Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić izjavio je u utorak u Mostaru kako je donošenje novog Izbornog zakona poseban vitalni interes Bosne i Hercegovine, te naglasio važnost uspostave transparentnog izbornog procesa koji će štititi volju birača.
- Smatramo da je vrlo važno, i da je to poseban vitalni interes BiH, da dođemo do Izbornog zakona kojim ćemo svi biti zadovoljni - kazao je Nikšić, dodavši da za SDP i ostatak Trojke asimetričan izbor članova Predsjedništva nije prihvatljivo rješenje.
Nikšić je dodao da iako trenutno nema pomaka u pregovorima o Izbornom zakonu, očekuje da će se razgovori nastaviti. Podsjetio je i na politički konsenzus unutar Federacije oko izbora rukovodstva Parlamenta, dok izazovi ostaju u odnosima sa strankama iz RS-a.
- Trojka i HDZ, pa i opozicijske političke stranke trenutno kad je u pitanju Federacija, imali su konsenzus i saglasnost oko izbora članova Predsjedništva u Parlamentu. Tu dolazi do problema s političkim strankama iz Republike Srpske, ali naravno ne bih bježao od toga da i ta tema bude stavljena na sto, da ne bude nikakvih spekulacija. Što se tiče SDP-a, za nas asimetričan izbor članova Predsjedništva nije rješenje i na to ne možemo pristati - kazao je Nikšić.
Uloga međunarodne zajednice
Također, istaknuo je ulogu međunarodne zajednice, uključujući OHR i Delegaciju EU-a, u prevladavanju političkih blokada.
- U Bosni i Hercegovini postoje političke stranke koje su spremne na blokade i upravo zbog toga imamo ured OHR-a, ured Evropske komisije, čijom intervencijom možemo riješiti te neke blokade, a koje nije moguće riješiti na drugi način - kazao je Nikšić.
Istaknuo je kako SNSD nije kredibilan partner nikome.
- Drago mi je da sam to čuo i danas iz izlaganja hrvatskog premijera Andreja Plenkovića. Mi izjave možemo komentirati na ovakav ili onakav način, ali treba znati da se odluke u Evropskoj uniji (EU) donose konsenzusom i gospodin Plenković je, kao ozbiljan čovjek koji ne želi davati neutemeljena obećanja, rekao da neće biti odluke EU-a jer mora biti konsenzusom. Nije se on reflektirao o opravdanosti ili neopravdanosti tih sankcija, a ja ne znam da je Republika Hrvatska bilo kome uvela sankcije pa ne očekujem da se nešto posebno tu dogodi - kazao je Nikšić.
Dodao je kako želi vjerovati onome što je čuo, bez traženja skrivenih poruka u izjavama, te naglasio važnost gradnje odnosa na temeljima međusobnog povjerenja i razumijevanja, o čemu je, kako je rekao, govorio i premijer Plenković.
Netačne optužbe o zaduživanju FBiH
Dodao je da su određene optužbe o zaduživanju Federacije BiH netačne, te da najnoviji podaci pokazuju pad javnog duga.
- Čuli smo Plenkovića koji s pravom ističe činjenicu kako je javni dug Hrvatske smanjen na nekih 57 posto bruto društvenog proizvoda. Mi smo ovdje izloženi lažima kako FBiH vodimo u dužničko ropstvo, a BiH je na 25,4 posto BDP-a zaduženosti. Republika Srpska je na 38 posto, a Federacija je prema posljednjim podacima na 18,6 posto, što znači da smo još smanjili javni dug FBiH, s obzirom na to da smo je zatekli s 24,3 posto - kazao je Nikšić.
Dodao je kako navedeni podaci otvaraju mogućnost da Federacija BiH pronađe sredstva za ulaganja u javne radove i određene investicije, ali da je za to potrebna politička stabilnost u zemlji.
- Svi smo svjesni šta se događa, ali bilo mi je zadovoljstvo čuti i poruku koju je poslao Plenković, a to je da niko ne može i ne želi razgovarati s onima koji podržavaju secesionističke politike i rade praktično direktan državni udar - kazao je Nikšić.