Na sastanku članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine sa Sjevernoatlantskim vijećem (NAC), kojim je predsjedavala zamjenica generalnog sekretara NATO-a Radmila Šekerinska, razgovarano je o trenutnoj situaciji u Bosni i Hercegovini, kao i o partnerskoj saradnji naše zemlje sa NATO savezom u okviru euroatlantskih integracijskih procesa.
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić dao je osvrt na ovaj sastanak, saopćilo je Predsjedništvo BiH.
Kako je naveo, na početku sastanka, predsjedavajuća Šekerinska istakla je značaj održavanja ovakvih sastanaka na visokom nivou između NATO saveznika i Bosne i Hercegovine, te izrazila zadovoljstvo što su sva tri člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine zajedno došla u posjetu Sjevernoatlantskom savezu – prvi put od 2002. godine.
Od saveznika se, dodao je, čula jednoglasna podrška teritorijalnom integritetu, suverenitetu, ustavnom poretku i institucijama Bosne i Hercegovine.
- Također, izražena je snažna podrška radu Ureda visokog predstavnika, uz jasne osude političkih poteza i retorike rukovodstva entiteta RS, koje su ocijenjene kao uzrok političke, pravosudne i sigurnosne krize u Bosni i Hercegovini, s ozbiljnim posljedicama po cijeli region.
Saveznici su uputili jasnu poruku o punoj podršci domaćim institucijama u rješavanju krize, pozvavši političke aktere u BiH da se suzdrže od retorike i poteza koji produbljuju podjele. Istakli su da Bosna i Hercegovina pripada Briselu – kao ravnopravna članica Evropske unije i NATO-a - naveo je.
Naglašena je, dodao je, i potreba da se reformski procesi koji vode BiH ka euroatlantskim integracijama ubrzaju, a posebno da se poveća izdvajanje sredstava za odbranu, naročito za modernizaciju Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
- S obzirom na to da je Predsjedništvo BiH, između ostalog, odgovorno i za kreiranje državnog budžeta, saveznici su pozvali članove Predsjedništva da posebnu pažnju posvete ovom pitanju.
NATO je ponovio svoju posvećenost jačanju odbrambeno-sigurnosnih kapaciteta Bosne i Hercegovine kroz alate saradnje, naročito u borbi protiv hibridnih i drugih malignih prijetnji i utjecaja. Istovremeno, naglašeno je da programi podrške ne mogu biti zamjena za domaća izdvajanja sredstava u ove ključne sektore - naveo je Komšić.