open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Svi šute
Parlament BiH 2021. tražio hitno rješavanje problema državne agencije, javilo se samo Pravobranilaštvo da nisu nadležni
U problemu su zbog davanja garancije bez pokrića. Iz Tužilaštva BiH još nisu odgovorili kakav je epilog prijave podnesene prije skoro deceniju protiv IGA-e i odgovornih osoba zbog navodne zloupotrebe položaja, zloupotrebe u privredi i prevare.
AUTOR: M. R. S.
27.09.2024. u 13:41
get url
text
Vijeće ministara BiH slalo zaključak 14 mjeseci
Vijeće ministara BiH slalo zaključak 14 mjeseci
Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine je prije tri godine zatražila hitno postupanje kako bi bilo pronađeno rješenje za Izvozno-kreditnu agenciju Bosne i Hercegovine (IGA), kojoj je račun blokiran unazad četiri godine. Za to vrijeme IGA-i je odgovorilo samo Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine kako bi je izvijestilo da su nenadležni da je zastupaju.
Račun IGA-e je blokiran jer je 2013. dala garancije firmi Unis-fabrika cijevi iz Dervente koje nisu imale pokrića.
Generalna direktorica IGA-e Lamija Kozarić-Rahman kazala nam je da je Parlament BiH u septembru 2021. donio zaključak kojim se traži hitno postupanje po pitanju zastupanja IGA-e u pravnim postupcima (jer su je napustili pravnici), deblokada računa IGA-e, te uspostava međuministarskog vijeća, koje je propisano Zakonom o IGA-i, a koje se nikada nije konstitusalo.
Zatraženo je i formiranje radne grupe predstavnika Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i vlada entiteta, koji su i dali osnivački kapital za IGA-u. Ta radna grupa treba raditi na smjernicama za iznalaženje rješenja za IGA-u.
Međutim, kako se vidi iz odgovora Kozarić-Rahman, Vijeću ministara BiH prvo je trebalo 14 mjeseci da taj zaključak dostavi IGA-i.
- Na naš zahtijev da se realiziraju mjere iz zaključka Parlamentarne skupštine, oglasilo se samo Pravobranilaštvo BiH, koje se proglasilo nenadležno za zastupanje IGA-e. Nije bilo odgovora Vijeća ministara kao ni vlada entiteta ni na urgencije koje IGA redovito šalje po ovom pitanju – dodala je Kozarić-Rahman u pisanom odgovoru na naša pitanja.
Navela je i da "IGA ima aktivan portfolio koji mora održavati u izuzetno otežanim uvjetima, stoga bi reakcija vlasnika morala biti hitna, ako ne zbog IGA-e, onda zbog klijenata i njihovih poslova koji su ugroženi blokadom".
Napomenula je da su ranije pomenuti problemi ostali. Ti problemi odnosili su se i na nemogućnost plaćanja zakupa i zaposlenih. Nije nam odgovorila da li i iz kojih sredstava plaćaju zakup i zaposlene.
Pitanjem davanja garancije Unisu iz Dervente se bavilo i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, a prijavu im je proslijedila i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA).
No iz Tužilaštva BiH nam još nisu odgovorili na pitanje kakav je epilog prijave podnesene prije skoro deceniju protiv IGA-e i odgovornih osoba zbog navodne zloupotrebe položaja, zloupotrebe u privredi i prevare.
Kozarić-Rahman je navela da nemaju nikakvih informacija u vezi s radom Tužilaštva, a pitali smo da li je iko proglašen odgovornim i ko je odgovoran za davanje garancija bez pokrića.
Nije odgovorila na pitanje šta je sa sudskim postupcima pokrenutim protiv IGA-e, da li su donesene presude, u kojim predmetima i u kojim iznosima se tereti IGA, te ko to treba platiti.
Račun Izvozno-kreditne agencije, koja daje podršku izvoznim firmama, blokiran je zbog duga od 1,7 miliona KM firmi Osijek Koteks iz Osijeka, a njihovi problemi su počeli nakon davanja garancija i kredita Unisu iz Dervente u vrijednosti od 176 miliona KM, što je bilo mnogo više od njenog kapitala.
Time se bavila i posebna istražna komisija Zastupničkog doma Parlamenta BiH koja je 2017. godine zaključila da postoji osnovana sumnja u nezakonito postupanje i Unisa i IGA-e.
IGA nije budžetska agencija. Njen osnivački kapital, kojeg su dali država i entiteti, iznosi oko 50 miliona KM. Oni su taj kapital "obogaćivali" naplaćivanjem izdavanja garancija, dok se nije pojavio Unis.
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.