Vlada Federacije Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici održanoj u Tuzli, na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, izdvojila je pet miliona KM za realizaciju Projekta rekonstrukcije magistralnog vrelovoda na području Tuzle.
Korisnik sredstava po ovom programu je Centralno grijanje d.d. Tuzla. Sredstva su namijenjena za rekonstrukciju prvog dijela druge faze magistralnog vrelovoda, koja obuhvata dionicu između ograde Termoelektrane Tuzla i komore Siporeks, a sredstava će biti iskorištena za nabavku mašinskih, građevinskih i elektroradova, saopćeno je iz Vlade FBiH.
Iz Vlade FBiH navode da je ukupna vrijednost ovog projekta procijenjena na 19.868.054 KM, a potpunom realizacijom rekonstrukcije ovog vrelovoda stvaraju se preduvjeti za priključenje na sistem daljinskog grijanja novih 14.000 stanovnika, odnosno 3.500 domaćinstava te se omogućava izgradnja novih stambeno-poslovnih objekata, produžuje vijek trajanja sistema daljinskog grijanja i u konačnici smanjuju gubici energije u transportu.
- Donijeli smo i odluku o najnovijem programu subvencija, koji podrazumijevanje subvencioniranje privrede za ugradnju solarnih panela na krovovima njihovih hala. Ovo se prvi puta dešava i izdvojena su dva miliona KM - kaže Vedran Lakić, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH.
Tuzla je, naveo je Lakić, izabrana za današnju sjednicu jer je kraj energetike i generator razvoja elektroenergetskog sektora u FBiH.
- Smatramo da je energetika najbitnija u BiH za naredni period, s obzirom na to da je zatečeno stanje vrlo problematično i s obzirom na fazu u kojoj se nalazimo, da o uglju moramo pričati, vrlo vjerovatno, sa sjetom, jer će ga u narednom periodu biti sve manje i manje, a drugi energenti će biti prepoznati kao nosioci razvoja - rekao je Lakić.
Vlada Federacije BiH je na prijedlog Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije donijela odluke kojima se daje saglasnost na četiri memoranduma o razumijevanju i saradnji, a koji se odnose na izgradnju gasnih interkonekcija u Federaciji BiH, čime se otvaraju nove mogućnosti za energetsku sigurnost zemlje.
- Memorandumi su historjski čin kojim ćemo stvoriti okvir za institucionalni razvoj gasne infrastrukture u FBiH. Čim to donosimo danas na konferenciju, to znači da je gas drugi energent koji treba da zamijeni ugalj u narednom periodu. Nažalost, u posljednjih 10 godina nismo ništa radili na gasnoj infrastrukturi i morat ćemo brzim koracima raditi u narednom periodu - kaže Lakić.
Riječ je o memorandumima o saradnji između Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije i vlada Unsko-sanskog kantona (za projekt "Zapadna interkonekcija Bosna i Hercegovina-Republika Hrvatska"), Tuzlanskog kantona (za projekt "Gasifikacija Tuzlanskog kantona") i Posavskog kantona (za projekt "Gasifikacija Posavskog kantona"), kao i Vlade Brčko Distrikta BiH (za projekt "Gasifikacija Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine").
- Ako tome dodamo i Južnu interkonekciju, i zakon koji je usvojen u parlamentarnoj proceduri nedavno, imamo kompletan sklop da gasifikujemo FBiH u narednom periodu. Također, Zakon o električnoj energiji na državnom nivou vrlo je bitan preduvjet da se karbon taksa od 2026. godine, nadamo se, na neki način umanji ili prolongira. Godinu i po dana smo radili na ovom projektu sa entitetom Republika Srpska i na kraju došli u situaciju da smo sve što je bio interes FBiH stavili u zakon, da ćemo formirati berzu električne energije i da će vrlo brzo parlament donijeti taj zakon. Nakon toga nam slijedi Zakon o gasu BiH, a Palament FBiH će 28. aprila razmatrati Zakon o gasu FBiH - rekao je Lakić.
Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije u Tuzli danas i sutra organizira konferenciju pod nazivom "Energetski zaokret - Put prema klimatskoj neutralnosti, dekarbonizacija i pravedna tranzicija", na kojoj će se, prema riječima resornog ministra Lakića, govoriti i o problemima u oblasti energetike za koje će biti predložena rješenja.