Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) sinoć je bezupsješno pokušala uhapsiti predsjednika RS-a Milorada
Dodika, u čemu su ih spriječili pripadnici MUP-a Republike Srpska (RS).
Uručenje poziva ili hapšenje?
- Ako je neko izdao naredbu za hapšenje na ovakav način, mislim da je to dno dna. Ne vjerujem da je u pitanju hapšenje, nego uručivanje poziva za saslušanje u svojstvu osumnjčenog. To je moja pretpostavka. I sam ovaj čin je pogrešan. Pozivi se upućuju putem pošte, a slati SIPA-u i dovoditi u pitanje njen integritet na ovakav način je dno dna - kaže za Faktor stručnjak za sigurnost i univerzitetski profesor Sandi Dizdarević.
Glasnogovornica SIPA-e Jelena Miovčić potvrdila je da su po naredbi Suda BiH pripadnici SIPA-e prišli osiguranju Milorada Dodika, i nakon kratkog razgovora, i protivljenja pripadnika MUP-a RS-a, odustali od hapšenja.
RTRS je, pak, objavio kako su inspektori došli da uruče nalog Dodiku, ali da je policija Republike Srpske "reagirala i rekla da to nije moguće" te da su se nakon toga inspektori udaljili.
- SIPA je na ovaj način svedena na agenciju koja uručuje pozive. Mislim da se treba ozbiljnije pozabaviti ukoliko se želi nešto konkretno uraditi, a ne na ovakav način sramotiti cjelokupnu instituciju. Ako promatramo kontekst svih zbivanja odavno je cilj urušavanje integriteta instutucija poput SIPA-e. Direktor je tu formalno, mi nemamo zamjenika direktora, dakle nema rukovodstva koje ima ovlaštenja po Zakonu o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu. Imamo de facto i de jure agenciju kojom trenutno niko ne rukovodi - navodi Dizdarević.
Podsjećamo, SIPA je jučer postupala po naredbi Suda BiH, koji je za Dodikom raspisao centralnu potjernicu zbog neizvršavanja odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
Kriminolog Ramiz Huremagić kaže da se radilo o legitimnom i profesionalnom postupanju, odnosno o slanju ovlaštenih lica, bez demonstracije sile, da pokušaju odraditi svoj dio posla.
Neočekivan potez
- Ono što se moglo vidjeti da potez SIPA-e nije bio očekivan. Od dolaska Dodika vidi se da su niske mjere osiguranja, da nema Žandarmerije, nema Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ), i ovo nije očekivao niko. Čak i ovakav bezazlen potez izazvao je reakciju da se žustro krenulo o osiguravanje objekta, stigao je dio Žandarmerije i manji broj pripadnika SAJ-a. Ovo je legitiman način postupanja, ozbiljan potez - rekao je Huregamić za Al Jazeeru Balkans.
On dodaje da je očito da "u Administrativnom centru Republike Srpske u Istočnom Sarajevu vlada nervoza, govor tijela ljudi pored Dodika i njegov sam, odaje nervozu i nemir".
- Očito da se radi o neplaniranoj situaciji i njima nije jasno jer treba se vratiti. Ne znaju da li je ovo samo prvi korak SIPA-e, ali se vidi nemir. U svom govoru on izjednačava RS sa sobom, izjednačana žitelje RS-a sa sobom, vidi se panika i da on nema argumenata. U ovoj situaciji je najbitnije da ne padne krv, nebitno s koje strane, jer bi bila nevina, a posljedice mogu biti dalekosežne - naveo je, između ostalog, Huremagić.
Na pitanje da li je Žandarmerija RS-a svojim jučerašnjim postupanjem prekršila zakon, Huremegić kaže da oni već duže vrijeme ne postupaju po potjernici Suda BiH, što je krivično djelo.
- Tu su, prije svih, odgovorni direktor policije i ministar MUP-a RS-a. Danas su izveli ljude s oružjem prema pripadnicima druge policijske agencije. S profesionalne strane ja nemam zamjerki i ovo je potez za pozdraviti. SIPA, koja djeluje bez direktora i zamjenika, još ima volju i želju i postupa po onome što je njen posao. To je jak signal za javnost u BiH - kaže Huremagić.
Dodaje da se ovdje ne radi o politici nego "o obračunu s mafijom, o mafijaškom kartelu koji je satjeran u kut jer s gubitkom vlasti stižu i posljedice".