Ovu naučnu konferenciju organiziraju Univerzitet u Tuzli i Univerzitet društvenih nauka iz Ankare, uz pokroviteljstvo člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića i premijera Tuzlanskog kantona (TK) Irfana Halilagića i Vlade TK.
- Na simpoziju će učešće uzeti 65 profesora iz naše zemlje i inostranstva, a najveći broj gostujućih profesora je iz Turske. Bavit ćemo se genocidom koji je izvršen na Bošnjacima, koji je utvrđen presudom Međunarodnog krivičnog suda. Iz raznih naučnih aspekata pokušat ćemo da izvučeno pouku nakon svega što se desilo, ali i onoga šta se dešava. Mi smo i danas u završnoj fazi genocida, a to je negiranje i glorifikacija ratnih zločinaca - kaže dr. Šekib Umihanić, jedan od predsjednika Organizacionog odbora uime Univerziteta u Tuzli.
Jedno od predavanja održat će dr. Fatima Klempić-Dautbašić, ratna doktorica iz Srebrenice.
- Nama koji smo preživjeli genocid, najtužnije i najstrašnije je negiranje svega onoga što smo prošli mi, a i naši članovi porodica i prijatelji koji su nevini izgubili živote. Kao da se otvaraju nove rane i kao da se kopa po dnu naših srca i to teško podnosimo - kaže dr. Klempić-Dautbašić.
Ona ističe da naučni simpoziji vezani za pad Srebrenice i genocid koji se desio, imaju veliku važnost, jer se na taj način naučno potvrđuje ono što svi preživjeli znaju da je istina.
Otvaranje naučnog simpozija u Tuzli
Tematski okvir simpozija, koji traje danas i sutra, obuhvata teme iz oblasti historije, lingvistike, prava, međunarodnog prava, politologije, komunikologije i medicine, a pored predavača iz naše zemlje, učešće će uzeti gosti iz Turske, Srbije, Hrvatske, Njemačke, Holandije, Sjedinjenih Američkih Država i Kanade.
- Događaj u Srebrenici iz jula 1995. godine predstavlja tamnu mrlju u historiji čovječanstva i nažalost je predmet brojnih historijskih falsifikata. Simpozij je nastao iz potrebe da se negiranju zločina genocida suprotstavimo naukom i naučnim istraživanjima - kaže prof. dr. Nermina Hadžigrahić, rektorica Univerziteta u Tuzli.