Prije tačno 33 godine građani su se izjasnila za suverenu i nezavisnu državu Bosnu i Hercegovinu. Referendum za nezavisnost Bosne i Hercegovine održan je 29. februara i 1. marta, a građani su se opedijlili o budućnosti zemlje.
Svi punoljetni građani glasali su o pitanju - "Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine - Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?".
Od 2.073.568 građana koji su izašli na referendum, 99,7 posto glasalo je za nezavisnost, a 0,3 posto protiv te odluke. Rezultati referenduma prihvaćeni su 6. marta iste godine u Skupštini Republike, a ukaz o proglašenju kojim se 1. mart proglašava Danom nezavisnosti Bosne i Hercegovine i državnim praznikom potpisao je predsjednik Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović istog dana.
Referendumom BiH nije po prvi put stekla nezavisnost, već ju je obnovila, nakon vjekova strane uprave.
Nezavisnost Bosne i Hercegovine 6. aprila 1992. godine prvo je priznala Evropska zajednica, a dan kasnije i SAD. U članstvo Ujedinjenih nacija, primljeni smo 22. maja 1992. godine, a iste godine 76 država svijeta priznalo je Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu državu.
Prve su to učinile i prije referenduma, a na osnovu odluke o suverenosti, Bugarska 31. januara, te Turska 6. februara 1992. godine.
Srpska demokratska stranka, početkom devedesetih godina dominantna u srpskom nacionalnom korpusu, pozvala je na bojkot referenduma, a sve po nalogu Beograda i balkanskog krvnika Slobodana Miloševića koji je bio izvršičac velikogsrpskog projekta stvorenog u Srpskoj akademiji nauka i umjetnosti uz podršku Srpske pravoslavne crkve.
Oni koji nisu imali pravo i pravdu na svojoj strani pokušali su svoje ciljeve ostvariti bezobzirnom silom, prvo martovskim barikadama, a onda je Milošević poveo agresiju na BiH.
Iz iskonske želje za slobodom i opstankom nastala je Armija Republike BiH, koja je iako protiv daleko naoružanijeg i brojnijeg neprijatelja sačuvala državu i ostavila generacijama koje dolaze da se i u mirnodopskim uvjetima bore za opstojnost države.
Dan nezavisnosti je jedan od najznačajnijih datuma u historiji svake države. To je dan kada narod slavi sloboda, suverenitet i pravo da odlučuje o budućnosti.