U Bijeljini je danas održana posebna tematska sjednica Glavnog odbora SDS-a, na kojoj je donesena deklaracija, u kojoj se nalaze prijedlozi za rješenje ekonomske, demografske i političke krize.
Konstatovano je da se "Republika Srpska nalazi u do sada najtežem ekonomsko-socijalnom položaju od njenog nastanka, što potvrđuje stanje javnih finansija i javnih preduzeća".
S tim u vezi, kao jedan od glavnih zaključaka pokrenuta je inicijativa za formiranje "Vlade u sjeni" .
Kako su naveli iz te stranke, za stvaranje alternative aktuelnoj vlasti neophodno je pored opozicije uključiti i članove akademske zajednice, a svaki od članova će dobiti detaljnu razradu, tačne i precizne korake za ozdravljenje RS-a kroz njeno djelovanje.
Navedeno je da je formiranje "Vlade u sjeni" neophodno završiti u roku od 30 dana od usvajanja deklaracije.
Deklaracija sadrži 16 tačaka koje se tiču zaštite i očuvanja RS-a, unapređenja institucija, borbe protiv korupcije i kriminala, zaštite prirodnih resursa, reforme poreske politike, depolitizacije obrazovnog sistema i pravosuđa, te pravednije raspodjele sredstava.
SDS ističe da je neophodno očuvati imovinu RS-a, poštujući Dejtonski mirovni sporazum i međunarodno pravo, te da svi integracioni procesi moraju biti usklađeni sa Srbijom.
Posebna pažnja posvećena je ekonomskoj situaciji, gdje se zahtijeva smanjenje nameta na plaće, povećanje izdvajanja za poljoprivredu, te revizija poslovanja javnih preduzeća.
Ukazuje se i na potrebu za depolitizacijom medija, posebno RTRS-a, kako bi se osigurala objektivnost i nepristrasnost u informisanju.
- Srpska demokratska stranka će odgovorno, preko svojih predstavnika, u Narodnoj skupštini RS-a i u oba doma Parlamentarne skupštine BiH, na veoma racionalan način, nastojati da spusti aktuelne tenzije na zemlju, pozvati svu opoziciju i akademsku zajednicu da se zapaljiva retorika, koja vlada i unutar RS-a i unutar BiH, svede na razuman nivo i da zakonskim rješenjima i reformama javnih preduzeća, penzionog, zdravstvenog i poreskog sistema, prevaziđemo lošu situaciju - kazao je predsjednik SDS-a Milan Milićević
Poručeno je i da "RS ne može, ne smije i neće biti talac bilo kojeg pojedinca, ma kako se on zvao".
- Kažemo da smo jasno i glasno protiv ad hoc nametanja jer znamo da za bilo kakve ustavne promjene treba ekonomska, općedruštvena i politička stabilnost i široki konsenzus. SDS neće učestvovati u ovim avanturističkim pozivima, kada se izmjene ustava pokušavaju napraviti samo zbog jednog čovjeka - rekao je član Glavnog odbora SDS-a Ljubiša Petrović.
Istaknuto je i da su mnoga javna preduzeća u RS-u upropaštena zbog nedomaćinskog poslovanja, te je, shodno tome, jedna od tačaka koje su visoko rangirane u deklaracji SDS-a, žestok obračun protiv kriminala i korupcije.