Minimalna primanja 1.200 KM, još tajnovita uredba Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, ponuda poslodavaca u nekom vidu stimulacije do 450 KM..., sve to ovih dana sa zebnjom osluškuju zaposleni u realnom sketoru.
Faktor saznaje da je zbog svega navedenog jučer u Sarajevu održan hitan sastanak predstavnika poslodavaca i Vlade FBiH. Ovu informaciju potvrdio nam je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
- Mi smo jučer imali sastanak u Travniku kada smo dobili poziv iz Vlade FBiH da razgovaramo o ovoj gorućoj temi. U Sarajevo je otišao direktor Udruženja Mario Nenadić koji je razgovarao sa zamjenicima premijera Nermina Nikšića Tonijem Kraljevićem i Vojinom Mijatovićem.
Postoji obostrana želja da se riješi ova situacija, a već sutra bi se mogla održati sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća kojoj bi prisustvovali svi socijalni partneri. Čekamo poziv Vlade FBiH - kazao je Smailbegović.
Objasnio je prijedlog poslodavaca prema kojem bi se radnicima isplaćivalo do 450 KM.
- Naša intencija je da to bude neoporezivo, neka vrsta stimulacije. Najboljim radnicima svih 450 KM, a oni sa slabijim učinkom, a pogotovo oni koji manipulišu bolovanje, manje ili nikakakva stimulacija. Nismo protiv da jedan dio bude i obavezan, ali to treba rješavati kroz socijalni dijalog i kolektivne ugovore, jer nisu sve branše privrede iste.
Ove dosadašnje uredbe Vlade FBiH o pomoći radnicima nisu bile dovoljno precizne. Ostalo je nejasno mogu li biti različiti iznosi od planiranih 450 KM mjesečno, šta kada se pojavi slučaj eventualne diskriminacije. Poslodavci su se pribojavali inspekcija upravo zbog toga - pojasnio je Smailbegović.
Ponovio je da bi, ukoliko zaživi namjera Vlade FBiH o minimalnim primanjima od 1.200 KM, značajno ugrozila poslovanje kompanija i opstanak radnih mjesta.
- Zbog toga smo naručili analizu iz Finansijsko-informatičke agencije. Naime, argument Vlade FBiH za dodjelu pomoći je dobit od šest milijardi KM koji ima realni sektor. Smatraju da jedan dio treba dati radnicima i to je logično. Međutim, dobit nije šest milijardi već 4,9 milijardi, i što je još važnije, ostvaruje je u najvećoj mjeri svega 15 posto kompanija.
Stotinjak hiljada radnika zaposleno je u kompanijama koje ne ostvaruju iole značajniju dobit. U slučaju da moraju isplatiti minimalna primanja od 1.200 KM, naša neka gruba procjena da bi najmanje 40 hiljada ljudi ostalo bez posla. I onda se postavlja pitanje, je li bolje radnicima, recimo u tekstilnoj industriji da ostanu na 900-950 KM plaće ili bez posla - poručio je Smailbegović.