open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Objavljeni novi izvještaji
Revizija u VMBiH: Na godišnji sa službenim autom, nezakonita imenovanja, hotel s pet zvjezdica za državne službenike...
Revizori su u izvještajima o načinu trošenja budžeta u 2023. mahom skrenuli pažnju na nedostatke u javnim nabavkama, upotrebu službenih vozila, pitanja zapošljavanja, trošenju novca za reprezentaciju, isplatu prekovremenih sati.
AUTOR: M. R. S.
09.07.2024. u 07:39
get url
text
Vijeće ministara BiH
Vijeće ministara BiH
Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine objavio je posljednje izvještaje o načinu trošenja budžeta u prošloj godini koji su obuhvatili, između ostalih, državna ministarstva i Generalni sekretarijat Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.
Revizori su mahom skrenuli pažnju na nedostatke u javnim nabavkama, upotrebu službenih vozila, pitanja zapošljavanja, trošenju novca za reprezentaciju, odnosno ugostiteljske usluge, isplatu prekovremenih sati.
Kod Generalnog sekretarijata utvrđeno je da je na naknade za prekovremeni rad isplaćeno čak 23.300 KM, uglavnom vozačima u kabinetu predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto i u Generalnom sekretarijatu. Zakon je propisao maksimalnih 20 sati sedmično prekovremenog rada, ali su u praksi vozači radili i više od te dozvoljene norme.
Kada su u pitanju službena vozila, utvrđeno je vozilo, koje ne služi za prevoz onih koji imaju pravo korištenja 24 sata dnevno, kontinuirano korišteno vikednom bez dokumentovanja svrsishodnosti.
Kako od jednog napraviti dva mjesta
Nadalje, interesantno je da je Ministarstvo finansija i trezora BiH, na čijem je čelu Srđan Amidžić, suprotno Zakonu o državnoj službi BiH premjestilo državnog službenika u toku njegovog probnog rada, a zatim upražnjeno radno mjesto popunilo aktiviranjem rezervne liste kandidata.
Po zakonu se rezervna lista aktivira, odnosno postavlja se idući uspješni kandidat s liste, ako je državni službenik nakon probnog rada razriješen.
- I pored toga Ministarstvo je aktiviralo rezervnu listu za jednog državnog službenika. Postupajući na navedeni način Ministarstvo je primilo dva državna službenika umjesto jednog, odnosno popunilo je dva radna mjesta iako je oglas bio raspisan za popunjavanje jednog radnog mjesta – naveli su revizori.
Ministarstvo finansija i trezora BiH, koje bi trebalo možda najbolje brinuti o budžetskom novcu, je "kiksalo" i s javnim nabavkama. Revizori su konstatovali određene "nepravilnosti i nedostatke u postupcima javnih nabavki".
Između ostalog, za nabavku nadogradnje informacionog sistema finansijskog poslovanja, što je višegodišnji projekt, sklopljen je ugovor vrijedan skoro 1,3 miliona KM. Međutim, zahtjevi iz tendera se ne slažu sa odlukom o odobrenju višegodišnjeg projekta tako da zaključenim ugovorom nisu pokrivene sve planirane aktivnosti pa će tokom druge godine realizacije trebati više novca od prvobitno planiranog.
Penzija, otpremnina pa na posao
Jedino ministarstvo koje je dobilo mišljenje s rezervom od revizora, dok su ostali "pozitivni", je Ministarstvo sigurnosti BiH na čijem je čelu Nenad Nešić.
Revizija je ovdje skrenula pažnju da su pojedine dnevnice isplaćene u većem iznosu od propisanih, da je šefu kabineta ministra i savjetniku dato da 24 sata dnevno koriste specijalizirana vozila, umjesto službenih, a posebno je istaknuto da se poslove sekretara Ministarstva obavljao Nešićev šef kabineta-savjetnik, Mlađen Božović. Pri tome je Božović, suprotno Zakonu od državnoj službi na koji se pozvao Nešić kad ga je imenovao, za šefa kabineta imenovan u januaru 2023. godine iako je u 2022. stekao uvjete za penzionisanje i uz to mu je isplaćena otpremnina. 
I savjetniku zamjenika ministra sigurnosti BiH Ivice Bošnjaka je u martu prošle godine prestao radni odnos zbog odlaska u penziju, otvario je pravo na otpremninu, a onda je angažovan po ugovoru o djelu i za to je dobio 9.000 KM.
Ukupno je Ministarstvo sigurnosti BiH na ugovore o djelu potrošilo čak 131.500 KM za 17 osoba.
Zanimljivi su nalazi revizije i kod Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, koje vodi Staša Košarac već drugi mandat.
U ovom ministarstvu je na putovanja potrošeno skoro 300.000 KM, od čega 234.000 KM u inostranstvu. Najviše novca potrošeno je na javni prevoz u inostranstvu (skoro 55.000 KM), smještaj (86.600 KM) i dnevnice (skoro 66.000 KM).
Ketering zbog imenovanja, Konakovićeve neplanirane nabavke 
- Uvidom u određeni broj putnih naloga uočili smo da su zaposleni na pozicijama šefa odsjeka za kontrolu naoružanja i stručnog savjetnika za bilateralne odnose koristili hotelski smještaj kategorije 5 zvjezdica što nije u skladu s Odlukom Vijeća ministara BiH o načinu i postupku ostvarivanja prava zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine na naknadu za službeno putovanje – navedeno je u revizorskom izvještaju.
