open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Informacija u Parlamentu FBiH
Načelnici detaljno govorili o štetama zbog poplava u oktobru i šta je urađeno, zastupnici nezainteresirani
AUTOR: M. Lingo Demirović
02.04.2025. u 14:54
get url
text
Jablanica
Jablanica
U Federalnom parlamentu na sjednici Zastupničkog doma danas jena dnevnom redu bila i Informacija o poduzetim i planiranim aktivnostima na područjima pogođenim poplavama i klizištima u oktobru prošle godine.
Pored predstavnika Vlade FBiH koji je prezentirao informaciju o do sada urađenom, zastupnicima su se obratili premijer Srednjobosasnkog kantona, te načelnici općina pogođenih poplavama i klizištima.
Zajednički zaključak je da bi se više trebalo ulagati u općinske civilne zaštite.
Nerin Dizdar, federalni ministar izbjeglica i raseljenih lica, predočio je Informaciju o poduzetim i planiranim aktivnostima na područjima pogođenim poplavama i klizištima.
- Nakon razornih poplava i klizišta koji su početkom oktobra 2024. godine pogodili Konjic i općine Jablanica, Fojnica, Kiseljak, Kreševo, i druge općine, Vlada Federacije BiH poduzela je niz aktivnosti s ciljem sanacije šteta i obnove stambenih objekata u pogođenim područjima.
Ukupan budžet od 700.000,00 KM
Nakon što su osigurana donatorska sredstva u iznosu od 4.000.000,00 eura te provedene procedure o transferu sredstava, ista su i doznačena Vladi Federacije BiH za namjenu sanacije objekata i ublažavanje posljedica štete nastale prirodnom nesrećom uzrokovanom poplavama i klizištima. Sredstva je doznačila Vlada Ujedinjenih Arapskih Emirata. Ministarstvo je objavilo javni poziv jedinicama lokalne samouprave za dodjelu jednokratne novčane pomoći domaćinstvima pogođenim prirodnom nesrećom uzrokovanom poplavama i klizištima iz oktobra 2024. godine.
Za realizaciju ovog javnog poziva predviđen je ukupan budžet do 700.000,00 KM, s planiranom pojedinačnom pomoći po domaćinstvu u rasponu od 8.000,00 KM do 15.000,00 KM, u zavisnosti od stepena oštećenja objekta i ugroženosti članova domaćinstva - kazao je Dizdar, prezentirajući izvještaj.
Najavio je i izgradnju osam stambenih jedinica na području ugroženih općina, te da se trenutno radi na nacrtu zakona o prenošenju zemljišta kako bi se izgradile ove stambene jedinice i rješila imovinska prava.
 - Federalno ministarstvo razvoja, obrta i poduzetništva je zbog potrebe da se promptno reaguje i pomogne područjima pogođenim prirodnom nesrećom stavilo na raspolaganje privrednom sektoru u Jablanici, Konjicu, Fojnici, Kiseljaku i Kreševu iznos od 1.000.000 KM neutrošenih sredstava ovog ministarstva - rekao je Dizdar, dodavši da će svim navedenim općinama i gradovima biti raspoređeno po 200 hiljada KM.
Problemi s infrastrukturom
Tahir Lendo, premijer Srednjobosanskog kantona kazao je da čine sve kako bi rješili sva otvorena pitanja u područjima koja su pogođene poplavama. 
- Svakoj općini smo pružili odmah jednokratnu pomoć od po 100 hiljada KM.  Moramo se puno odgovornije ponašati - kazao je Lendo, te dodao da se u općinama moraju jačati kapaciteti civilnih zaštita.
Ističe da  je potreban lakši protok dobara.
- Moramo ići u hitne izmjene i brze intervencije da nemamo problema u javnim nabavkama i  imoivinsko-pravnim pitanjima. Općine bi trebalo da dobiju najveći kolač  kada su u pitanju sredstva za spašavanje - objasnio je Lendo.
 U Jablanici šteta preko 120 miliona KM
Emir Muratović, načelnik Općine Jablanica kritikovao je zastupnike jer su pokazali nezainteresiranost za probleme zbog toga što ih pola nije bilo u sali.
- Ukupo 19 sugrađana mi smo izgubili 4. oktobra 2024. godine. Ono što je nadoknadivo na nama je da radimo i to riješimo. Sve aktivnosti koje su provedene, Općina Jablanica je bila u stalnoj komunikaciji sa HNK i Federalnom vladom. Izdvojio bih organizaciju Pomozi.ba, Merhamet, Crveni križ, zajedničkim snagama smo skoro uspjeli riješiti stambeno zbrinjavanje - rekao je Muratović.
