Postoji dugogodišnji presedan da osramoćene balkanske ličnosti bježe u Moskvu kako bi izbjegle zatvorske kazne, piše
Politiko u tekstu posvećenom Miloradu Dodiku.
Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta RS Milorad Dodik pojavio se u Moskvi u ponedjeljak navečer, potvrdivši svoje mjesto boravka u video poruci dok pravosuđe Bosne i Hercegovine traži međunarodnu potjernicu nakon što je osumnjičen za napad na ustavni poredak, a prethodno mu je Sud Bosne i Hercegovine izrekao prvostepenu presudu zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
- "Stigao sam u Moskvu", rekao je Dodik. Nije priznao da je pobjegao, ali vrijeme njegovog odlaska iz BiH dolazi kako raste pravni pritisak kod kuće - navodi Politico.
Između ostalog piše da postoji dugogodišnji presedan da osramoćene balkanske ličnosti bježe u Moskvu kako bi izbjegle zatvorske kazne - među njima su supruga ratnog predsjednika Srbije Slobodana Miloševića Mira Marković, koja je zajedno s djecom dobila azil u Rusiji 2003. godine, i bivši jugoslovenski ministar odbrane Veljko Kadijević, koji je pobjegao u Moskvu 2001. kako bi izbjegao moguće optužnice za ratni zločin.
- Rusija često zanemaruje Interpolove potjernice i zahtjeve za izručenje kada ih smatra politički zgodnim - dodaje Politico.
Dodik je prošle sedmice napustio BiH kako bi otišao u Beograd, odakle je doputovao u Jerusalim kako bi prisustvovao konferenciji o antisemitizmu koju je organizovala vlada izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
Dodik je na konferenciji uspio satjerati Netanyahua u ćošak radi fotografisanja, a kasnije je tvrdio da mu je rekao da je "veliki prijatelj Izraela, a mi ćemo učiniti sve da pazimo na naše prijatelje i pomognemo im".
Dok je Dodik pokušavao da pozove svoje prijatelje, on se vratio u Beograd, nestao na nekoliko dana, a onda se iznenada ponovo pojavio sinoć u Moskvi.
- Francuske, njemačke, italijanske i britanske diplomate održale su prošle sedmice hitan sastanak o "ozbiljnoj političkoj i ustavnoj krizi" u BiH, a Francuska je ponovila svoju osudu postupaka koji "podrivaju ustavni poredak Bosne i Hercegovine i narušavaju javne slobode". BiH je ostala u trajno krhkom političkom stanju od završetka rata 1995. godine. Uprkos tome što je Dodik odigrao centralnu ulogu u produbljivanju tih podjela, njegovo potencijalno uklanjanje nosi svoje rizike, što može izazvati nestabilnost ili utiru put još tvrdolinijašnijim srpskim nacionalističkim ličnostima za osvajanje položaja - piše Politico.