open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Mišljenje struke
Najneizvjesnija utrka na američkim predsjedničkim izborima: Šta BiH donosi pobjeda Trumpa ili Harris?
AUTOR: Am. S.
05.11.2024. u 14:10
get url
text
Donald Trump i Kamala Harris
Donald Trump i Kamala Harris
Amerikanci, pa čak i oni najstariji ne pamte tjesniju utrku na predsjedničkim izborima nego što je to slučaj ove godine.
Ponovo je jedan od aktera Donald Trump, za kojeg se Amerikanci već treći put zaredom izjašnjavaju da li su za ili protiv njegove politike.
Trump je kandidat koji je već iskusio i pobjedu i poraz kada su u pitanju predsjednički izbori. On je 2016. godine prvi put kao predsjednik zakoračio u Bijelu kuću pobjedivši Hillary Clinton, da bi četiri godine poslije izgubio izbore od Joea Bidena. Trumpov poraz od Bidena u konačnici donio je privremeni haos u Americi koji je čak odnio i nekoliko života kada su nakon izbora demonstranti, nezadovoljni ishodom izbornih rezultata, upali u zgradu Capitol Hilla.
Trumpov protivkandidat ove godine je Kamala Harris, trenutna potpredsjednica SAD-a, koja je došla u priliku da postane prva žena predsjednica u historiji SAD-a zahvaljujući odustajanju Joe Bidena od izborne utrke.
I vanjskopolitički ekspert Jahja Muhasilović ističe kako je teško prognozirati ko odnosi pobjedu.
- Američki izbori su uvijek neizvjesni zbog dvopartijskog sistema i sveukupne političke polarizacije koja vlada u njihovom društvu. Međutim, ovogodišnji izbori se čine dodatno neizvjesnijim. Ono što su dosadašnje preliminarne ankete pokazale, a rađen ih je niz, da Trump vodi sa blagom prednošću. Naravno, to ne mora biti sve tako. Imali smo primjer 2016. kada je Trump pobijedio zbog elektorskih glasova – podsjeća on te nastavlja:
- Tako da će elektorski glasovi, naročito iz ovih tzv. swing states, vjerovatno i ovaj put presuditi. Većina swing država su na strani Trumpa. Tako da, kako se trenutno čini, vjerovatno je da će Trump pobijediti. Mada, ponavljam, nikad se ne zna.
Što se tiče utjecaja ishoda ovih izbora na Bosnu i Hercegovinu, Muhasilović je mišljenja kako neće biti radikalnih promjena američke politike jer se, dodaje, ona ne mijenja tako naglo i tako brzo.
- Naročito kada je riječ o zemljama koje nisu od prioritetnog značaja za njihovu vanjsku politiku. BiH jeste u toj kategoriji s obzirom na to da SAD sada vodi čitavu geopolitičku borbu sa Kinom, Rusijom, Iranom itd. Tu ne treba nešto previše očekivati. Ono što bi bilo problematično jeste da se nastavi jedna grupacija Trumpista unutar američke diplomatije – rekao je.
Naglašava kako bi oni mogli stvarati probleme.
- Imali smo u prošlosti takve ljude koji su brzo našli sebi savjetnike u srpskoj i hrvatskoj politici. To bi bilo problematično za BiH. Ukoliko Trump pobijedi, to će biti malo lakše izvoditi. Ono što će jedino biti drugačije jeste stil vanjske politike između Trumpa i Harris. Sa Trumpom će biti nešto otvorenije, nešto vulgarnije nego sa Harris. Međutim, kurs će manje-više ostati isti – zaključio je Muhasilović.
Politički analitičar Haris Ćutahija kaže da će u slučaju pobjede Harris američka vanjska politika ići u istom smjeru, koji osigurava da SAD bude vodeća svjetska sila u geopolitičkom smislu, dok je Trumpova politika drugačija - više je okrenuta prema Americi i rezultira djelimičnom izolacijom SAD-a iz svjetskih geopolitičkih tokova.
- Amerika ima bitnu ulogu u stabilnosti Zapadnog Balkana i u slučaju izostanka njenog utjecaja, napravit će se vakum koji će sigurno biti ispunjen od drugih sila, koje nemaju tako dobre namjere prema Bosni i Hercegovini i regiji, što je posebno opasno jer pojedine druge sile, naprimjer Rusija, imaju saveznike u Bosni i Hercegovini - rekao je Ćutahija za Fenu.
Prema riječima nekadašnjeg savjetnika u Predsjedništvu BiH i bivšeg diplomate Mirze Hajrića, ukoliko bi pobijedila Harris, onda se sa sigurnošću može tvrditi da će većina sadašnjeg aparata koji se bavi jugoistočnom Evropom u State Departmentu i Vijeću za nacionalnu sigurnost ostati ista. I to ojačani Philipom Gordonom, koji se već dugo godina bavi Balkanom i koji je već bio u BiH nekoliko puta i odlično poznaje situaciju.
- U tom smislu nastavila bi se sadašnja politika, plus što bismo imali kontinuitet na način da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić iscrpio strpljenje saradnika u State Departmentu, te da je prošlo vrijeme za ispunjavanje njegovih obećanja da će zahladiti odnose s Rusijom i Kinom, da će se okrenuti prema Zapadu i aktivnije učestvovati u integracijama Srbije prema Evropskoj uniji - kaže Hajrić.
Misli da bi u slučaju pobjede Kamale Harris mogli vrlo skoro vidjeti jačanje sankcija prema Srbiji i dalju izolaciju Srbije. Paralelno s tim očekuje da će se stvoriti mogućnost da se Albanija diže kao neki lider u odnosu na Srbiju koja će zbog svojih politika biti kažnjena sankcijama i izolacijom.
- U slučaju da pobijede republikanci, odnosno da Trump postane predsjednik, onda se rađa jedna velika opasnost za sigurnost u regionu jer bi jedan od ključnih ljudi koji bi se bavio regionom zasigurno bio Richard Grenell, bivši ambasador u Njemačkoj, kojeg je Trump imenovao za specijalnog izaslanika za Srbiju i Kosovo - smatra Hajrić.
On je na kraju tog mandata zagovarao, protivno čvrstim stavovima Evropske unije, razmjenu i podjelu teritorija između Srbije i Kosova i još neke neprihvatljive stvari.
- Ono što se u međuvremenu desilo, a što dodatno zabrinjava stručnjake, jeste da je Richard Grenell ušao u poslovne odnose s Ivankom Trump i njenim mužem Jaredom Kushnerom u vezi sa gradnjom u Srbiji. Tako da sa sigurnošću možemo govoriti da bi se radilo o konceptu privatnih interesa koji bi se pomiješao sa javnim poslom kao jednog od važnih faktora u novoj administraciji - zaključio je Hajrić u razgovoru za Fenu.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.