Delegati Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Kemal Ademović, Šefik Džaferović, Safet Softić, Džemal Smajić i Dženan Đonlagić iz Kluba Bošnjaka i Zlatko Miletić iz Kluba Hrvata uputili su danas otvoreno urgentno pismo visokom predstavniku u BiH Christianu Schmidtu.
Povod je, kako su naveli, sve teža situacija u kojoj se nalazi Radiotelevizija Bosne i Hercegovine (BHRT), te nemogućnost da oni kao Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, institucionalno djeluju i omoguće normalno funkcioniranje BHRT-a s ciljem sprečavanja potpunog kolapsa ove veoma važne državne institucije.
- Obraćamo Vam se s molbom da iskoristite svoja ovlaštenja i sprječite potpuno gašenje signala Radiotelevizije Bosne i Hercegovine. Naime, kao što Vam je vjerovatno već poznato, Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine se već duže vrijeme nalazi u gotovo potpunoj blokadi zbog naizmjeničnog uskraćivanja kvoruma od delegata Kluba srpskog naroda (delegata SNSD-a), ali i delegata Kluba hrvatskog naroda (delegata HDZ-a), čime se onemogućava održavanje sjednica.
Samo u posljednjih nekoliko mjeseci zakazano je osam sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, koje nisu održane iz pomenutih razloga. Tako su zbog nedostatka kvoruma prekinute: 17. hitna sjednica, zakazana za 17.7.2025, nastavak 16. sjednice, zakazane za 3.11.2025, 17. redovna sjednica, zakazana za 6.11.2025, 19. hitna sjednica, zakazana za 14.11.2025, 20. hitna sjednica, zakazana za 20.11.2025, 21. hitna sjednica, zakazana za 23.12.2025, 18. sjednica, zakazana za 21.1.2026, te 22. hitna sjednica, zakazana za 17. 2. 2026. Upravo je problematika BHRT-a trebala biti na dnevnom redu 19. hitne sjednice, 17. redovne sjednice i 22. hitne sjednice, koje nisu održane - navodi se u pismu.
Dodaju da su na ovim sjednicama namjeravali predložiti zaključke kojima bi konkretno djelovali na rješavanje problema, ali su onemogućeni neodržavanjem sjednica usljed uskraćivanja kvoruma.
- Namjeravali smo predložiti sljedeće zaključke:
Da Vijeće ministara BiH i Ministarstvo komunikacija i prometa BiH hitno i bez odgađanja donesu odluku kojom će se iz viška prihoda Regulatorne agencije za komunikacije BiH (RAK), BHRT-u u najkraćem roku, ad hoc, dodijeliti sredstva u iznosu od 22 miliona KM.
Da Vijeće ministara BiH hitno i bez odgađanja donese odluku da se iz sredstava tekuće budžetske rezerve izdvoji iznos od 20 miliona KM i da se ona dodijele BHRT-u.
Zbog svega navedenog pozivamo Vas na hitnu intervenciju za spas BHRT-a, te da postupite shodno Vašim ovlaštenjima i omogućite realizaciju navedenih zaključaka - ističe se u pismu Schmidtu.
Navode da su se sastali sa sindikatom i menadžmentom BHRT-a na kojem im je predočeno da su ovasredstva neophodna za hitno plaćanje 22 miliona KM na ime izmirenja dugovanja BHRT-a prema EBU-u, zatim 2,5 miliona KM za uplate doprinosa po izvršnim sudskim presudama, 300.000 KM na ime duga za plin, a kako bi izbjegili blokadu računa krajem ovog mjeseca.
- Podsjećamo da ovo ne bi značilo stabilizaciju stanja u BHRT-u jer je za to potrebno sistemsko rješenje i dosljedno provođenje i poštivanje člana 23. Zakona o javnom RTV sistemu Bosne i Hercegovine od strane sva tri javna RTV servisa u Bosni i Hercegovini. Stvarno stanje u BHRT-u i njihova dugovanja prevazilaze i ove iznose, tako da, prema našim informacijama, BHRT duguje 56 miliona KM za poreze i doprinose na plaće zaposlenih, 10 miliona KM na ime PDV-a, 22 miliona KM na ime duga prema EBU-u, 2 miliona KM na ime duga Elektroprivredi BiH, 300.000 KM na ime dugovanja za plin, 2 miliona KM ostalim domaćim dobavljačima itd.
Ovdje treba naglasiti da BHRT ima i potraživanja iz sudskih sporova s Radio-televizijom Republike Srpske, ali da se ta potraživanja javno opstruiraju i osporavaju - napisali su Schmidtu pozvavši ga da hitno djeluje.