Delegacije Kantona Sarajevo, Općine Ilidža i Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo danas su položile cvijeće i odale počast žrtvama masakra kod objekta DB "Butmir", kod ulaza sa butmirske strane, koji se desio na današnji dan prije 30 godina.
Na tom mjestu 7. maja 1995. godine sa neprijateljskih položaja iz Lukavice ispaljeno je nekoliko granata u pravcu ulaza u Tunel spasa koje su ubile deset naših sugrađana, a njih 11 je teže i lakše ranjeno.
Ubijeni su: Aziz Fejzić, Zdravko Klačar, Bećir Kovačević, Fahrudin Kurtović, Mensur Smajić, Semir Smajić, Salih Smaka, Rasema Subašić, Vahid Šalaka i Staka Šarenac.

S obilježavanja
FOTO: Press KS
Obraćajući se prisutnima uime organizatora obilježavanja, pomoćnica u Ministarstvu za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo Mersiha Kolčaković danas je navela da su imena ubijenih simboli nevinosti i trajni podsjetnik na neizrecivu bol i nenadoknadivi gubitak koji su pretrpjeli njihove porodice i cijela naša zajednica.
- Ovo okupljanje je trenutak sjećanja i čin poštovanja prema ovdje ubijenim građanima, ali i prema više od 11.000 ubijenih građana Sarajeva tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu. Sjećanje na njih i na opsadu Sarajeva, tokom koje su naši građani patili pod nemogućim uvjetima, bez hrane, vode, električne energije i plina, uz konstantno granatiranje i snajpersku vatru, ostaje trajni podsjetnik na ljudsku hrabrost, izdržljivost i otpornost, ali i na strahote koje ne smijemo zaboraviti - istakla je Kolčaković.
Dodala je da je, međutim, kultura sjećanja više od toga, te da to nije samo prisjećanje na prošlost, nego i učenje iz prošlosti, pa je ovo okupljanje istovremeno i apel za budućnost da se nikome nikada više ne ponovi.
- Moramo se založiti za pravdu koja mora biti zadovoljena. Dok se prisjećamo strašnih zločina prošlosti, moramo snažno zagovarati vrijednosti koje su temelj pravednog društva. Budućnost Bosne i Hercegovine mora biti izgrađena na osnovama mira i međusobnog poštovanja. To je naša moralna obveza prema svakoj žrtvi - navela je, između ostalog, Kolčaković.
Predsjednica Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo Senida Karović danas je podsjetila da je u julu 1993. godine, dok je Sarajevo bilo u potpunoj blokadi, prokopavanjem tunela otvoren mali prozor u svijet – put ka slobodnoj teritoriji.
- Ovo mjesto simbolizira borbu za život i otpor pred licem smrti, i zato ga moramo njegovati kao prostor kulture sjećanja. Sarajevo je preživjelo 1.425 dana opsade – najduže u savremenoj historiji ratovanja. Danas, kada se sistematski šire neistine i iskrivljava istina, mi koji smo preživjeli imamo odgovornost da svjedočimo - poručila je Karović, izrazivši nezadovoljstvo što zločinci do danas nisu kažnjeni i što pravda nije zadovoljena.
Kako je navela, samo iz haških presuda sigurno se može izdvojiti stotinu imena onih koji su direktno učestvovali u opsadi grada, te je pozvala pravosuđe da zadovolje pravdu i istinu, kako bi žrtve imale barem minimum moralne satisfakcije.
Današnjem obilježavanju prisustvovali su i brojni učenici Prve osnovne škole na Ilidži.