Komisija za finansije i budžet Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, u skaldu sa svojim ovlastima, obavezuje Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine da neodložno preduzme sve mjere i radnje u okviru svojih nadležnosti i zakonskih obaveza, uključujući i instrument regresivne tužbe, kako bi u potpunosti bila zaštićena imovina i finansijska sredstva Bosne i Hercegovine i njenih institucija.
Sve ovo se odnosi na arbitražnu presudu donesenu u korist slovenačkog Viaducta. Bosna i Hercegovina je dužna Viaductu isplatiti otprilike 110 miliona KM.
Komisija je na današnjoj sjednici zatražila i da Pravobranilaštvo preispita legalnost paralelnog pokretanja postupaka Viadukta, "koji se odnose na izvršne postupke na novčana sredstva istovremeno s izvršnim postupcima na nekretnine pokrenutim pred više sudova u Bosni i Hercegovini".
Radi se o dugu prema Viaductu koji je zapravo dug entiteta RS. Vlada RS-a je s Viaductom raskinula ugovor o koncesiji za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu, što je bilo povod za spor. Posebnim sporazumom Vlade RS-a i Vijeća ministara BiH, RS se obavezao da će izmiriti potraživanja iz spora, ali to nije učinio.
U međuvremenu je Viaduct poduzeo druge korake. Na udaru su se našli BHANSA i Centralna banka Bosne i Hercegovine. To su ti paralelni postupci Viaducta čije preipitivanje traži parlamentarna komisija današnjim zaključcima.
Upravo danas i Vijeće ministara Bosne i Hercegovine treba razmatrati informaciju Ministarstva finansija i trezora Bosne i Hercegovine, na čijem je čelu kadar SNSD-a, u vezi načina isplate Viaducta.
Jasno je samo da će sve ići na teret bh. institucija, odnosno budžeta, a s kojih pozicija će potraživanje biti namireno trebalo bi biti jasnije nakon sjednice Vijeća ministara.
Bosna i Hercegovina ima mogućnost da se regresnom tužbom se naplatiti od RS-a za sve novčane iznose, naknadu štete, odštetu, izgubljenu dobit, kamatu.