Mimohod nazvan "kolonom sjećanja", koja simbolizira kolonu civila koji su 1992. godine prisilno odvedeni u logor Trnopolje, upriličen je i ove godine, povodom 33. godišnjice napada na Kozarac.
Kako je istaknuto iz Muftijstva bihaćkog, oružani napad sprskog agresora na Kozarac je počeo 24. maja 1992. kada pješadija popraćena snažnom artiljerijskom podrškom napala ovo mjesto, poubijala mnoge civile i nedužne ljude. Preživjeli stanovnici su protjerani, žene i djeca su odvedeni u logor Trnopolje, dok su muškarci prebačeni u zloglasne logore Omarska i Keraterm, gdje su mnogi mučeni i ubijeni.
"Kolona sjećanja" je svoj put završila na šehidskom mezarju Kamičani, gdje je održan prigodan vjerski program na kojem je prisustvovao i prigodnim govorom se obratio i muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić.
U ime domaćina se obratio glavni imam Medžlisa IZ Kozarac hafiz Amir-ef. Mahić, koji se kao sudionik događaja osvrnuo na cilj neprijatelja i podsjetio na razmjere zločina koji su se desile u ovom mjestu.
- Nadahnuti i zadojeni zlom i mržnjom, lažima i genocidnom ideologijom, koje do tada tajno gajiše u svojim kućama i porodicama, krenuli su da nas, svoje dojučerašnje košije, ubijaju. Da nam ruše, pale, plačkaju i imovinu otimaju. Da nam žene i kćeri siluju, da nas redom porobljavaju, da nas nemilosrdno muče, nad nama se iživljavaju, da nas sa naših vjekovnih ognjišta protjeruju. Da nas za izmišljene zločine, koje nikada nismo počinili, kažnjavaju.

S obilježavanja godišnjice zločina
FOTO: Muftijstvo bihaćko/Studio Din
S druge strane, mi ostadosmo bez više od tri hiljade naših sunarodnjaka, ostadosmo bez svojih imetaka, poslova i topraka. Postadosmo siromasi i prognanici u bijelome svijetu, prognanici koji su nepoželjni na svome ognjištu, ali naše ruke i naši obrazi ostadoše čisti, pa se i protiv volje onih koji nas pobiše i protjeraše mi na svoje toprake vratismo i uprkos njihovim naumima mi porušeno obnovismo i život i našu vjeru u naša sela, mahale i čaršije vratismo i time spriječismo zločinačku ideologiju da svoje naume u potpunosti ostvar - poručio je hafiz Mahić, koji je istakao da borba za opstanak na ovom parčetu Božije zemlje mora biti jača nego ikada i da je na tom putu neophodno uložiti više truda i napora.
Muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić je u svom obraćanju nastojao predstaviti Kur'ansku paradigmu zločina naglašavajući da je ona nedokučiva vjernicima, s obzirom da Uzvišeni zabranjuje vjernicima zločin.
- Postavlja se bolno pitanje: Gdje i kako sazrijeva takva zločinačka narav? Kako se u čovjeku može roditi spremnost da ubija i progoni sve ono što je drukčije? Moramo priznati: mi to ne možemo razumjeti jer mi ne možemo ubijati nevine. Ne možemo rušiti tuđe bogomolje. Ne možemo mrziti druge zbog njihove vjere. Ali ono što možemo i moramo jeste – da nikada ne zaboravimo, da pamtimo i da imena ubica nikada ne izblijede; da zločin ne ostane bez svjedoka i da se generacije iza nas ne izgube u šutnji - istakao je.
Između ostalog je naglasio i da je Kozarac uspješna povratnička priča i da su Kozarčani primjer kako vjera i nada mogu pobijediti zločin i nepravdu.
Iz Muftijstva bihaćkog su podjetili da je 22. maja 2025. godine u prijedorskom naselju Hambarine obilježena 33. godišnjica od oružanog napada na grad Prijedor, a što se nakon toga proširilo i na okolna mjesta u kojima je u protekloj agresiji ubijeno 3.176 civila, a koji su prošli golgote koncentracionih logora i drugih vidova torture, a potom i zakopavanja njihovih tijela u primarne, sekundarne i tercijalne grobnice na raznim lokalitetima.