open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
O kojoj infekciji je riječ
Protekle subote u Klinici za ginekologiju i akušerstvo ponovo hospitalizirana beba: Evo šta kažu u KCUS-u
Naša klinika redovno prima novorođenčad sa sličnim zdravstvenim stanjima iz svih pripadajućih porodilišta, a liječenje infekcija kod djece dio je naše svakodnevne stručne prakse, kazali su iz kabineta v. d. generalne direktorice KCUS-a
AUTOR: A. S.
10.03.2025. u 14:56
get url
text
Protekle subote (8. mart) redakciji Faktor javilo se nekoliko sugrađana navodeći "da je jedna beba na Klinici za ginekologiju i akušerstvo (GAK) Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) ponovo zaražena i da roditelji traže izmiještanje svih beba sa Klinike".
Kako nam je tada kazao jedan od građana "beba je rođena prije sedam dana u Klinici za ginekolgiju i akušerstvo i prije dva dana otpuštena kući, a onda je sinoć (petak uvečer - 7. mart) hispitalizirana na Pedijatrijskoj klinici visoko febrilna, i da je u pitanju sepsa".
- Nije još ništa izolovano, sada su svi u Klinici od v. d. generalne direktorice prof. dr. Hajrije Maksić, inspekcije... - ispričao je izvor za Faktor.
Iz KCUS-a, od kojih smo zatražili informaciju, kažu "da se u ovom slučaju radi o neonatalnoj infekciji, koja je česta u tom uzrastu".
- Naša klinika redovno prima novorođenčad sa sličnim zdravstvenim stanjima iz svih pripadajućih porodilišta, a liječenje infekcija kod djece dio je naše svakodnevne stručne prakse. Naš prioritet je pružiti najkvalitetniju zdravstvenu zaštitu najmlađim pacijentima, a brigu o njima vodi visoko kompetentan medicinski tim s dugogodišnjim iskustvom u pedijatriji i neonatologiji - navode iz kabineta v. d. generalne direktorice KCUS-a prof. dr. Hajrije Maksić.
Kako bismo izbjegli širenje neprovjerenih informacija, koje mogu izazvati zabrinutost u javnosti, kako dalje navode iz kabineta direktorice, "važno je jasno razlikovati neonatalnu infekciju, koja je uobičajena u toj dobi, od intrahospitalne infekcije, za koju smo već informirali javnost da ne postoji, temeljem rezultata interne i eksterne inspekcije".
- Molimo vas da ovoj informaciji posvetite odgovarajući medijski prostor, jer je ona iznimno važna, posebno za trudnice. Također, apeliramo na vašu profesionalnu odgovornost u provjeri tačnosti informacija koje se plasiraju u javnost, budući da netačni i nepotvrđeni navodi mogu izazvati nepotrebnu paniku i nesigurnost. Vjerujemo da nam je zajednički cilj istinito i odgovorno izvještavanje koje doprinosi tačnom informisanju javnosti i očuvanju povjerenja u zdravstveni sistem - stoji u odgovoru kojeg smo dobili iz kabineta generalne direktorice KCUS-a.
Zatražili smo informaciju i od Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS, za koje se navodi da su u subotu bili u Klinici za ginekologiji i akušerstvo, no do objavljivanja teksta nismo dobili odgovor.
Podsjetimo, Faktor je 5. marta objavio tekst pod naslovom "Zbog infekcije u Klinici za ginekologiju i akušerstvo hospitalizirane bebe" nakon što nam se obratilo nekoliko pacijentica navodeći "kako se u Klinici za ginekologiju i akušerstvo pojavila opasna infekcija zbog koje je, kako su nam dalje rekli, pet beba hospitalizirano te da je riječ o interhospitalnoj infekciji".
No KCUS je sutradan u svom saopćenju to negirao, navodeći da u Klinici za ginekologiju i akušerstvo ne postoji interhospitalna infekcija.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.