Dakle, državni službenici su boravili u hotelu s pet zvjezdica, što je pravo dato samo, u ovom slučaju, ministru i zamjeniku ministra.
Nadalje, revizija je kod ovog ministarstva "našla" i da je službeno vozilo korišteno u vrijeme kada je korisnik vozila bio na godišnjem odmoru.
Skrenuta je pažnja i na to da je novcem namijenjenim za reprezentaciju plaćen ketering povodom imenovanja ministra i zamjenice ministra, što se ne može dovesti u vezu sa svrhom sredstava za reprezentaciju, kao i na to da je savjetik ministra, nakon što je u maju razriješen dužnpsti, angažiran po ugovoru o djelu, za šta je dobio 4,500 KM ili 1.500 KM mjesečno.
Kod Ministarstva vanjskih poslova BiH, koje vodi Elmedin Konaković, revizija je utvrdila nedostatke kod javnih nabavki.
Između ostalog, izvršene su neke nabavke koje nisu bile planirane, kao što je ozvučenje atrijuma u ukupnom iznosu od oko 10.000 KM. 
- Navodimo opće nedostatke uočene tokom revizije procesa javnih nabavki: pokretanje postupaka nije vršeno prema rokovima utvrđenim u planu nabavki (nabavka motornih vozila, nabavka filmova, ribona i kartica) te se na taj način umanjuje svrha i značaj donošenja plana nabavki; pojedini postupci su kasno planirani a ugovori zaključeni zadnjeg radnog dana u godini (nabavka obrazaca naljepnica viza, namještaj, video-nadzor), pa nisu zadovoljene sve proceduralne radnje (namještaj) ili je izvršeno rezervisanje za izdatke koji ne zadovoljavaju uslove za rezervisanje (obrasci naljepnica viza); izvršene su određene nabavke koje nisu planirane niti je proveden postupak jer zahtjev za nabavkom nije upućen nadležnom odsjeku koji je zadužen za javne nabavke (npr. za ozvučenje atrija evidentirano više faktura u ukupnom iznosu od 10.177 KM, punjenje klima uređaja nakon izbora dobavljača za servisiranje tog istog uređaja) – dio je zamjerki.
Tako je Ministarstvo, nakon isteka ugovora s dobavljačem za nabavku auto-guma, ovu nabavku vršilo od dva dobavljača od kojih ni sa jednim nije potpisan ugovor.
Stimulacija iznad propisane, 6.500 prekovremenih sati
Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, na čijem je čelu Sevlid Hurtić, je platilo oko 5.000 KM za stručno obrazovanje uposlenih, ali su događaji, koje su organizirale agencije iz BiH, organizirani u inostranstvu tako da su s putnim i drugim troškovima ove edukacije "izašle" na skoro 18.000 KM.
Ovom ministarstvu je skrenuta pažnja na ugovore o djelu, između ostalog na to da stručno zvanje osobe koja je nagažirana ne može biti dovedeno u vezu s poslom za koji je angažirana. Tako je diplomirani inžinjer poljoprivrede angažiran za poslove asistenta za pomoć pri uključenju u bh. društvo izbjeglica i osoba kojima je priznat status supsidijarne zaštite, dok je profesor filozofiije i sociologije angažiran za poslove tehničkog saradnika za praćenje tenderske i ugovaračke procedure, detaljnog pregleda projektne dokumentacije na projektima elektrifikacije stambenih jedinica raseljenih osoba, rekonstrukciji objekata, asfaltiranju ogranaka ulica.
Kod Ministarstva komunikacija i prometa BiH, koje vodi Edin Forto, revizija je, između ostalog, utvrdila da je službeno vozilo prelazilo više od 200 kilometara, a nije uopće bio evidentiran službeni put.
Ovom ministarstvu je skrenuta pažnja i na reprezentaciju, na koju je potrošeno oko 35.600 KM, jer se na poleđini pojedinih računa u ugostiteljskim objektima ne navodi obrazloženje troška, kako je propisano, tako da revizori ne mogu potvrditi da je novac namjenski potrošen.
Kod Ministarstva odbrane BiH, na čijem je čelu Zukan Helez, skrenuta je pažnja na produženi rad, za koji je isplaćeno oko 18.400 KM naknada. Naime, evidentirano je 6.559 sati prekovremenog rada za 32 zaposlenih u Ministarstvu.
- Od ukupnog broja prekovremenih sati, oko 3.000 sati odnosi na Kabinet ministra i kabinete dvojice zamjenika ministra. Prekovremene sate su ostvarili vozači ministra i zamjenika ministra, pojedini vozači u Zajedničkom štabu Oružanih snaga BiH, kao i šefovi kabineta, savjetnici ministra i savjetnici dvojice zamjenika ministra. Pojedini zaposleni su prekovremene sate ostvarili svaki mjesec, a prekovremeni sati na mjesečnom nivou kretali su se u rasponu od 35 sati do 74 sata – piše u revizorskom izvještaju.
Ministarstvo pravde je na stimulacije isplatilo više novca od dozvoljenog, odnosno plaćeno je skoro 65.000 KM, što je oko 15.000 KM više od propisanog iznosa.
Osim na ovo, revizija je skrenula pažnju na angažman zaposlenika po ugovoru o radu na određeno vrijeme bez konkursa. Bilo ih je šest, od čega su dva zaposlenika odlukom miinstra Davora Bunoze raspoređena na poslove u kabinet ministra i zamjenika ministra, a prethodno su bili angažovani više mjeseci tokom godine sa prekidima od nekoliko dana između ugovora.
comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.