Radnici regionalne deponije JP DEP-OT protestom ispred zgrade Gradske uprave Banja Luka iskazali su nezadovoljstvo zbog presude po kojoj moraju napustiti posjed do 22. februara u korist private firme Ćistoća Banja Luka.
Zaposleni na čelu sa predsjednikom Sindikalne organizacije javnog preduzeća DEP-OT Darkom Kneževićem tvrde da osam mjeseci traže razgovor sa gradonačelnikom Banje Luke Draškom Stanivukovićem da se pokuša naći rješenje s predstavnicima firme Čistoća.
- Najgore je to što prijeti ekološka katastrofa. Otpad koji se dovozi iz nekoliko općina više se neće moći preuzimati - upozorava Knežević.
On tvrdi da je zemlja DEP-OT-a "predate u ruke privatne firme presudama koje se za njih sporne od samog početka".
Zaposleni predlažu da se sa vlasnikom Čistoće pokuša naći rješenje u vidu isplate ili zamjene za neko drugo zemljište.
- Osim što moramo napustiti posjed, dobili smo presudu po kojoj moramo Čistoći isplatiti otprilike dva miliona KM sa zateznom kamatom na ime odštete. Dovedeni smo pred svršen čin - rekao je Knežević.
Zaposleni ovog javnog preduzeća traže da gradonačelnik Banje Luke zatraži sastanak sa vlasnikom Čistoće i da se održi vanredna sjednica Skupštine akcionara JP DEP-OT.
Gradski menadžer grada Banja Luka Mirna Savić-Banjac izjavila je da je riječ o problem koji traje još od 2002. godine, a koji je naslijedila ova adminstracija.
Ona tvrdi da je Grad na strani građana i da su nadležni u Gradskoj upravi već pripremili "pravnu dokumentaciju za dalje korake". Od Vrhovnog suda RS-a, kako kaže, zatražena je revizija sudskog postupuka.
- Ovo nije bilo kakva zemlja, već lokacija na kojoj se odlaže otpad iz cijele regije - dodala je Savić-Banjac.
Predsjednik Sindikalne organizacije ovog preduzeća pozvan je na razgovor u Gradsku upravu, a kako kaže Savić-Banjac, sa zaposlenima i upravom preduzeća napravit će se plan daljeg postupanja.
Javno preduzeće DEP-OT osnovalo je osam lokalnih zajednica. Grad Banja Luka je najveći vlasnik sa 62 posto udjela.
Spor oko zemljišta između ova dva preduzeća traje već nekoliko godina. U novembru 2020. godine, RUGIP je utvrdio da Čistoća, koja je do 2004. godine upravljala regionalnom deponijom, ima pravo vlasništva nad predmetnim zemljištem.
Grad Banja Luka i preduzeće DEP-OT su posredstvom Pravobranilaštva osporavali tu odluku, ali je Okružni sud u Banjoj Luci početkom jula 2022. godine odbacio njihove tužbe kao neosnovane.
Na osnovu te presude, RUGIPP je donio rješenje kojim je Čistoća upisana kao vlasnik, dok je Okružni privredni sud u Banjoj Luci 2024. godine naložio DEP-OT-u da nepokretnosti preda u posjed Čistoći.
Zemljište, odnosno regionalna deponija nalazi se u Ramićima, nadomak Banje Luke.