open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Velike liste čekanja
Privatne ustanove preuzimaju poslove državnih, kakva je budućnost zdravstvenog sistema
Pitanje je ko od pacijenata sebi može priuštiti liječenje u privatnom sektoru i hoće li osnovno ljudsko pravo, pravo na liječenje, ukoliko javni zdravstveni sistem ne ojača, a ljekari ga nastave napuštati, uskoro postati ili je već privilegija
AUTOR: BHRT
11.05.2025. u 07:57
get url
text
Privatni sektor se intenzivno razvija
Privatni sektor se intenzivno razvija
FOTO: Screenshot/BHRT
U Tuzli je ove sedmice otvorena prva Opća privatna bolnica u Tuzlanskom kantonu. U pitanju je medicinska ustanova koja, zajedno sa još pet privatnih zdravstvenih ustanova, ima ugovor sa Zavodom zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona.
Oni im plaćaju za usluge koje građani, zbog lista čekanja, ne mogu obaviti u javnim zdravstvenim ustanovama. Je li ovo pravi put i budućnost našeg zdravstvenog sistema ili svjesno slabljenje javnog, jer problemi lista čekanja i dalje nisu riješeni?
Privatni zdravstveni sektor se intenzivno razvija posljednjih godina. Paralelno s tim, uspostavlja se saradnja između javnog i privatnog sektora tako da osiguranici zavoda zdravstvenih osiguranja neke od usluga mogu besplatno dobiti u privatnim ustanovama.

Trećina prihoda preko Zavoda

- Trenutno u našem portfoliju usluge koje pružamo našim pacijentima preko Zavoda čine otprilike jednu trećinu naših prihoda. Imamo vrlo uspješnu saradnju sa kantonalnim zavodima zdravstvenog osiguranja, kao i Federalnim zavodom zdravstvenog osiguranja i reosiguranja - objašnjava generalni menadžer "Plava Medical Group" Almir Majstorović, piše BHRT.
Iz budžeta Zavoda zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona godišnje se u privatni zdravstveni sektor usmjeri gotovo 4,5 miliona maraka.
- Unazad 15 godina ZZO zaključuje ugovore sa privatnim zdravstvenim ustanovama za dijagnostičke procedure poput CT-a, magneta, oftalmologije, papa testa, mamografije, kao i za deficitarne usluge koje donosi Ministarstvo zdravstva - kaže portparol Zavoda zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona Riad Kurtalić.
Privatne zdravstvene ustanove sve se više posmatraju u kontekstu dopune javnih zdravstvenih usluga. Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja ih vide kao pomoć kako bi se smanjile liste čekanja i rasteretio javni sektor.

Ko može priuštiti liječenje

Građani to vide kao način da se novac preusmjeri u privatni sektor u kojem rade ljekari iz javnog sektora, jer problem sa listama čekanja i dalje postoji.
Doktor Milan Todorović je nakon 13 godina rada u Bolnici "Sveti vračevi" u Bijeljini prešao u privatnu Opću bolnicu "Plava medical group" u Tuzli zbog, kako kaže, mogućnosti za usavršavanje i uvođenje novih procedura i u konačnici benefita za pacijente. Ipak, smatra da samo jak zdravstveni sistem osigurava i jak privatni sektor, ali i jednakost za pacijente.
- Kod nas je problem što vi imate u javnom zdravstvenom sektoru dosta pacijenata, pretrpane su ambulante, velike su liste čekanja. U privatnom sektoru to nije tako, tako da mi koji se bavimo ovim oboljenjima, konkretno proktologijom, pacijenti zahtijevaju objašnjenja, zahtijevaju da im se posveti vrijeme i mi to možemo da im priuštimo - navodi Todorović.
Pitanje je ko od pacijenata sebi može priuštiti liječenje u privatnom sektoru i hoće li osnovno ljudsko pravo, pravo na liječenje, ukoliko javni zdravstveni sistem ne ojača, a ljekari ga nastave napuštati, uskoro postati ili je već privilegija.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.