Udruženja koja okupljaju onkološke, ali i druge pacijente u Federaciji Bosne i Hercegovine razočarana su odlukom Federalne vlade da kantonima podijeli 200 miliona KM.
Prim. dr. Fikret Operta, zamjenik predsjednika Udruženja oboljelih od malignog melanoma u FBiH, kaže kako je sve onkološke pacijente koji na listama Fonda solidarnosti čekaju propisanu terapiju zatekla informacija da će Vlada desetke miliona umjesto Fondu solidarnosti dati kantonima.
- Strašna je činjenica da oni koji čine vlast i od kojih zavise životi nas oboljelih ne razumiju i nisu osviješteni šta znači kad onkološki pacijent mjesecima čeka na terapiju koja mu znači produženje života. Mogli su barem jedan dio novca usmjeriti prema Fondu solidarnosti - ističe Operta.
Podsjeća da Federalna vlada 22 godine krši Zakon o zdravstvenom osiguranju FBiH kojeg je sama donijela na način da većinu sredstava namijenjenih za Fond solidarnosti godišnje ne uplaćuje. Rezultat toga upravo su, dodaje Operta, liste na kojima stotine najtežih onkoloških pacijenata čekaju lijek.
- Mi smo jedina zemlja vjerovatno u svijetu u kojoj onkološki pacijenti čekaju propisani lijek. Prije nekoliko večeri gledao sam premijera Nermina Nikšića na jednoj televiziji koji kaže "da on uplati iz budžeta prema fondovima sve ono što je po zakonu", pa nabraja penzionere, borce..., Fond solidarnosti nije spomenuo jer premijer i ne zna ili neće da zna da njegova vlada nije ispoštovala zakonsku odrebu, odnosno član 82. Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH kojim je jasno precizirano koje su obaveze Federalne vlade prema Fondu solidarnosti - naglašava Operta.
A prema spomenutom članu 82. Zakona o zdravstvenom osiguranju Vlada FBiH, na prijedlog federalnog ministra, za svaku kalendarsku godinu posebnom odlukom utvrđuje procenat izdvajanja sredstava od ukupnih prihoda ostvarenih po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje u Federalni fond solidarnosti.
Isti iznos sredstava, kako stoji u ovom članu, dužna je iz budžeta uplatiti i Federalna vlada.
Kada bismo se vodili zakonskim propisima, Vlada je u 2024. godini u Fond solidarnosti trebala uplatiti 203,8 miliona KM. Umjesto toga, prema riječima Operte, izdvojila je 51,5 miliona maraka.
- Ovo nije iz glava pacijenata i predstavnika udruženja, to je kazao glavni revizor Federacije koji je isto tako utvrdio da po tom osnovu Federalna vlada Fondu solidarnosti duguje više od dvije milijarde KM. Što je najtužnije, ni zastupnici, koji su predstavnici građana, to ne znaju ili se prave takvim, puštaju da to prolazi dižući ruku za budžet. Samo da je Vlada ispoštovala zakon, liste čekanja pri Fodnu solidarnosti bile bi ukinute i ne bismo svakodnevno čitali po društvenim mrežama i u medijima apele za pomoć oboljelih od raka kako prose po dvije KM. Prije nekoliko dana pisali smo i Fondu solidarnosti da i oni traže sredstva koja im po zakonu pripadaju, a ne da mole 80 miliona KM, pa im na kraju Vlada da duplo manje i od onog što su tražili - naglašava Operta.

Alma Serdarević-Stefanišin
Alma Serdarević-Stefanišin, predsjednica Udruženja osoba oboljelih od reumatoidnog artritisa i ostalih reumatskih bolesti "Snaga" u BiH, kaže kako je Federalna vlada svojim najnovijim postupkom po ko zna koji put izdala pacijente.
- I u 2025. godinu ulazimo sa apelima za pomoć oboljelima jer Fond solidarnosti nema novca. Još je poražavajuća činjenica da vraćena sredstva od vakcina protiv COVID-19 nisu završila tamo gdje pripadaju - u zdravstvu jer i to bi bila jedna vrsta pomoći za Fond solidarnosti. Svi su se ušutjeli za taj novac, a radi se o parama iz Federalnog ministarstva zdravstva, što znači da im je tu i mjesto. Bitno je da oni imaju za auta, putovanja, jednokratne pomoći, a pacijenti nek se snalaze preko Pomozi.ba. Sve su spustili na kantone, pa oni kantoni koji imaju novca, nek' daju, a oni koji nemaju, njihovi građani nek' umiru. Došli smo u situaciju da moramo kazati kako "liste smrti" više ne pravi Fond solidarnosti, nego Vlada FBiH - ističe Serdarević-Stefanišin.
Neodgovornim - nazvao je najnoviji potez Federalne vlade Sead Sefić, predsjednik Udruženja oboljelih od raka prostate FBiH.
Kaže kako ih to neće pokolebati te da će i u idućoj godini nastaviti sa još većim pritiscima prema nadležnima da se stvari u zdravstvu dovedu u red.
- Udruženja proaktivno rade na reformi zdravstvenog sistema u FBiH i nećemo se zaustaviti dok se stvari oko finansiranja Fonda solidarnosti ne riješe na način da se počne poštovati zakon - kazao je Sefić.
Podsjetimo, prema podacima Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, zaključno sa 30. novembrom 2024. godine na listama čekanja na hemato-onkološkim komisijama je 1.254 pacijenta po lijeku.
Ovo je stvarno stanje na listama čekanja Fonda solidarnosti nakon što su zdravstvene vlasti Kantona Sarajevo krajem septembra donijele odluku da će do kraja godine osigurati pet miliona KM za onkološke pacijente, ali samo iz KS, što je i učinjeno.