Zajednička komisija za administrativne poslove Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine predložila je da u tijelo koje će odlučivati o sukobu interesa bude imenovan njen sekretar, iako je upravo ta Zajednička komisija bila zadužena za provođenje konkursa, evaluaciju i utvrđivanje rang-liste kandidata, objavio je portal
Transparentno.ba.
U novu Komisiju za odlučivanje o sukobu interes u institucijama Bosne i Hercegovine treba biti imenovano sedam članova.
Zajednička komisija za administrativne poslove bh. Parlamenta je, po novom Zakonu o sprečavanju sukoba interesa, zadužena da vodi proceduru izbora tog novog tijela za odlučivanje o sukobu interesa.
Zajednička komisija je sačinila rang-listu i Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH je imenovao prvih sedam rangiranih za članove buduće Komisije za odlučivanje o sukobu interesa. Imenovanje treba da izvrši još Zastupnički dom Parlamenta BiH na sjednici iduće sedmice.
Na vrhu te rang-liste, s najvećim brojem bodova, našao se sekretar Zajedničke komisije za administrativne poslove Parlamenta BiH koja je ujedno i provodila samu konkursnu proceduru, te Domu naroda PSBiH dostavila izvještaj.
Članovi Zajedničke komisije za administrativne poslove Parlamenta BiH su parlamentarci Obren Petrović (predsjedavajući), Marina Pendeš i Denis Zvizdić kao zamjenici predsjedavajućeg, Marinko Čavara, Zdenko Ćosić, Vlatko Glavaš, Amor Mašović, Sredoje Nović, Nebojša Radmanović, Džemal Smajić, Safet Softić i Nikola Špirić.

Zajednička komisija
FOTO: Faktor
Interesantno, u svom izvještaju Parlamentu BiH, kojeg potpisuje Obren Petrović, Zajednička komisija za administrativne poslove nijednom riječju nije navela da je njihov sekretar ujedno i kandidat, a kamoli da je nešto po tom pitanju učinila, izuzela.
Kako navodi portal Transparentno, imenovanje osobe koja je u isto vrijeme kandidat na konkursu i obavlja funkciju u komisiji koja provodi konkursnu proceduru, čime se nalazi i sam u potencijalnoj situaciji sukoba interesa, otvara pitanje nepristrasnosti u procesu imenovanja, a posebno jer se radi o imenovanju u tijelo koje bi upravo trebalo da odlučuje o sukobu interesa nosilaca funkcija u institucijama BiH.
- Štaviše, ovom odlukom se smanjuje ionako nizak stepen povjerenja javnosti i civilnog društva da su institucije u BiH spremne i voljne da se osigura nepristrasno donošenje odluka, spriječi i sankcioniše sukob interesa i situacije gdje se lični interes funkcionera potencijalno nalazi u suprotnosti sa javnim - ukazali su iz Transparentno.ba.
Novi Zakon o sprečavanju sukoba interesa u institucijama na nivou Bosne i Hercegovine je trebao biti jedan od ključnih reformskih iskoraka u borbi protiv korupcije, ali i na putu EU integracija, između ostalog zbog uvođenja Komisije koja je oslobođena političkog utjecaja prilikom odlučivanja o sukobu interesa najviših zvaničnika.
Upravo iz tog razloga je od suštinskog značaja da se osigura nezavisnost Komisije, a izbor njenih članova provede objektivno i nepristrasno.