Zakone važne za ekonomski rast, suzbijanje kriminala i korupcije, smanjenje ovisnosti o ruskom gasu, zaštitu šuma, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine Nermina Nikšića povukla je iz parlamentarne procedure po dolasku na vlast uz obećanje da će ih u skorije vrijeme bolje vratiti u Parlament Federacije BiH, a što se nije dogodilo.
Nedonošenje propisa ima višestruke posljedice
To su potvrdili i federalni revizori Ureda za reviziju institucija u FBiH.
- Vlada FBiH je u maju 2023. godine iz parlamentarne procedure povukla zakone i druge akte koje Parlament FBiH duži period nije razmatrao. Povučeni zakoni, između ostalih, u vezi su s ekonomskim rastom i razvojem, zaštitom i unapređenjem okoliša i prirodnih dobara, kao i zaštitom od kriminala i suzbijanjem korupcije u FBiH.
Do okončanja revizije za određene oblasti nije donesena zakonska regulativa kojom bi se, primjera radi, utvrdilo očuvanje i zaštita šuma, očuvanje i zaštita voda, suzbijanje organizovanih oblika krivičnih djela, korupcije, organizovanog kriminala, terorizma i međukantonalnog kriminala, kao ni prostorni plan Federacije BiH (u primjeni Prostorni plan SRBiH 1981-2000. godina, i to u dijelu koji nije u suprotnosti sa Ustavom FBiH) - navedeno je u Izvještaj o finansijskoj reviziji Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine za 2023. godinu i dodaje:
- Nedonošenje propisa iz ovih oblasti ima višestruke posljedice na ekonomski rast i razvoj, zaštitu i unapređenje okoliša i prirodnih dobara, kao i na efikasniju borbu protiv organizovanog kriminala i suzbijanja korupcije u FBiH.
U parlamentarnu proceduru nikada nije vraćen strateški projekat za Bosnu i Hercegovinu, a to je prijedlog zakona gasovod Južna interkonekcija BiH - Hrvatska. Nije vraćen ni zakon o sukobu interesa.
- Stičem dojam da HDZ preko svog ministra pravde (Vedran Škobić) pozivajući se na ustavne nadležnosti iz FBiH, kantona, mnoge zakone koji su bili u parlamentu koče. Ministar pravde je zakočio set zakona iz domena sigurnosti koje je predložilo Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova pod izgovorom na nadležnosti koju kao nema Federacija, a imaju kantoni. Odnosno, podijeljene nadležnosti između FBiH i kantona. Dakle, HDZ preko svog ministra pravde koči upućivanje ključnih zakona prema parlamentu - kazao je federalni zastupnik Almedin Aliefendić.
Kaže da je u setu zakona koji nikada nisu vraćeni u Parlament onaj koji se tiče sukoba interesa.
Vrlo sam skeptičan što se tiče zakona o sukobu interesa
- Taj zakon je krucijalan, reformski. Međunarodna zajednica već dugo vremena poziva da se taj zakon donese. Federacija taj zakon ima, ali mehanizmi za provođenje tog zakona su stavljeni van snage. U vremenu dok su bili delegati Elmedin Konaković i Irfan Čengić su predložili rješenje izmjena zakona. Došla je njihova vlast, oni i dalje taj zakon ne puštaju u parlamentarnu proceduru - govori Aliefendić.
Razgovarali smo i sa federalnim zastupnikom Admirom Čavalićem.
- Iako smo imali najave predstavnika većine da će povučeni zakoni vrlo brzo doći u parlamentarnu proceduru, od toga nema ništa. Bliži se kraj godine i imali smo obećanje Dragana Miokovića, predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamenta FBiH, da ako se ne dostavi Prijedlog zakona o Južnoj interkonekciji kako će on na dnevni red staviti prijedlog Kluba zastupnika SDA. Međutim i to se ne događa. Što se tiče sukoba interesa, vrlo sam skeptičan u vezi sa usvajanjem datog zakona jer moguće da bi značajan broj visokih funkcionera u Vladi FBiH bio u direktnom sukobu interesa. Možda neki imaju i lični motiv da ne idu u izglasavanje tog zakona - kazao je Čavalić.