open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Zadiranje u prava
Pred raspravu o Nacrtu zakona, iz NVO poručuju: Vlast u RS-u kao totalitarni režim - ograničavaju slobode
Zastupnici Narodne skupštine RS-a raspravljat će na petoj redovnoj sjednici, čiji je početak zakazan za 26. septembar, o Nacrtu zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.
14.09.2023. u 11:30
get url
text

Uvrštavanje ovog nacrta zakona na dnevni red NSRS-a prije dva dana najavio je i predsjednik RS-a Milorad Dodik nakon sjednice Izvršnog komiteta SNSD-a.

Međutim, tekst spornog nacrta zakona još nije javno objavljen u skupštinskim materijalima iako ga je skupštinski kolegij uvrstio na dnevni red predstojeće sjednice.

Predstavnici nevladinog sektora istakli su da se snažno protive ovom zakonskom rješenju, ocjenujući da se radi o diskriminaciji i namjeri vlasti u RS-u da ograniče rad organizacijama koje kritikuju njihov rad.

- Nacrt zakona predstavlja još jedan korak u nizu višegodišnjih pokušaja vlasti u RS-u da ograniče slobodu govora, okupljanja i udruživanja i uguše kritiku na sve načine, pa i metodama svojstvenim totalitarnim režimima – saopćeno je iz organizacije Kuća ljudskih prava.

Organizacije članice Kuće ljudskih prava su istakle da su u prethodnom periodu upućivale inicijative za povlačenje nacrta zakona iz parlamentarne procedure, kao i da su dostavljali komentare.

Tvrde da se on kosi sa standardima ljudskih prava, međunarodnim instrumentima za zaštitu ljudskih prava, Ustavom RS-a, i da je u direktnoj suprotnosti sa više važećih zakona u RS-u, kao što su Zakon o općem upravnom postupku, Zakon o upravnim sporovima, Zakon o parničnom postupku, Zakon o udruženjima i fondacijama, Zakon o računovodstvu i reviziji, Zakon o inspekcijama itd.

- Ovaj nacrt zakona predstavlja nastavak aktivnosti na suzbijanju sloboda izražavanja i udruživanja, koje su započete kriminalizacijom klevete, a nastavljene kroz napade na novinare, aktiviste i udruženja. Nacrtom se zabranjuje obavljanje političkih aktivnosti koje su toliko široko postavljene da mogu onemogućiti svako djelovanje udruženja u pravcu poboljšanja zakonske regulative i ostvarivanja bolje zaštite građana, zbog čega se udruženja i formiraju.

Nacrt zakona direktno zadire u ustavom zagarantovana prava i slobode i ostavlja veliku mogućnost nadležnim institucijama da proizvoljnim tumačenjem zakona zabrane rad organizacija čije djelovanje ne ide na ruku vlastima u RS - saopćeno je iz Kuće ljudskih prava.

Poručuju da vlast u RS-u pokušava predstaviti u javnosti kako ne postoji regulativa u oblasti rada udruženja, kako udruženja ne rade transparentno i da nikome ne polažu račune.

- Međutim, ovo je apsolutna neistina, pravna regulativa postoji i udruženja su dužna da podnose različite izvještaje institucijama RS, te svako udruženje, kao pravno lice, ima obavezu da preda završni finansijski izvještaj Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge, da prilikom priliva finansijskih sredstava banci preda osnovu za priliv sredstava da bi ista mogli koristiti, te podliježe kontrolama Porezne uprave u RS-u.

Na kraju, i same institucije vlasti RS-a se finansiraju kroz međunarodne projekte, iz istih izvora kao i udruženja, uključujući Evropsku uniju, USAID, različite međunarodne razvojne agencije, te se postavlja pitanje zbog čega se onda i institucije ne proglašavaju agentima stranog uticaja onda kada dobiju sredstva iz inostranstva? – navodi se u saopćenju iz organizacije Kuća ljudskih prava, i dodaje da je svrha ovog nacrta zakona da se pošalje poruka građanima da su udruženja neprijatelji države.

comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.