Prošle sedmice zdravstvene vlasti u Kantonu Sarajevu donijele su odluku da će do kraja 2024. godine osigurati dodatnih pet miliona KM kako bi se umanjile liste čekanja za onkološke pacijente iz KS.
Tom prilikom pozvani su i drugi kantoni da naprave prioritetne programe na koje će staviti lijekove za koje postoje liste čekanja.
Pitali smo nekoliko kantonalnih ministarstava zdravstva - da li će slijediti primjer vlasti u KS.
Upite smo poslali Tuzlanskom kantonu (TK), Zeničko-dobojskom (ZDK), Unsko-sanskom (USK) i Bosansko-podrinskom kantonu (BPK) Goražde. Odgovor smo danas dobili iz dva kantona.
Senad Čeljo, ministar za socijalnu politiku, zdravstvo, izbjeglice i raseljena lica BPK Goražde, kaže kako su među prvima odgovorili na ovu problematiku na način da su, kako navodi, putem kantonalnog zavoda zatražili od Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH podatke o pacijentima iz tog kantona koji se nalaze listi čekanja.
Odgovor nikada nisu dobili, a kao razlog navedena je, dodaje Čeljo, zaštita ličnih podataka pacijenata.
- Apelovali smo da se naši pacijenti sa liste čekanja obrate direktno kantonalnom zavodu. Prva nabavka terapije putem kantonalnog zavoda izvršena je 29. aprila ove godine. Trenutno Zavod zdravstvenog osiguranja BPK snosi troškove terapije za četiri pacijenta sa liste čekanja Fonda solidarnosti, a mjesečni troškovi za sve njih iznose 21.500 KM. Do sistemskog rješenja ovog problema na nivou Federacije mi moramo voditi računa o životu naših građana i apelujem na nadležne da se što prije iznađe rješenje za sve onkološke pacijente u FBiH - kaže Čeljo.
Pred Parlamentom Federacije BiH je postupak donošenja Zakona o izmjeni i dopuni Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH kojim se propisuje i mogućnost preuzimanja obaveze finansiranja prava pacijenata iz nadležnosti Fonda solidarnosti od strane kantonalnih zavoda, pod uvjetom da se pacijenti kantona nalaze na listi čekanja.
Kako navode iz Ministarstva zdravstva Tuzlanskog kantona (TK), "po usvajanju ovog zakona i sa ovakvim tekstom uredio bi se pravni okvir kojim bi se omogućilo kantonima da mogu svojim osiguranicima pomoći u ostvarivanju prava na lijek ili liječenje na najbrži mogući način".
- Po usvajanju spomenutog zakona stekli bi se zakonski uvjeti za razmatranje izdvajanja finansijskih sredstava za terapiju onkološkim pacijentima - odgovorili su iz Ministarstva zdravstva TK.
Prema posljednjim podacima koje smo dobili iz Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, na listama čekanja Fonda solidarnosti, zaključno sa 31. augustom, nalazi se 1.299 pacijenata, među kojima je najviše onih sa malignim oboljenjima.