Kazao je da je ukupna šteta koju ima općina Jablanica oko 120 miliona KM.
- Štete su ogromne, ni jedna mjesna zajednica nije bila povezana tog 4. oktobra, sva infrastruktura je bila pokidana, a sredstva koja imamo su nedostatna, a i sredstva koja je ovaj Dom podržao u iznosu od 50 miliona KM za nas su obećavajuća - rekao je Muratović.
Štete u Kreševu 27 miliona KM
Boris Marić, načelnk Općine Kreševo, kazao je da je procjenjena šteta u ovoj općini 27 miliona KM.
 - Realan budžet Općine Kreševo je 3,5 miliona KM, tako da će nam biti potrebna pomoć. Do sada je općina dobila oko 3 miliona KM pomoći, najviše od Vlade Hrvatske - kazao je Marić.
Dodao je da čekaju javne pozive za ovih predviđenih 50 miliona KM, te se nada da će riješiti probleme.
U Fojnici štete oko 58,9 miliona KM
Sabahudin Klisura, načelnik Općine Fojnica, kazao je da je za par dana pola godine od poplava.
- Nastavili smo da radimo na saniranju, ali i na preventivnom djelovanju kada su u pitanju riječna korita, te da je šteta oko 58, 9 miliona KM, a općinski budžet realni je oko 5 miliona KM. Kada je u pitanju saniranje deponije koja je jedna od velikih problema, sredstva su odobrena i samo da se vrijeme stabilizira krećemo u sanaciju - kazao je Klisura, te dodao da su upregnuli sve snage kako bi sanirali  što više poplavljenih objekata u domaćinstvima.
Međutim, istakao je da će najveći dio sredstava okrenuti prema domaćinstvima, a 40 posto za saniranje lokalnih puteva, mostova i riječnih korita.
-  Raspisali smo javni poziv za privredne subjekte za dodijelu preko 400 hiljada KM - rekao je Klisura, te dodao da nisu stali raditi, ali da nije još počela građevinska sezona, te zamolio za strpljenje.
Štete u Kiseljaku 17,5 miliona KM, a u Prozoru 500 hiljada KM
Mladen Mišurić Ramljak, načelnik Općine Kiseljak kazao je da je ukupna procjena šteta 17,5 miliona KM, od toga šest miliona KM se od odnosi na stambene objekte, 4,3 miliona KM na putnu infrastrukturu, a najveći dio na saniranje riječnih korita. 
Istakao je da je ukupno prikupljeno  blizu 3,3 miliona KM, te da je taj novac već raspoređen.
- Što se tiče Općine Kiseljak ne smijemo biti nezadovoljni - kazao je Mišurić Ramljak.
Skrenuo je pažnju kada je u pitanju pomoć porodicama, preko dva miliona KM je ukupna šteta i bit će u potpunosti isplaćena, a 30 posto pomoći ide privrednicima.
Josip Jurčić, pomoćnik načelnika Općine Prozor/Rama istakao je da štete u ovoj općini nisu bile velike, procjenjene su na 500 hiljada KM.
- Nismo se čak ni za novce natjecali, prepuštali smo inicijativu ugroženijima, ali u ovoj godini ćemo se javljati i nadamo se da ćemo biti uvaženi, posebno u jačanju civilne zaštite - kazao je Jurčić, istaknuvši problem devastacije šuma.
Ističe da Hercegovačko-neretvanski kanton nema Zakon o šumama, a nema ga ni  Federacija BiH, te da se mora raditi na tome da se što skorije ide u rješavanje problematike gospodarenja šumama.
Arnel Voljevica, ispred Grada Mostara, kazao je da je ukupna šteta iznosi oko pet miliona KM.
- Konstatovano je da je poplavljeno oko 40 objekata, iako smo aplicirali kod Ministarstva raseljenih lica, nismo dobili pomoć zbog nerješenih imovinsko-pravnih odnosa - rekao je Voljevica.
Husein Hodžić, načelnik Civilnog štaba Grada Konjica, istakao je da je pet osoba izgubilo život u poplavama u oktobru.
- Prirodna nesreća je zahvatila pet mjesnih zajednica, a to je jedna prosječna općina u FBiH. Po popisu tu je živjelo oko 3,5 hiljada stanovnika. Šteta je ogromna, uništena je kompletna infrastruktura, kako putevi, tako i  dva vodovoda. Svi resursi su bili angažovani - kazao je Hodžić.
Istakao je kako je procjena štete velika, što  je preko 82 miliona KM, a da je na račun Grada za pomoć do sada uplaćeno preko  7 miliona KM.
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.