Rekonstrukcija pri kraju: Unutrašnjost obnovljene Šarene džamije u Tuzli oduzima dah
AUTOR: Faktor
21.12.2024. u 17:02
Šarena džamija u Tuzli
Behram-begova džamija, u narodu poznata kao Šarena džamija, predstavlja jedan od najznačajnijih spomenika islamske arhitekture u Bosni i Hercegovini. Ova džamija obnavlja se od 2018. godine, a radovi su u završnoj fazi te će svečeno otvaranje biti u sklopu manifestacija Dani vakufa 2025. godine.
Ova bogomolja poznata i kao Behram-begova ili Časna džamija, prvi put se spominje 1548. godine, a pretpostavlja se da je izgrađena nekih 15-ak godina ranije. Početkom 17. stoljeća Behram-beg osnovao svoj vakuf, a u vakufnami se navodi i obnavljanje Časne džamije i novoizgrađene medrese. Džamija, medresa i mekteb su izgorjeli u velikom požaru koji je zahvatio Tuzlu u septembru 1871. godine. Nova džamija na istom mjestu je izgrađena 1888. godine u pseudomaurskom stilu.
Rekonstrukcija i restauracija ove džamije rezultat su protokola potpisanog 2017. godine između Vakufske direkcije Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i Generalne direkcije vakufa Republike Turske.
Prekrasna unutrašnjost Behram-begove džamije jasno svjedoči o njenoj izuzetnoj umjetničkoj i arhitektonskoj vrijednosti. Dekoracije na zidovima i kupoli odražavaju savršenu harmoniju boja, oblika i kaligrafskih detalja, što je karakteristika islamske umjetnosti na našim prostorima. Bogata ornamentika i fino izrađeni elementi oslikavaju spoj tradicionalne bosanske graditeljske vještine i osmanske estetike. Ovo zdanje, uz svoju duhovnu funkciju, ostavlja snažan vizuelni dojam i podsjeća na bogatu kulturno-historijsku baštinu koju trebamo čuvati i ponosno predstavljati budućim generacijama.
Behram-begova džamija, sa svojom izuzetnom ljepotom, predstavlja jedan od najznačajnijih spomenika islamske arhitekture u Bosni i Hercegovini, piše vakuf.ba.
Svečano otvaranje ove džamije bit će prilika da se naglasi značaj obnove vakufske imovine, kao i kontinuiran rad Islamske zajednice na očuvanju kulturno-historijskog naslijeđa. Behram-begova džamija, kao simbol duhovnosti i kulturnog identiteta, svjedoči o ljepoti i trajnosti islamske tradicije na ovim prostorima.