikazuje takav materijal, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do pet godina.
- Ukoliko se takvo djelo počini na osobito okrutan ili osobito ponižavajući način ili ako je istom prilikom prema istoj žrtvi počinjeno više spolnih odnošaja ili s njim izjednačenih spolnih radnji od više počinitelja, kaznit će se kaznom zatvora od tri do petnaest godina.
- Ako je kaznenim djelom prouzročena smrt silovane osobe ili je ona teško tjelesno ozlijeđena ili joj je teško narušeno zdravlje ili je silovana ženska osoba ostala trudna, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora najmanje tri godine.
- Ko izvrši spolni odnos ili s njim izjednačenu spolnu radnju s djetetom, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do osam godina.
- Za spolni snošaj s nemoćnom osobom predviđena je kazna zatvora od najmanje tri godine.
- Ako je kaznenim djelom prouzročena smrt djeteta ili je dijete teško tjelesno povrijeđeno ili mu je zdravlje teško narušeno ili je žensko dijete ostalo trudno, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora najmanje pet godina ili kaznom dugotrajnog zatvora.
Kasumović je dobio najnižu kaznu koju je otplatio, jer je to bila ona kazna do godine zatvora koja se zakonski može platiti u zamjenu za odlazak u zatvor. Posljedice koje trpe žrtve ovakvih krivičnih radnji, u većini slučajeva, zauvijek će biti tu.