Široko mehanizovano čelo iz Rudnika mrkog uglja Zenica, koji je u procesu zatvaranja, bit će premješteno u Mramor, gdje se nalazi jedini pogon jamske eksploatacije u sklopu Rudnika uglja Kreka u Tuzli. Da bi prijenos opreme počeo, prvo je potrebno da ostatak zaposlenih u RMU Zenica dobije tri zaostale plaće.
- Poslodavac je počeo ispitivati interes radnika koji bi se vratili na posao u RMU Zenica i pristupili izvlačenju opreme širokog mehanizovanog čela. Ipak, prije toga treba isplatiti plaće za novembar i decembar 2024. i januar 2025. godine. Bez toga nije realno da se krene s tim poslom - kaže za Faktor Sinan Husić, predsjednik Samostalnog sindikata radnika rudnika Federacije Bosne i Hercegovine.
On kaže da treba osigurati otprilike 2,9 miliona KM da bi se isplatile tri plaće i počeli radovi na izvlačenju opreme.
- U RMU Zenica u kojem je obustavljena proizvodnja trenutno radi između 180 i 190 radnika, a za izvođenje radova na izvlačenju mehanizovanog čela potrebno je puno više ljudi. U RMU Zenica ima još otprilike 400 radnika koji su u radnom odnosu, a nisu trenutno radno angažirani i vidjet ćemo koliko će njih izraziti želju da se uključi u posao. Na osnovu njihovog odziva moći će se planirati obim posla i tremini za realizaciju - pojašnjava Husić.
Široko mehanizovano čelo, trebalo bi enormno povećati proizvodnju u Krekinoj jami u Mramoru.

Sinan Husić
FOTO: J. Bojić
- Procjene su da bi iz jame u Mramoru s mehanizovanim čelom izlazilo svakodnevno i više 30 hiljada tona uglja, a to bi na godišnjem nivou značilo 350 do 400 hiljada tona više. Za usporedbu, iz Mramora sada dnevno izlazi od 12 do 15 hiljada tona uglja - navodi Husić.
Kada su u pitanju zaposleni u RMU Zenica, 600 radnika u konačnici treba biti zbrinuto na način kao što je ranije urađeno sa njih 199, a to znači uvezivanje staža, isplatu plaća i otpremnine, a oni koji u tom procesu ispune uvjete bit će penzionisani.
Zbrinjavanje, pa zatvaranje
- Nadležni nam stalno ponavljaju da će biti urađen zakon o zatvaranju RMU Zenica, kroz koji bi se osiguralo povoljnije penzionisanje dijela radnika, a dio pravednog zbrinjavanja je i da se zainteresiranim radnicima obezbijediti posao u nekom drugom rudniku u sastavu Koncerna Elektroprivrede BiH. Sve to će biti završeno kada bude usvojena zakonska regulativa i bude osiguran novac - kaže Husić.
Radnici koji i dalje rade u RMU Zenica imaju plaće u skladu s kolektivnim ugovorom, a oni koji su u radnom odnosu, a nisu raspoređni na posao, do konačnog zbrinjavanja primaju minimalnu plaću.