Ured koordinatora za reformu javne uprave izradio je i nedavno uputio u proceduru Komunikacijsku strategiju za informisanje javnosti o reformi javne uprave u Bosni i Hercegovini.
Kao posebni cilj strategije navedeno je poboljšanje vidljivost procesa reforme javne uprave kroz informiranje građana o reformskim naporima i postignutom napretku.
Po sebi se nameće pitanje imaju li građani o čemu biti informirani.
Strateški okvir za reformu javne uprave (RJU), koja je i evropski uvjet, produžen je za pet godina, do 2027. godine, s obzirom na to da strategija nije realizirana u planiranom roku.
I dalje nije aktivan Fond za reformu javne uprave, a ovu reformu, odnosno projekte nije moguće provesti bez novca. Fond ne funkcionira od 2018. godine, na šta su ukazali i državni revizori u izvještaju za 2023. godinu.
Vodeći donatori Fonda, Švedska i Danska, su zbog blokade funkcioniranja Fonda zatražili povrat svojih neutrošenih sredstava tako da su im 2020. godine vraćena sredstva u ukupnom iznosu od 5,3 miliona KM.
Prošle je godine usvojena Zajednička platforma o implementaciji RJU, te je održana i prva sjednica Koordinacionog odbora za reformu javne uprave. Time je, kako navode i iz Ureda koordinartora za reformu javne uprave, reforma javne uprave dobila političko usmjeravanje, a na šta je upozoravala Evropska komisija.
Koordinacioni odbor čine predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, premijeri entiteta i gradonačelnik Brčko distrikta.
Prema posljednjim informacijama koje se mogu vidjeti na web stranici Ureda koordinatora, trenutno se finaliziraju aktivnosti u vezi revidiranja Akcionog plana za reformu javne uprave koji treba biti poslan entitetskim vladama, Vladi Brčko Distrikta i Vijeću ministara BiH na usvajanje.
No za ovo će trebati novac jer se u Fondu za reformu javne uprave nalazi otprilike 10,5 miliona KM koji trenutno nisu operativni, a pri tome za revidirani Akcioni plan pak treba 70 miliona KM.