open-navfaktor-logo
search
Branioci po službenoj dužnosti
Moguć zastoj u sudskim procesima: Advokati koji postupaju u 2.499 otvorenih predmeta su u štrajku
AUTOR: D. Rahmanović
06.08.2024. u 14:48
get url
text
Ulazak u Sud BiH
Ulazak u Sud BiH
FOTO: Faktor
Advokati po službenoj dužnosti u Bosni i Hercegovini su stupili u štrajk u četvrtak, 1. augusta, zbog dugovanja za pravno zastupanje po službenoj dužnosti.  
Navode da su kašnjenja u isplatama naknada po službenoj dužnosti na državnom nivou uzrokovana odlaganjem usvajanja budžeta BiH, dok se u RS-u zaostaci u isplatama nakupljaju tokom godina.
Branioci u Bosni i Hercegovini također traže povećanje tarifa za svoje usluge po službenoj dužnosti, ističući da se te tarife nisu mijenjale već 20 godina. 
S obzirom na to da su advokati stupili u štrajk i totalno obustavili zastupanja pred Sudom Bosne i Hercegovine, a ne pojavljuju se ni na ročištima, postavlja se pitanje kako će se cjelokupna situacija odraziti na bh. pravosuđe.  
Iz Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTVBiH) potvrdili su za Faktor da je branilac po službenoj dužnosti evidentiran u ukupno 2.499 otvorenih predmeta u sudovima u Bosni i Hercegovini.
Obustava rada advokata znači da će zakazana ročišta u slučajevima gdje osumnjičeni ili optuženi po Zakonu o krivičnom postupku BiH mora imati branioca, biti odložena.
- Ona se neće moći ponovo zakazati dok se ne ispune procesne pretpostavke i osigura prisustvo branioca pretresu - istakli su iz VSTV-a.
Iz VSTV-a dodaju da će štrajk advokata izazvati niz negativnih posljedica za krivične postupke koji su u toku.
- Jedna od njih, sasvim sigurno je produženje trajanja postupaka, čime se ugrožava pravo na pravično suđenje, odnosno suđenje u razumnom roku. Poseban problem se javlja kod određivanja mjera koje se mogu poduzeti prema osumnjičenom, odnosno optuženom licu za osiguranje njegove prisutnosti i za uspješno vođenje krivičnog postupka, s obzirom na to da su rokovi za postupanje kratki i da protiču bez obzira na postupanje ili nepostupanje, kao što je naprimjer određivanje mjere pritvora ili odlučivanje o produženju pritvora. Navedeno uzrokuje niz problema za daljnje postupanje pravosudnih institucija te utječe i na povjerenje javnosti u pravosudni sistem - naveli su iz VSTV-a.
U dopisu koji je Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine uputilo nadležnim ministarstvima pravde i advokatskim komorama 26. jula 2024. godine navedena je potreba za hitnim rješavanjem ovog pitanja.
Predsjednik VSTV-a BiH Halil Lagumdžija obavio je razgovor sa vršiteljicom dužnosti predsjednice Suda BiH Minkom Kreho, ministrom pravde BiH Davorom Bunozom i ministrom pravde entiteta RS Milošom Bukejlovićem u vezi s ovim pitanjem.
Halil Lagumdžija, predsjednik VSTV-a
- VSTVBiH izražava zabrinutost zbog mogućih negativnih posljedica koje nerješavanje ovog pitanja može imati na kompletan pravosudni sistem i vladavinu prava. Obustava rada će imati nesagledive posljedice na vladavinu prava jer će dovesti do ozbiljnih zastoja u sudskim postupcima i onemogućiti pravovremeno ostvarivanje pravde.
Takoder, advokati igraju ključnu ulogu u zaštiti ljudskih prava i sloboda svojih klijenata, te njihovo povlačenje iz postupaka može dovesti do povećanja pravne nesigurnosti i nejednakosti u pristupu pravdi - navedeno je u dopisu te istaknuto da bi predstavnici komora trebali, nakon konsultacija sa svojim skupštinama, dostaviti povratnu informaciju o prijedlogu načina rješavanja hitnih slučajeva - naveli su.
Predsjednik Advokatske komore FBiH Bekir Gavrankapetanović kazao je za Faktor kako postoje usmena obećanja te kako su pregovori u toku, a komentirao je i kako će se ova situacija odraziti na bh. pravosuđe. 
- Ako advokati ne pristupaju, ne može se odrediti pritvor. Postoje djela koja podrazumijevaju da optuženi mora imati advokata i pretres se ne može voditi bez branioca. To znači zastoj, ali to nama nije ništa novo - kazao nam je Gavrankapetanović.
Predsjednik Advokatske komore FBiH Bekir Gavrankapetanović
FOTO: Advokatibih.com
Kada je riječ o novcu, Gavrankapetanović je istakao da još ne postoji zvanična informacija kada će biti isplaćen.
- Imamo nekakva obećanja. Imam nezvaničnu informaciju da je par stotina hiljada KM uplaćeno. Međutim, zvao sam komoru da provjere kod kolega koje brane po službenoj dužnosti na Sudu BiH, ali niko nije ništa dobio na račun. Ukoliko je u petak dat nalog, on se u ponedjeljak realizira, to će biti danas ili sutra, ali ništa zvanično nemam - rekao nam je.
Prema posljednjim informacijama dostupnim VSTV-u BiH, Ministarstvo pravde BiH je uputilo dopis advokatskim komorama te navelo da je već zatražilo mišljenje Ministarstva finansija BiH na Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o naknadi troškova krivičnog postupka prema Zakonu u krivičnom postupku BiH.
- Nadamo se da će Ministarstvo finansija BiH navedeni zahtjev razmatrati po hitnom postupku, a u međuvremenu, kako je to Ministarstvo pravde BiH i zatražilo od advokatskih komora, da će se formalno utvrditi da se obustava rada advokata ne odnosi na hitno postupanje po predmetima - zaključili su iz VSTV-a.
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.